Хороший і поганий поліцейський. Як США і Німеччина усмиряють Кремль

1 коментувати
Німеччина була схожа на велику Швейцарію, яка не мала жодних очевидних інтересів за кордоном. Але озброєний конфлікт в Україні змусив німців занепокоїтися про своїх сусідів

Протягом усієї холодної війни метою Північноатлантичного альянсу було «...утримування росіян осторонь, американців всередині, а німців під». Сьогодні, через рік з початку таємної війни Росії проти України, старе прислів'я можна перефразувати, щоб описати нову реальність Європи: росіяни всередині, американці біля паркану, а німці піднімаються вгору і вгору.

Нарощування ролі Німеччини, як переважаючої сили в Європі, стало можливо завдяки економіці. Проте, її розвиток був неминучим, враховуючи нацистське минуле країни та поділ світу після закінчення Другої світової війни. Захоплення частини української землі Володимиром Путіним в минулому році стало для німців шоком, і показало, наскільки їхня країна і світ загалом змінилися за чверть століття з часу розпаду Радянського Союзу.

Після 1990 року в Німеччині виросло нове покоління німців, вдячних Росії за диво возз'єднання їхньої країни. Багато хто вважає, що «остполітік» - політика західнонімецького канцлера Віллі Брандта 70-х років щодо зближення з радянським блоком – стала фундаментом для мирного закінчення холодної війни. Послідовні німецькі уряди роблять ставку на тісні зв'язки з Росією з низки причин: подяка за возз'єднання, вина за вторгнення нацистів в СРСР і наполеглива надія на те, що рецепт східної політики – торгівля, яка сприяє змінам у політиці – допоможе підштовхнути посткомуністичну Росію до демократії, а також зробить військову конфронтацію неможливою.

З початку конфлікту в Україні Меркель провела з Путіним 35 телефонних переговорів

Путінська анексія Криму і підбурювання до війни в Східній Україні стало для німецького політичного істеблішменту громом серед ясного неба. Канцлер Ангела Меркель, яка виросла в Східній Німеччині, побачила підтвердження своїх побоювань щодо Путіна. Її міністру закордонних справ Франку-Вальтеру Штайнмайеру було складніше порівняти військову авантюру Путіна з тією Росією, яку він хотів бачити. Як соціал-демократ, Штайнмайер бачив себе політичним спадкоємцем східної політики Брандта. Він також працював начальником штабу у попередника Меркель і особистого друга Путіна Герхарда Шредера.

Відмовившись терпіти витівки Кремля, Штайнмайер і інші лідери німецьких соціал-демократів зробили істотний зсув у державній політиці ФРН щодо Росії. Правоцентристи з числа християнських демократів Ангели Меркель завжди були більш скептично налаштовані щодо Путіна, а німецькі «зелені», які народилися з політичних і соціальних рухів 70-х років, виступали проти репресій Кремля щодо російського громадянського суспільства. І тільки Ліва партія Німеччини – коаліція колишніх східнонімецьких комуністів і незадоволених західнонімецьких радикалів – захищає Путіна.

До початку збройного конфлікту в Україні, Німеччина була схожа на велику Швейцарію, яка не має ніяких очевидних інтересів за кордоном, крім розвитку нових ринків для своєї експортоорієнтованої економіки. Проблеми з сусідами були вирішені через багатосторонні європейські інституції. Німецькі військовослужбовці розміщувалися де-небудь тільки в спільних місіях з союзниками.

Застаріле рішення НАТО щодо «стримування німців» було зручним, оскільки воно звільняло Німеччину від тягаря лідерства. Як сказав польський міністр закордонних справ Радек Сікорський, «я боюся німецької сили менше, ніж я починаю боятися німецької бездіяльності».

Звісно ж, відсутність у Берліна бажання до лідерства походить від перегинів німецької влади в першій половині ХХ століття. Європейський Союз запропонував постмодерністичному континентальному порядку гарантію миру Європі завдяки економічній взаємодії країн-членів і часткового відмові від їхнього суверенітету. Безпечно вбудована в Європу Німеччина була б першою серед рівних, не піклуючись про такі неприємні речі, як геополітика або військова стратегія.

Пацифізм німців був заснований на травмах Другої світової війни і страху від того, що їхня країна стане головним полем битви у разі початку Третьої світової війни. Однак німці дурили самі себе, якщо думали, що мирні сусідські відношення, які вони допомогли створити, якимось чином подолали логіку грубої сили. Після того, як з закінченням холодної війни ризик атаки з боку Росії пішов на спад, найбільша економіка Європи продовжувала процвітати, перебуваючи під гарантіями НАТО і захистом ядерного щита США. До речі, ніякі моральні переконання не втримали Німеччину від того, щоб до недавнього часу займати третє місце у світі за експортом зброї.

