Що Путін зажадав від Заходу

14 коментувати
Цього року глава Кремля відхилив запрошення виступити на Мюнхенській конференції з безпеки, відрядивши своїм посланцем Дмитра Медведєва

Мюнхенська конференція з безпеки, заради якої світові лідери щорічно прибувають до столиці Баварії, здавалося, пропонувала ідеальні умови для того, щоб покласти край сирійському кровопролиттю. Однак скептики одразу розкритикували угоду про припинення вогню, яку просуває держсекретар США Джон Керрі, а тепер сумніви з цього приводу висловлює і президент Барак Обама.

Світ повернувся на позиції минулого року: Захід, як і раніше, затиснутий між страхом перед великою війною, та нездатністю протистояти безжалісному ворогу. У лютому 2015-го німецький канцлер Ангела Меркель зустрілася з російським президентом Володимиром Путіним тет-а-тет, щоб домовитися про перемир'я на сході України.

Тоді Путін наполягав на триденному буфері, що давав можливість його гібридним силам у Донбасі захопити транспортний вузол Дебальцеве. Цього року Росія вимагала тиждень, щоб дати своїм союзникам перевагу в наступі на Алеппо. Рік тому Кремль категорично відкидав свідчення того, що російські війська воювали в Східній Україні. Цього року Москва заперечує численні повідомлення про жертви серед мирного населення внаслідок російських авіаударів у Сирії. Західні лідери продовжують бурмотіти мантру про те, що «воєнного рішення немає», в той час як Путін з допомогою грубої сили змінює стан речей на місці.

Путін проник у серце сирійського конфлікту, диктуючи свої умови решті світу

«Не можна одночасно проводити переговори і вбивати людей», - сказав під час Мюнхенської конференції голова Комітету у закордонних справах німецького парламенту Норберт Реттґен. Моральний імператив зіткнувся з російською реальною політикою.

Минулорічна конференція була затьмарена загрозою переростання української кризи в європейську пожежу. Але з'їзд цього року вселяє ще більше побоювань. У всіх на думці Сирія, з якою пов'язані такі проблеми як Ісламська держава, криза біженців та переплетіння регіональних інтересів. Коли в вересні минулого року Росія вступила у війну, щоб підтримати сирійського лідера Башара аль-Асада, Путін проник у серце конфлікту, диктуючи свої умови решті світу.

У п'ятизірковому готелі Bayerischer Hof зібралося 30 глав держав, а також десятки міністрів оборони і закордонних справ. На конференції переважали фаталістичні настрої, які висловлював як прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв, так і сенатор США Джон Маккейн. Лише деякі поділяли життєрадісний оптимізм Керрі, який намагався розрекламувати перемир'я, про яке йому вдалося домовитися на переговорах щодо Сирії.

В суботу Керрі обіцяв європейським союзникам (розділеним на ґрунті розбіжностей щодо загальної політики стосовно біженців), що вони «будуть сильнішими, ніж коли-небудь». Майбутнє України виглядає «набагато світлішим», ніж кілька років тому, сказав він. Крім того, держсекретар не засумнівався в тому, що Ісламська державу буде розбито. Оптимізм Керрі, здавалося, ґрунтувався на тій прописній істині, що все в цьому світі відносно. У збройних конфліктах помирає менше людей, ніж коли-небудь раніше, сказав він. По всьому світу знижується дитяча смертність, а середня тривалість життя зростає. Здавалося, Керрі хотів сказати, що, порівняно з битвою при Вердені сто років тому, зараз все не так вже й погано.

Цього року Путін відхилив запрошення виступити на конференції, відрядивши своїм посланцем Дмитра Медведєва. Дев'ять років тому у своїй промові на Мюнхенській конференції Путін звинуватив Сполучені Штати в спробі встановити «однополярний світ» з «одним господарем». Медведєв підхопив цю тему, заявивши про початок «нової холодної війни» і загрозу встановлення «всесвітнього халіфату» у випадку, якщо Захід і Росія не відкинуть всі розбіжності і не об'єднають свої сили.

Після закінчення Холодної війни європейці звикли збиратися в Мюнхені, щоб обговорити проблеми інших людей. Тепер вони знають: паркани і моря не захистять їх від решти світу, що довела криза біженців і листопадові теракти в Парижі.

Особливо це стосується Німеччини, де часто не бажають визнавати те, що відбувається. Німецький міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр навмисно ігнорує той факт, що дипломатія працює лише в тому випадку, якщо всі сторони прагнуть досягнення рішення, а не тоді, коли одна сторона використовує переговори заради затягування часу, щоб отримати перевагу. Після того як Медведєв сказав про те, що світ скотився в нову холодну війну, Штайнмаєр зауважив, мовляв, російський прем'єр мав на увазі існування такої загрози, а не доконаний факт.

У жителів Східної Європи ілюзій менше. «Холодна війна була жахливою і бридкою», - підкреслив естонський президент Тоомас Хендрік Ільвес. Але сьогодні, за його словами, справи йдуть ще гірше: «Це не холодна війна. Російські війська і підтримувані ними сепаратисти щодня вбивають українців». У моду знову увійшли розмови про ядерне стримування, але в НАТО наявні і не летальні способи захистити себе, наприклад, відрізавши Росію від міжнародних банківських систем, додав Ільвес.

Навіть, якщо взяти до уваги той факт, що Сполучені Штати планують наступного року збільшити військові видатки в Європі в чотири рази, цей крок є запізнілою реакцією на новий агресивний порядок денний Путіна. Оглядачі, які давно стежать за Мюнхенською конференцією, відзначили, що присутність США на ній, порівняно з минулими роками, зменшилася. «Тут не вистачає трансатлантичного - американці не присутні. Це сигнал», - скаржився член німецького парламенту від Християнсько-демократичного союзу Меркель Родеріх Кізеветтер.

Найпомітнішим американцем у Мюнхені, крім Керрі, був Маккейн. Хоч він і критикував зовнішню політику Обами практично так само, як Путіна. На тлі відсутності сильного лідерства США або Європи президент Росії опинився в кріслі водія і йому це страшенно подобається.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.