Куди Німеччина веде Європу

1 коментувати
В ЄС наростає занепокоєння з приводу зростаючої ролі Німеччини не тільки серед сусідів країни, але і серед німців

Незадовго до перерви міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер, нарешті, перейшов до головного. Десятки німецьких послів зібралися в Міністерстві закордонних справ ФРН в Берліні, щоб почути безладну промову на захист німецької дипломатії з боку Штайнмайера.

Він вже збирався поступитися словом, як несподівано знову повернувся до мікрофона. «Я не люблю говорити про лідерство. Я волію говорити про відповідальність», - сказав Штайнмаєр. Далі глава німецької дипломатії процитував слова екс-міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, який колись зауважив, що боїться бездіяльності Німеччині більше, ніж її посилення. Пізніше при зустрічі Штайнмайер згадав ці слова, і сказав Сікорському: «Польща ніколи б не змогла прийняти лідерство Німеччини». У відповідь Сікорський тільки посміхнувся.

Спонтанні ремарки Штайнмайера свідчать про існуюче занепокоєння з приводу чільної ролі Німеччини в Європі не тільки серед її сусідів, але і серед самих німців. Століття історії беруть верх над кількома десятиліттями існування Європейського союзу, як миролюбного клубу демократичних держав з вільним ринком. Більш того, сама семантика слова «очолювати» - fuehren – викликає неприємні асоціації зі словом фюрер (Fuehrer) і Адольфом Гітлером.

Пам'ять про нацистське минуле висить над Німеччиною 70 років з моменту закінчення Другої світової війни

Кризи, з якими стикається Європа - хитке євро, таємна війна Росії проти України і сплеск мігрантів – вже змусили німців вийти з їх зони комфорту. Європейці неминуче звертаються до багатющої і самої густонаселеної країни на континенті, щоб знайти рішення для актуальних проблем сьогоднішнього дня.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловив змішане почуття образи та поваги, характерне більш бідним та маленьким країнам-членам ЄС. «Це не проблема Європи. Це проблема Німеччини», - сказав він, захищаючи грубе поводження з біженцями, які проходять через його країну.

Німеччину складно любити – як німцям, так і іноземцям. З об'єктивної точки зору, на сьогоднішній день Німеччина є моделлю федеральної демократії з прихильністю до верховенства права і соціальної справедливості. Проте любов рідко ґрунтується на об'єктивних причинах.

Пам'ять про нацистське минуле висить над Німеччиною 70 років з моменту закінчення Другої світової війни. Покоління Штайнмаєра – а йому зараз 59 років - рідко проявляє будь-які почуття національної гордості. Молоді німці не настільки стурбовані постійним пошуком прощення, як їх батьки, проте, як правило, вони схильні скептично і навіть іронічно ставитися до патріотизму. Німецький політичний істеблішмент загортається в європейську мантію з сердечної віри в ЄС, як кращого гаранта миру та процвітання. І однією з причин цієї віри є страх перед примарами німецького націоналізму.

Поляки, французи чи італійці не страждають від яких-небудь проблем з національною ідентичністю. І вони не утримуються від можливості повторити негативні стереотипи щодо Німеччини, коли поблизу немає німців.

За іронією долі, головними прихильниками зростання впливу Німеччини в Європі є Росія та Сполучені Штати.

Президент Росії Володимир Путін, який регулярно цитує німецького канцлера XIX століття Отто фон Бісмарка, одержимий ідеєю перегляду балансу сил в Європі - не з ЄС або НАТО, а з окремими державами і їх лідерами, яких можна задобрити і винагородити за послуги. Вихолощена Німеччина, обтяжена виною за напад нацистів на Радянський Союз і вдячна за підтримку Кремля під час возз'єднання Західної і Східної Німеччини, є найбільш сприятливим європейським гегемоном, якого тільки можна собі уявити.

Що стосується Сполучених Штатів, то президент Барак Обама продемонстрував, що він охоче погоджується відректися від американського лідерства в Європі. Передбачалося, що європейці вже пройшли період військової конфронтації, і тому США можуть сфокусуватися на Близькому Сході та Азії. Коли Путін в минулому році увійшов у Крим, адміністрація Обами перебувала в розгубленості і з вдячністю прийняла ініціативу канцлера Ангели Меркель в питанні розрядки українського конфлікту. Подібний дипломатичний аутсорсинг повинен був знизити статус українського конфлікту до рівня регіональної проблеми, і не дати Путіну привілеї вести переговори безпосередньо зі Сполученими Штатами.

