Якою буде відповідь Брюсселя на теракти

1 коментувати
Якою буде відповідь Брюсселя на теракти
Європа оголосила про мир, поки світ все ще був зайнятий війною

Багато європейців відразу сприйняли вибухи в Брюсселі як напад на всю Європу. Зрештою, бельгійська столиця вже давно вважається синонімом Європейського Союзу. Більш того, атаки зазнала станція метро, розташована за декілька кроків від головних інституцій ЄС.

Французький президент Франсуа Олланд заявив: «Удар завдано всій Європі». Німецький Der Spiegel вийшов головною статтею під назвою «Терор б'є по центру влади ЄС». Інтернет заполонили слова солідарності.

Якщо нападу зазнала колективна Європа, чи може вона об'єднатися, щоб відповісти на цей удар?

«Ні, - каже колишній посол США в Німеччині Джон Корнблюм, який все ще проживає в Берліні. – Європа дисфункціональна. Відповіддю повинно бути не тільки зміцнення прикордонного контролю, а й вироблення стратегії безпеки. Однак бути Європою до останнього часу означало бути більш миролюбним, ніж всі інші».

Корнблюм займався трансатлантичними відносинами з 1970-х років. У його словах звучить розчарування, а не зловтіха. Європейці самі визнають, що успіхи в політичній та економічній інтеграції Європейського Союзу випередили рівень співробітництва країн-членів у сфері забезпечення правопорядку та безпеки. У ЄС і досі немає загальної бази імен людей, підозрюваних в тероризмі, а також європейців, які приєдналися до таких організацій, як Ісламська держава, зазначив експерт з безпеки лондонського Королівського коледжу Петер Нойманн ввечері у вівторок на німецькому телеканалі ARD.

Члени ЄС не бажають більше жертвувати своїм суверенітетом в ім'я єдності

«Всі хочуть отримувати інформацію від інших, - сказав Нойманн, – але ніхто не хоче ділитися своєю. Всі хочуть координації, але ніхто не хоче бути координованим. Якщо ви хочете свободи пересування в Європі, вам необхідна безперешкодна взаємодія служб безпеки».

Точно так само, як грецька боргова криза виявила недоліки євро – а саме, відсутність у Європи загальної фіскальної політики – терористичні атаки в Парижі і Брюсселі продемонстрували слабкі сторони системи вільного перетину кордонів.

26 європейських країн поступово підписали Шенгенську угоду 1990 року, яка відкриває внутрішні кордони ЄС. Нововведення повинно було сприяти мобільності і торгівлі. Думка про те, що терористи або нелегальні мігранти можуть скористатися Шенгенською зоною, не вписувалася в образ просвітленої післявоєнної Європи. Але криза біженців показала, що Європейський Союз ледь контролює свої зовнішні кордони.

Конкуруючі місцеві та національні правоохоронні органи керуються різними правилами, тому координована відповідь на брюссельські атаки утруднена. Крім того, у протистоянні міжнародним терористичним мережам компетенції традиційно розділених сфер внутрішньої безпеки і зовнішньої оборони виявилися розмитими.

Раніше тероризм в Європі переважно розглядався як національні загрози з боку таких груп, як баскські сепаратисти в Іспанії або Ірландська республіканська армія в Британії. Проте, виникнення Аль-Каїди та Ісламської держави докорінно змінило ситуацію, сказав голова паризького Центру вивчення та осмислення політичних рішень (CERAP) Ніколя Тензер.

За словами Тензера, Європа навряд чи дасть єдину відповідь на брюссельські атаки. Разом з тим, самі сильні держави – з Британією, Францією, Німеччиною та Нідерландами включно – напевно активізують співпрацю, зазначив експерт, додавши, що важливо розрізняти обмін інформацією та оперативне співробітництво.

«Спільні спеціальні операції між поліцейськими відомствами вже можливі, - сказав він. – Але масштабне співробітництво, як це часом буває на полях битв, для багатьох країн може бути складним».

Суть проблем, з якими Європа стикається у боротьбі з глобальним тероризмом, перетинається з тими труднощами, що чекають її у сфері зовнішньої політики і спільної валюти: небажання ще більше жертвувати своїм суверенітетом в ім'я єдності ЄС. Додайте до цього відсутність тактичних потужностей і збільшений ізоляціонізм США, і Європа виглядає вразливою.

«Це дуже небезпечно для Європи. Їй потрібні Сполучені Штати, - сказав колишній дипломат Корнблюм. – Вона нехтувала інтересами безпеки не менше 10 років».

Президент Барак Обама у недавньому інтерв'ю журналу Atlantic розкритикував європейські країни і порівняв їх з «безбілетниками», посилаючись на залежність від Вашингтона в питанні безпеки. Дональд Трамп, найбільш ймовірний кандидат від Республіканської партії на президентських виборах у США, висловив схожу точку зору на цьому тижні, порушуючи питання мільярдів доларів, які Пентагон витратив на захист таких багатих країн як Німеччина.

Сполучені Штати фактично відіграють вирішальну роль для європейської безпеки. І справа не тільки в зборі розвідувальної інформації, але і в здатності завдавати військові удари по всьому світу.

«Вдосконалена і координована робота поліції в країнах ЄС, безсумнівно, повинна бути частиною відповіді, - сказав старший науковий співробітник Трансатлантичної академії у Вашингтоні Ульріх Шпек. – Іншою частиною відповіді має стати активізація роботи з Сирією. Європа не може жити в мирі, коли в безпосередній близькості триває настільки руйнівна війна».

Конфлікт у Сирії допоміг створити нинішню криза біженців. Крім того, він є одним з джерел екстремізму, підтримуваного терористами в Європі. Однак, у Європейського Союзу немає ні волі, ні коштів для втручання в близькосхідний регіон.

«Берлін і Париж повинні спільно взяти на себе ініціативу в тісній кооперації з Лондоном, - сказав Шпек. – Але поки що вони лише чекають дій Вашингтона. Сполучені Штати не бажають виділяти серйозні ресурси – і вони занадто далеко географічно, щоб відчути побічні ефекти».

Нездатність Європи виробити консолідовану відповідь на тероризм несе в собі ризики не тільки для Європейського Союзу, але і для всього повоєнного трансатлантичного альянсу.

«Питання не тільки в європейських інституціях, але й у вірі в систему, - сказав член Комітету у закордонних справах німецького парламенту Родеріх Кізеветтер. – Це також психологічне питання».

Зважаючи на існуючі в країнах Євросоюзу відцентрові сили, громадяни можуть зневіритися ще більше, не побачивши ефективної реакції ЄС на терористичні атаки, сказав Кізеветтер. Це, своєю чергою, може багатьох підштовхнути до підтримки радикальних партій. Більш того, якщо Вашингтон буде поглинений своїми власними справами, деякі сили в Європі будуть шукати зближення з Росією.

Для трансатлантистів відповідь європейців автоматично стає і відповіддю американців.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.