Показова страта: від Троцького до Вороненкова

5 коментувати
Вбивство Вороненкова – "меседж" всім відкритим противникам режиму і таємним невдоволеним

Вам не приходило в голову: щось надто часто останнім часом трапляються, м'яко кажучи, «неприємності» з людьми, з різних причин неугодні путінському режиму?

Спочатку – нове, друге на рахунку, загадкове отруєння одного з активістів російської опозиції Володимира Кара-Мурзи-молодшого, що знову якимось дивом вижив.

Потім – дивне падіння з п'ятого поверху Миколи Горохова, знову ж, дивом вцілілого після цього інциденту, одного з адвокатів Вільяма Браудера, але головне – основного свідка звинувачення на процесі, який повинен початися в травні цього року в Нью-Йорку щодо компанії «Превезон», власником якої є син великого російського чиновника Петра Кацива — Денис Кацив.

Прокуратура США, нагадаю, висунула відносно компаній, що належать Денису Кациву, звинувачення у відмиванні тих самих коштів, розкрадання яких було розкрито вбитим за це Сергієм Магнітським. Не всіх викрадених грошей – лише частини, але це не важливо.

Важливо, що якщо в результаті процесу розкрадання буде доведено, то на Заході вперше з'явиться юридичне рішення, яке підтвердить судово-правовим чином звинувачення на адресу корумпованих російських «правоохоронців» та їхніх спільників, які поки живуть лише в політичних резолюціях, «списках Магнітського», викривальних книгах і статтях. Вперше простягнеться ланцюжок доказів: від брудних грошей на американських рахунках Кацива — до злочинців в Росії, тим самим, яких намагався викрити Магнітський, заплативши за це життям.

Знаєте, Троцький теж був не ангел, а його вбивця, агент НКВС Рамон Меркадер теж діяв абияк

І – треба ж! – раптом головний свідок на майбутньому суді в Нью-Йорку падає в Москві з четвертого поверху...

І ось тепер — явно замовне вбивство колишнього депутата Держдуми Дениса Вороненкова, який емігрував до Києва і почав співпрацювати з українською владою, ділитися з нею інформацією про російське втручання в Україні.

Розумом я начебто розумію, що всяке можливо. Що можуть бути різні версії всіх цих сумних подій. Стовідсоткових доказів того, що Володимир Кара-Мурза був отруєний, поки немає. Немає і стовідсоткових доказів того, що Микола Горохов був скинутий з даху будинку, де він опинився у зв'язку з ремонтом у своїй квартирі – хоча, за моєю інформацією, дивом вцілілий адвокат саме так запам'ятав те, що трапилося.

Але я не вірю в такі збіги.

Що стосується версій вбивства Дениса Вороненкова, то — що б хто не говорив, яку б тінь на тин не наводив — я тут залишаюся при своїй думці: це була показова страта відступника.

І мене не переконують аргументи на кшталт «у небіжчика рильце було в пушку» і «якось недостатньо професійно діяв кілер».

Знаєте, Троцький теж був не ангел, а його вбивця, агент НКВС Рамон Меркадер теж діяв абияк.

Він сподівався безшумно вбити свою жертву і непомітно сховатися, але Троцький, незважаючи на проломленную голову льодорубом, не втратив свідомість, підняв крик, накинувся на вбивцю, прибігли охоронці скрутили його. А сам Троцький після отриманої рани прожив ще майже добу.

До речі, хоча вже в день замаху, 20 серпня 1940 року, всім було ясно, що вбив Троцького Сталін – формально цього довести не вдалося.

Меркадер 20 років мовчав, стояв на своєму: я, мовляв, вбивця-одинак, я діяв сам, на свій страх і ризик, нічиїх завдань не виконував, ніхто мною не керував. Відсидів весь двадцятирічний термін, вийшов з в'язниці і сплив потім у Москві, де йому – вбивці, шибайголові, міжнародному терористові — було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Не відібрали потім, між іншим, як у деяких. Помер – поховали з почестями на престижному Кунцевському кладовищі. Правда, під конспіративним, чужим ім'ям «Рамон Іванович Лопес» — тільки вже в наш час приписали на надгробку справжнє ім'я.

