Росія чи ІДІЛ. Хто страшніший для Заходу

17 коментувати
Після окупації Криму західні військові планувальники опрацьовують сценарій ударної висадки російських військ уздовж кордону між Польщею і Литвою

Більш оперативне функціонування НАТО стало ціллю номер один для американського генерал-лейтенанта Бена Ходжеса.

Кожен раз, коли Росія проводить позачергові військові навчання, перекидаючи на великі відстані десятки тисяч солдатів, Сполучені Штати незмінно дивуються, зазначив командувач армією США в Європі в інтерв'ю минулого тижня. Тим часом, 28 країн-членів Північноатлантичного альянсу настільки загрузли в бюрократичній тяганині, що отримання дипломатичного дозволу на перекидання військового обладнання з однієї країни в іншу зазвичай займає 15 днів. Правила епохи Холодної війни означають, що тому ж Ходжесу, як і раніше, потрібен спеціальний дозвіл, щоб відправитися зі своєї бази в Західній Німеччині до Берліна.

«Ми хочемо створити щось подібне до Шенгенської зони для військових», - говорить тризірковий американський генерал, посилаючись на безвізовий режим пересування між більшістю країн Європейського Союзу. «На сьогоднішній день біженці можуть пересуватися Європою швидше, ніж військові конвої», - додає він.

Так, після недавніх терактів у Парижі увага європейців прикута до погроз з боку Ісламської держави, але Ходжес зосереджений на потенційні небезпеці з боку Росії. Незважаючи на те, що Кремль прагне до військової співпраці в Сирії, попереджає він, російська інтервенція в Україні оголила вразливі місця НАТО, які слід терміново усунути.

Ми хочемо створити щось подібне до Шенгенської зони для військових

«Діапазон дії систем озброєння, які знаходяться в Криму, охоплює 90% території Чорного моря, - говорить Ходжес. – При бажанні вони можуть торкнутися всього, що заходить або виходить з нього». Три союзника НАТО – Туреччина, Болгарія і Румунія – межують з Чорним морем.

У той же час, за словами Ходжеса, Росія може заблокувати Балтійське море, використовуючи при цьому сили, розташовані в Калінінграді - російському ексклаві. Після блискавичної окупації Кримського півострова в березні 2014 року західні військові планувальники розробляють сценарій ударної висадки російських військ уздовж 80-кілометрової кордону між Польщею і Литвою для створення сухопутного коридору від Калінінграда до союзника Росії, Білорусі, відрізавши при цьому три балтійські країни від НАТО.

Ходжес використовує поняття «Suwalki Gap», маючи на увазі при цьому польське місто Сувалки на кордоні з Литвою – так само, як американські стратеги колись говорили про Фульдський коридор (Fulda Gap), один з найбільш імовірних напрямків атаки радянських сил на Західну Німеччину. Чи велика ймовірність того, що Росія спробує використати «сувалкський коридор»? «Ні, - відповідає Ходжес. – Але я також не думав, що Крим буде захоплений. Ніхто не очікував подібного».

Оперативність реагування – лише один з низки аспектів роботи НАТО, які потрібно вдосконалити. Альянсу також необхідно збільшити швидкість, з якою він визначає, що відбувається на тій чи іншій території, щоб дати політикам більше часу для вироблення рішень, зазначає Ходжес. Гібридна тактика Росії в Україні створила стільки плутанини в західних столицях, що Кремль може говорити про анексію Криму як про доконаний факт.

Найстрашніший сценарій для НАТО – це напад Росії на Балтію з метою перевірки рішучості Альянсу захищати своїх найбільш уразливих членів.

Щоб переконати Кремль не піддаватися на таку спокусу, адміністрація Обами зробила наріжним каменем своєї стратегії в Європі політику стримування. У червні міністр оборони Еш Картер оголосив, що Сполучені Штати розташують у Східній Європі важкі озброєння, зокрема 250 танків.

«Стримування – це не завжди популярне слово. Для деяких воно асоціюється з Холодною війною, - заявив під час візиту до Берліна заступник генерального секретаря НАТО і колишній посол США в Росії Александер Вершбоу. – Бути достатньо сильним, щоб запобігти атаці на себе - це не акт агресії».

Після двох десятиліть поступового скорочення контингенту США в Європі зараз відбувається зворотний процес нарощування сил. У Ходжеса в підпорядкуванні 29 тис. американських солдатів, хоча в 1989 році, коли впала Берлінська стіна, їх було 231 тис. Останній танк американської армії покинув Німеччину за рік до анексії Криму.

Хоча Кремль офіційно заперечує своє військове втручання у Східній Україні, планувальники НАТО прагнуть вивчити досвід українських солдатів, що зіткнулися з новою тактикою і озброєнням Росії.

«У нас є можливість вивчити і поліпшити розуміння розмаху розгортки російських безпілотних літальних систем, типу боєприпасів, якими вони стріляють, показників роботи їхнього оснащення, - розповідає Ходжес. – Ми формалізували цей процес таким чином, щоб він був доступний не тільки Сполученим Штатам, але і всім членам Альянсу».

173-тя повітряно-десантна бригада США проводить тренувальну програму для українських військових, яка, за словами Ходжеса, продовжиться в 2016 році. Раніше США надали Україні мобільні радіолокаційні станції, щоб допомогти українським військовим визначати місцезнаходження артилерії ворога.

У той час як багато європейських урядів сподіваються на хитке перемир'я в Східній Україні та нормалізацію відносин з Росією, адміністрація Обами вживає заходів обережності. Сполучені Штати насторожено поставилися до закликів Франції об'єднатися з Росією в боротьбі проти Ісламської держави.

«Важливо, що світ не поділяє дії росіян в Сирії та їхньої поведінки в інших регіонах, - каже Ходжес. – Неможливо співпрацювати в одній сфері, коли в інших присутні розбіжності. Це стара істина».

Прагнучи зберегти свої позиції на Близькому Сході і представити себе як світову державу, Росія оголосила війну Ісламській державі. Це було зроблено, зокремаі, задля того, щоб відволікти увагу від України, вважає Ходжес.

На питання, чи перевершила Ісламська держава Росію за рівнем загрози, він відповідати відмовився. Хоча РФ має можливість зруйнувати США та їхніх союзників з допомогою ядерного арсеналу, зазначає Ходжес, такого наміру вона не виявляла. Тим часом, ІДІЛ не зрівнятися з руйнівним потенціалом Росії, але її наміри цілком ясні.

«Сказати, хто з них загроза номер один, неможливо. Потрібно вміти справлятися з обома», - упевнений Ходжес.

Як символ прихильності Сполучених Штатів прозахідному уряду в Києві, Ходжес носить синьо-жовту стрічку на своєму чорному рюкзаку. Мініатюрний український прапор дала йому одна старенька під час спільних військових навчань в Україні минулого року.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонене

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.