Використання Путіним військової сили для нападу на Україну стало гірким розчаруванням. Такі речі не мали відбутися в постконфліктній Європі. Війна в Югославії закінчилася ще 15 років тому, і ніколи не загрожувала розповзтися по всьому континенту. У той же час, кремлівська інтервенція в Україну, здавалося, віщує немислиму з часів холодної війни конфронтацію між Росією і Заходом.

Раптово виявилося, що в Німеччині більше немає того партнера, яким їй здавалася Росія. Навіть гірше, американська відповідь на блискавичні операції Путіна в Україну були млявими і приголомшеними подіями. «Перезавантаження» відносин з Кремлем, яку анонсував Барак Обама, провалилася, адже вона ґрунтувалася на наївній вірі в те, що Дмитро Медведєв був самостійним політиком, щиро зацікавленим у використанні свого короткого президентства для вестернізації Росії. Іншим прорахунком було те, що Обама зачепив багатьох європейців, зробивши ставку у зовнішній політиці на Азію. Після того як Путін захопив Крим, Обама розкритикував Росію тим, що назвав її «регіональною владою», яка діяла з слабкості, а не сили, і не є головною загрозою безпеки США.

Погляд на ситуацію з Берліна був наскільки іншого. Меркель виступила в якості головного переговірника з Путіним від Заходу не стільки як посередник для американців, скільки життєвих інтересів Європи, що перебувають у утриманні ескалації конфлікту під контролем. Це була незвична роль для німецького канцлера, але якщо Обама вважав, що у нього в цей момент є більш важливі справи, то Меркель підходила для переговорів більше кого-небудь.

З початку конфлікту Меркель вже наговорила з Путіним кілька годин в ході 35 телефонних дзвінків і провела багато зустрічей. Вона невпинно шукала нові формати для переговорів і організувала першу зустріч Путіна з Петром Порошенком після його обрання на пост президента України минулого року. Щоб врятувати так званий Мінський мирний процес, в лютому Меркель організувала переговори з російським президентом, які тривали всю ніч, поставивши тим самим на кон свою репутацію.

У Німеччині і Росії існує давня традиція вирішувати долі менших країн, які перебувають між ними. Але цього разу Меркель приєднала до переговорів президента Франції Франсуа Олланда, щоб показати єдність Європи, а також протистояла спробам Путіна укласти велику угоду за спинами українців, наполігши на участі в переговорах Порошенка. Ненавмисним наслідком російської інтервенції в Україні стало те, що Німеччина почала більш серйозно піклуватися про своїх східних європейських сусідів. Сьогодні Берлін є головним пунктом призначення для політиків з Києва, а українське посольство в Німеччині стало найголовнішою дипломатичною місією в Європі, якщо не в світі.

Путіну не вистачає російсько-німецької осі тісних зв'язків з часів вторгнення США в Ірак, коли Шредер відкрито критикував адміністрацію президента Джорджа Буша. Російський президент почуває себе настільки ізольованим від німецької політики, що, за повідомленнями ЗМІ, написав кілька листів колишньому канцлеру Німеччини і 85-річному наставнику Меркель Гельмуту Колю, щоб він замовив слівце за Кремль.

Хоча німців, які симпатизують Путіну, об'єднує їхній антиамериканізм, однак збоку Кремля було розповсюдженою полтікою вважати, що поширене невдоволення американською зовнішньою полтикою, автоматично трансформується в підтримку Росії. Повідомлення про наполегливий збір інформації американським Агентством національної безпеки на німецькій землі викликало хвилю обурення серед громадськості. Але для уряду Меркель ці відкриття загалом стали причиною для хвилювання, адже вони показали ступінь залежності Німеччини від шпигунських агентств США.

Для Меркель зручно, щоб США відігравали роль поганого поліцейського, погрожуючи поставками оборонної зброї Україні і виношуючи плани з розміщення важких озброєнь в країнах НАТО, розташованих у Східній Європі. Німеччина, тим часом, може бути хорошим поліцейським, захищаючи діалог і ведучи мову про мир.

Небезпека полягає в тому, що мінський процес після відходу міжнародного парламентера і швейцарського дипломата Хейді Тальявіні зайде в нікуди. Так що можливості німецького лідерства скоро защнають випробування.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на Reuters

Текст публікується з дозволу автора


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.