Цікаво що ті, хто керували Меркадером — Павло Судоплатов, Наум Ейтигон та інші, хоч і відсиділи після смерті Сталіна «терміни величезні» за все своє беззаконня і реальне, і уявні – але до кінця днів своїх усередині чекістської корпорації сприймалися як герої, свого роду невизнані, незаслужено скривджені, але таємно шановані, такі неформальні живі «ікони».

Насправді – безжальні кати, здатні на все.

І тільки не треба розповідати, будь ласка, ніби радянські спецслужби ще в 60-ті роки відмовилися від практики фізичної ліквідації закордоном ворогів, перебіжчиків і просто критиків влади.

Радянські, може, і відмовилися, а російські явно передумали. Досить згадати два епізоди — вбивство колишнього чеченського президента Зелімхана Яндарбієва в Катарі в лютому 2004 року або отруєння Олександра Литвиненка полонієм в Лондоні в 2006.

Більшість, як і раніше, не вірить і у версію про самогубство Бориса Березовського. Тим більше, що британська поліція так і не дала остаточну відповідь: він повісився? Чи його повісили? Я особисто, колись знаючи покійного, теж ніяк не можу уявити собі, як Борис Абрамович, один з найбільш життєрадісних людей, яких мені коли-небудь доводилося зустрічати в житті, лізе в петлю. Не можу — незважаючи на всі розповіді спільних знайомих про те, в якій важкій депресії перебував колишній олігарх напередодні смерті.

Не отримала широкого розголосу в Росії і загибель у листопаді 2012 року у Великобританії бізнесмена Олександра Перепеличного, який допомагав Вільяму Браудеру викрити вбивць Магнітського і передав йому цінну інформацію по цій справі. Мотиви Перепеличного — чому він вирішив співпрацювати з Браудером — не до кінця зрозумілі. Однак зрозуміло інше — чим це все для нього закінчилося. В один прекрасний день Перепеличний, здавалося б, абсолютно здоровий 44-річний чоловік, відправився на пробіжку в околицях свого будинку під Лондоном — і раптом упав замертво.

Перший висновок судмедекспертів і поліції свідчив, що смерть настала внаслідок аритмії та зупинки серця і що «не виявлена причетність до смерті третіх осіб».

Але страхова компанія, яка зобов'язана була виплатити родичам покійного величезну суму, запідозрила недобре і зажадала додаткового розслідування. У підсумку судмедексперти виявили в організмі покійного сліди гельземія — отруйної рослини, застосовування якого у поєднанні з підвищеними фізичними навантаженнями може викликати смерть від аритмії серця.

Ви вірите, що це збіг? Що напередодні фатальної пробіжки бізнесмен випадково нанюхався цього самого вічнозеленого чагарнику, який ще називають віргінським жасмином? До того ж, нанюхатися його неможливо, тому що отруйна речовина, що володіє паралітичними властивостями, міститься в коренях цієї рослини?

Пам'ятаєте історію про зловісну фігуру лікаря-вбивці Григорія Майрановского? І його надсекретну токсикологічну лабораторію при НКВС-МДБ СРСР? Майрановський в сталінські часи випробовував отрути на ув'язнених, засуджених до смертної кари, а також на людях, яких треба було таємно ліквідувати без суду і слідства, як ніби вони померли своєю смертю.

Після смерті Сталіна, загноблений і викритий як бузувір, Майрановський довго сидів у в'язниці, після звільнення був засланий до Махачкали, де, здається, і помер. Однак цікаво, а що стало з його розробками? Їх з гнівом знищили у часи хрущовської «відлиги» — або під грифом «цілком таємно» взяли на озброєння?

Чи не з допомогою одного такого зілля був, приміром, у 2004 році, напередодні «Помаранчевої революції», отруєний і спотворений опозиційний кандидат у президенти України Віктор Ющенко?

До речі, згадуючи про вбивство Троцького, я подумав: схоже, російські спецслужби, образно кажучи, відкопали льодоруб Меркадера.

Вбивство Вороненкова – «меседж» всім відкритим противникам режиму і таємним невдоволеним: дивіться, у нас руки довгі, скрізь дістанемо. Хто нас скривдить — три дні не проживе. Пам'ятайте, хто так сказав? Отож, як кажуть у Києві.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.