Хай живе королева. Рекорд Єлизавети ІІ

3 коментувати
На землі пішло вже четверте покоління людей, які не бачили іншого британського монарха

Двадцять три тисячі двісті двадцять шість – шістнадцять – тридцять. Ці цифри багато британців, можливо, до сьогоднішнього дня встигли вивчити напам'ять. Саме стільки днів, годин і хвилин стало нараховувати царювання королеви Єлизавети II увечері 9 вересня 2015 року, приблизно о 17:30 за лондонським часом – тобто в половині восьмого вечора за московським. В цей урочистий момент історії Єлизавета II побила рекорд тривалості правління, який належав її прапрабабці, королеві Вікторії. 63 роки і 7 місяців. Довше на британському троні не просидів ніхто.

У багатьох, напевно, є відчуття, що вона була завжди. На землі пішло вже четверте покоління людей, які не бачили іншого британського монарха.

В інших країнах Європи було і є багато королев, у тому числі надзвичайно популярних, але часом здається, що є тільки одна з великої літери, імені якої можна і не згадувати, і так всі зрозуміють, що якщо сказано «Королева», то мова йде про Єлизавету II.

Виступаючи в 2010 році перед Генеральною Асамблеєю ООН в Нью-Йорку, вона — не без витонченого кокетства — сказала: в останній раз я стояла на цій трибуні, якщо не помиляюся, в 1957 році. У залі запанувала тиша захвату.

Подумати тільки – першим прем'єр-міністром Її Величності, який щотижня інформував її про справи держави, був Уїнстон Черчілль, який сприймався більшістю людей як нескінченно далекий історичний персонаж, приблизно як Ленін.

Подумати тільки – першим прем'єр-міністром Єлизавети був Уїнстон Черчілль

Єлизавета II зійшла на престол, коли ще був живий Сталін, вона пережила Хрущова, Брежнєва, Андропова, Черненка, Єльцина, а політично – і донині існуючого Михайла Сергійовича Горбачова.

Не здивуюся, якщо вона залишиться, коли піде, нарешті, і Путін – особливо якщо згадати, як довго – сто один рік прожила її покійна мати.

Дивно сьогодні згадувати, що королевою Єлизавета стала майже випадково. Як, до речі, і її прапрабабуся Вікторія. Обом корону приніс збіг багатьох обставин – бездітність одних королів, передчасна смерть всіх інших спадкоємців, а у випадку з Єлизаветою — знаменита історія про старшого брата її батька, дядька Девіда. Закоренілий холостяк і непостійний бонвіван, він раптово без пам'яті закохався в досконалу простолюдинку, немолоду, негарну, а головне – двічі розлучену американку Уолліс Сімпсон. У самий розпал цього роману він став королем Едуардом VIII і захотів зробити її своєю королевою. Але на ті часи це був нездоланний мезальянс. І тоді король відрікся від престолу, сказавши у своєму прощальному радіозверненні до нації, що не може нести тяжкий тягар монарших обов'язків без допомоги та підтримки коханої жінки.

Замість плейбоя Девіда королем став його брат Берті, Георг VI — скромний, працьовитий, наполегливий, все життя боровся з дефектом мови (всі, сподіваюся, дивилися чудовий фільм «Промова короля» — king's Speech, чомусь «Король говорить» у нашому прокаті), а 10-річна Лілібет стала спадкоємицею престолу.

До речі, багато людей, особливо російських жінок «з важкою долею», з романтичним захопленням сприймають історію короля, який відмовився від корони заради кохання, а ось в Англії багато хто до цих пір на повному серйозі вважає вчинок Едуарда VIII вкрай безвідповідальним і легковажним, негідним королівської особи. У королівській же родині – про це пишуть всі її біографи – завжди вважалося, що з вини старшого брата Георг VI, котрий не хотів корони і морально був не готовий нести її тягар, і який став королем тільки з почуття обов'язку, надірвав і без того слабке здоров'я і передчасно, порівняно молодим пішов з життя. Тому, продовжують знавці королівської сімейної кухні, Єлизавета II, як довго вона б не царювала, ніколи не піде на те, щоб на старості років відмовитися від престолу на користь сина — як це нещодавно зробили королева Нідерландів, королі Бельгії та Іспанії, які відійшли від справ і передали кермо правління своїм дітям. «Королева буде залишатися на троні до самого кінця. Зречення — заборонене слово в цьому будинку», — кажуть вони.
Подивимося. Єлизавета II не один раз дивувала багатьох. У тому числі – і тим, наприклад, що дозволила старшому сину Чарльзу, спадкоємцю престолу, одружитися на своїй багаторічній коханці Каміллі Паркер-Боулз, розлученій, між іншим, жінці – тобто зробити те, через що колись втратив корону і був вигнаний з родини її дядько Девід.

