Коли настане мир

16 коментувати
Всі війни коли‑небудь закінчуються. І наша війна за справжню незалежність закінчиться. Але уявлення про те, що буде далі, здається, ні в кого немає

Ганебний вирок кримчанам — Олегу Сенцову, Олександру Кольченку та іншим заарештованим у справі "правосеків-терористів". Двадцять років, десять років, двом по сім років...

Впевнений, що хлопці не будуть сидіти всі ці величезні і беззаконні терміни. Путінська імперія гнила і злочинна, вона підписала собі вирок, підриваючи власні житлові будинки, спалюючи чеченські села Градами, напавши і відкусивши майже третину Грузії. Одночасно вона зіпсувала відносини з Заходом, купуючи політиків і цілі партії, шантажуючи газовими потоками і впливом на своїх "друзів" на Близькому Сході.

Можливо, з іншої перспективи це й не так, але здається, що вдавилася Москва саме Україною. Кримом, Іловайськом, лайнером MH-17 і Надею Савченко. "Повернення в рідну гавань" обернулося мілітаризацією півострова, лицемірним "відновленням прав репресованих народів", а де-факто — втратою суб'єктності та поразкою в правах киримли — корінного народу півострова. А боротьба за "русскій міръ" в Донбасі призвела до загибелі більш ніж 6 тис. чоловік і гуманітарної катастрофи. Більше мільйона переселенців залишили домівки, і багато хто з них ніколи вже не повернеться на малу батьківщину — нікуди.

І в цій ситуації дивно, що Київ в особі політиків, громадських діячів та інтелектуалів майже не розмірковує про те, що буде після того, як настане мир. Всі війни коли‑небудь закінчуються. І ця війна за справжню незалежність закінчиться. Але уявлення про те, що буде далі, здається, ні в кого немає.

Політика "зшивання" розрізаної по живому країни в тисячу разів важливіша за кількість мандатів

Очевидно ж, що ми не будемо завтра такими, як вчора. Війна пройшла не тільки по землі Донбасу, вона розділила (назавжди?) сім'ї та дружні компанії.

Погодьтеся, важко собі уявити, як "возз'єднається" Донецький національний університет, і на одній кафедрі сядуть пити чай "вінницькі" і "донецькі" викладачі. Ті, які вимушено опинилися переміщеними особами, і ті, хто присягнув ДНР і розповідав студентам про "насильницьку українізацію" як причину кривавого конфлікту.

Пару днів тому, перед Днем незалежності, мені пощастило кілька годин слухати Мустафу Джемільова. Не просто національного лідера, але мудру людину, позбавлену образи на долю. Я запитав його, що буде з тими колаборантами — кримськими татарами, які вступили в "Єдину Росію" і з небаченою раніше гнучкістю люблять Володимира Володимировича. Йдеться, зокрема, про колишнього члена фракції Курултай-Рух республіканського парламенту Ремзі Ільясова і йому подібних.

Мустафа-ага, подумавши, сказав, що у таких людей немає майбутнього (та й сьогодення — вже зараз часто люди встають і йдуть, не бажаючи навіть сидіти поруч із зрадниками). Їм краще поїхати в Росію, раз вони так її люблять. І вже є приклади, коли перебіжчики купують нерухомість в Краснодарському краї, розуміючи, що презирство земляків — страшна зброя.

Люди, що пожили в новій системі (терористичний режим ДНР-ЛНР або путінська "керована демократія"), важко будуть повертатися в українські реалії. Тих, хто вирішить поїхати відразу і не намагатися відвоювати своє місце під сонцем, буде небагато. Більшість намагатиметься знову вписатися в нову стару дійсність. Яким буде ставлення держави до них? Як до жертв або як до співучасникам злочину?

Ніхто цього не знає і не розуміє. Ні в Сімферополі, ні в Донецьку, ні (найсумніше) в Києві. Хотілося б вірити, що хоч хто‑небудь в нашій країні уявляє, що буде завтра. На наступний день після деокупації. Ну добре, не на наступний день, а через тиждень, місяць, рік. І що в тиші кабінетів подібні плани розробляються. І, як тільки настане час Ч, їх відкриють, і далі все піде по кращому з можливих сценаріїв. Хотілося б вірити, але не віриться.

Що буде з паспортами та свідоцтвами про народження більш ніж двох мільйонів українців? Шкільними атестатами? Автомобільними правами та іншими документами, виданими самопроголошеними володарями українських регіонів і російськими окупантами? Що буде з мізками цих самих мільйонів, отруєними "киселевщиной" і доморослою антиукропською пропагандою?

Досвід показує, що максимальна дальність бачення, на яку здатні вітчизняні політики,— це найближчі вибори. Але ж політика "зшивання" розрізаної по живому країни в тисячу разів важливіша за кількість отриманих мандатів і посад. І вона повинна бути розумнішою і делікатнішою всіх попередніх "політик", що дали обґрунтування Путіну і його шісткам розпалити вогонь ненависті і війни. Питання, що залишається поки без відповіді: хто з українців здатний відповісти на такий виклик?

Колонку опубліковано в журналі Новое время від 28 серпня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.