Правда, щоб «європеїзувати» свою миротворчу місію, Меркель підключила до вирішення українського кризи президента Франції Франсуа Олланда. Так званий Мінськ-2 був швидше останньою відчайдушною спробою придушити пожежу, ніж прикладом якоїсь нової активної зовнішньої політики Німеччини. У своїй річній промові до німецьких дипломатів Штайнмайер вважав за краще зупинитися на описі існуючої ситуації, ніж на поясненні концептуального бачення: «Німеччина несе відповідальність у сфері міжнародних відносин. На мою думку, сьогодні це не питання вибору чи бажання, а опис реальності», - сказав він.

Легко забути, що Німеччина лише 25 років тому повністю відновила свій державний суверенітет, коли чотири союзника по Другій світовій війні і окупаційні сили – США, СРСР, Британія і Франція - схвалили поглинання збанкрутілої, комуністичної Східної Німеччини багатою, капіталістичною Західною Німеччиною.

Влітку 1989 року потік східних німців, які шукали кращого життя в Західній Німеччині, перетворився в повінь, яка змела на своєму шляху Берлінську стіну і старезний промосковський режим за нею. Двадцять п'ять років тому, ще до політичного возз'єднання, канцлер Гельмут Коль проштовхнув валютний союз між двома роз'єднаними Німеччинами, замінивши хиткі марки НДР на сильні німецькі марки. Масова міграція східних німців на захід була одним з основних драйверів стрімкого возз'єднання Німеччини.

Ще однією причиною для поспіху Коля стала ситуація в Москві. Оскільки спроби Кремля реформувати командно-планову економіку не процвітали, тодішній керівник СРСР Михайло Горбачов був готовий прийняти кредити, яких вкрай потребувала його країна, в обмін на згоду з питань возз'єднання Німеччини і відведення Червоної армії з німецької землі. Ніхто не міг сказати, як довго Горбачов буде тримати удар проти прихильників жорсткої лінії в Москві, тому час відігравав дуже велику роль.

Західноєвропейські партнери німців, в першу чергу, Великобританія і Франція обережно поставилися до її возз'єднання, побоюючись відродження Німеччини. Незважаючи на деякі застереження під час президентства Джорджа Буша-старшого, Сполучені Штати привітали об'єднану і вбудовану в НАТО Німеччину, як стратегічний якір у швидко мінливій Європі.

Які б не були його недоліки, у Коля не віднімеш наявності спільного бачення об'єднаної Німеччини в серці об'єднаної Європи. Він не дозволив економіці стати на шляху історичного рішення, тому спочатку ввів німецьку марку в НДР, а потім прокладав шлях для євро. Незабаром після відновлення свого суверенітету, Німеччина легко погодилася обміняти його частину на благо європейської єдності.

Сьогодні Європа відчуває гострий брак керівників з подібним стратегічним баченням, як у Коля. Меркель, яка колись була протеже Коля, як можна довше зволікає з вирішенням проблем, применшуючи їх значення, а потім допомагає накласти пов'язки, щоб зупинити кровотечу – чи то криза євро, український конфлікт або розгорнута драма біженців. Той факт, що Меркель перетворилася в самого потужного європейського лідера, швидше зумовлений неабиякою економічною вагою Німеччини, а не її сильним почуттям напрямку, в якому варто рухатися Європі. Відсутність бачення – це відсутність стратегії.

Щоб прийняти на себе відповідальність, про яку говорить Штайнмайер, в німецькому суспільстві повинні відбутися глибокі зміни. Подобається це німцям чи ні, але Німеччина стала Zentralmacht («центральною силою») в Європі не тільки завдяки своїм розмірам, але і завдяки центристській політиці та стійкості до популізму, написав політолог Герфрід Мюнклер (Herfried Münkler) у виданні Frankfurter Allgemeine Zeitung минулого місяця. Політична еліта прийняла цю нову реальність, і тепер настав час для іншої частини країни провести чесні дебати щодо нової ролі Німеччини у світі, стверджував Мюнклер. «Якщо Німеччина зазнає поразки в своїх задачах, як центральної сили Європи, зазнає поразки весь континент», - додав він.

Протягом багатьох десятиліть після Другої світової війни розділена Німеччина не несла повну відповідальність навіть за себе, і критика зовнішньої політики США, незалежно від того, наскільки вона була обґрунтована, часто звучала у повчальному тоні і з позиції кабінетного активіста. Але важко взяти на себе відповідальність за усі можливі ризики лідерства, якщо ти не виходиш зі сидячого положення.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.