Один із найавторитетніших британських істориків Девід Старкі в ці дні висловив, тим не менш, парадоксальну думку, що за 63 роки і 7 місяців свого правління королева Єлизавета II не вчинила ніяких дій і не виступила ні з якими заявами, про які хтось потім буде згадувати; і це, мовляв, добре, саме тому царювання королеви було таким спокійним, а у більшості її підданих не виникало приводів висловлювати невдоволення на її адресу – невипадково республіканські настрої у Великобританії сьогодні значно слабкіші, ніж навіть у часи королеви Вікторії, яка символізувала розквіт імперії.

Історик, зрозуміло, говорить про політику, маючи на увазі, що королева жодного разу не втручалася в неї ні словом, ні ділом. Втім, тут він трохи лукавить.

Королева, як вважають багато інших істориків, сприяла мирному вирішенню Суецької кризи в далекому 1956 році. Вона стримувала уряд консерваторів у часи Маргрет Тетчер від занадто жорсткого підходу до питань соціальної політики, особливо в часи історичного протистояння «залізної леді» і шахтарських профспілок — через це нібито між двома жінками були досить напружені відносини. Напередодні референдуму про незалежність Шотландії вона закликала громадян ретельно подумати про майбутнє, тим самим, можливо, справивши вирішальний вплив на виборців, більшість яких висловилися проти виходу зі складу Сполученого Королівства. Нещодавно в Берліні, під час державного візиту в Німеччину, королева публічно висловилася проти нових розділень в Європі – більшість сприйняли ці слова як пораду британцям на майбутній референдум про членство Британії в ЄС голосувати за те, щоб залишитися в об'єднаній Європі.

І, звичайно, королеву будуть згадувати — хоча б у зв'язку з ще двома недавніми голлівудськими фільмами, в яких був відтворений образ Єлизавети II.

Один, щойно вийшов на екран – мила комедія «Лондонські канікули» — вельми вільно переказує дійсну історію про те, як у ніч з 8 на 9 травня 1945 року, коли весь Лондон бурхливо святкував перемогу у Другій світовій війні, батьки дозволили майбутній королеві та її сестрі, принцесі Маргарет, вирушити гуляти містом, інкогніто. Зрозуміло, у супроводі численних міцних молодиків у військовій формі.

Це був, мабуть, єдиний випадок у житті Єлизавети, коли вона, ще практично невпізнанна, змішалася з натовпом майбутніх підданих і провела з ними так багато годин поспіль. Але – навідміну від фільму – не загуляла до ранку, відірвавшись від охорони, а повернулася додому чітко у визначений час, коли пробило годину після півночі.

А інший фільм – це, зрозуміло, «Королева» з Хелен Міррен – про найважчі дні, які, можливо, коли-небудь довелося пережити Єлизаветі – коли в 1997 році вона спочатку не хотіла разом з рештою Англії публічно сумувати про загибель нелюбої невістки – принцеси Діани, а зрозумівши, що помилилася і поставила монархію на межу політичної кризи, знайшла в собі сили переступити через особисті почуття, змінити позицію, виступити з траурною промовою перед нацією, взяти участь у похороні Діани.

Колишній посол Великої Британії в Москві сер Родерік Лайн, якому, коли він був помічником прем'єр-міністра Джона Мейджора, багато разів доводилося брати участь у зустрічах свого шефа з королевою, сказав мені одного разу: «Євгене, повірте мені, Хелен Міррен зробила маленьке акторська диво – вона зіграла Єлизавету II саме такою, якою вона є в житті».

Перегляньте цей фільм – і, справді, в кінці вам захочеться вигукнути:

«Хай живе королева!»

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.