Добрий цар і злі бояри

8 коментувати
Прямі лінії покликані показати, яким «міцним господарником» є російський президент, однак щоразу закінчуються тим, що показують неспроможність його вертикалі влади

Навіть Володимир Путін втомлюється. Вчора, в четвер, заходячи в пещену московську телевізійну студію для проведення щорічної прямої лінії, російському президенту, здавалося, було нудно. Тим часом одна з модераторок вказувала на комп'ютер, за яким ідеально загримована операторка отримувала від громадян з усієї Росії голосові, текстові та відеозапитання. Для Путіна це була вже 14-я подібна програма з 2001 року.

Чим більше склеротичною стає його диктатура, тим більшого значення набувають рідкісні зустрічі з громадськістю – такі як Пряма лінія з Володимиром Путіним. В країні, де парламент існує лише про людське око, а діяльність громадянського суспільства згорнута, воля народу значною мірою залишається загадкою. Попри те, що це шоу багато в чому є постановочним, сказане громадянами дозволяє Кремлю оцінити справжні настрої в країні. За даними державного Першого каналу, від мешканців надійшло понад 3 млн запитань.

Модератори читали тексти, гості в студії робили свої звернення, Путін відповів на дзвінки кількох літніх жінок. Працівники рибопереробного заводу з острова Сахалін і кримчани з будівельного майданчика на острові Тузла поставили свої запитання через відеоміст. Запитання, як завжди, стрибали з однієї теми на іншу – від президентських виборів у США (дивіться нижче) до особистого життя Путіна (цілком таємно, припиніть запитувати).

Прямі лінії Путіна показують, наскільки погано працює його вертикаль влади

Прямі лінії були придумані для того, аби показати, яким «міцним господарником» є президент, однак щоразу вони закінчуються тим, що показують, наскільки погано працює його «вертикаль влади» - хвалений ланцюжок керування від Кремля до голови сільради. Всі ті питання, які в іншій країні були б вирішені на місцевому рівні, падають на стіл Путіна. Росіяни називають цей вид мікроменеджмента «ручним керуванням».

Пряма лінія, яка тривала більше 3,5 годин, почалася з відеодзвінка від жінки, Катерини, яка стояла на узбіччі дороги в Омську і скаржилася на те, що місцева влада ігнорує жалюгідний стан асфальтного покриття в місті. Ще до закінчення прямого ефіру один з модераторів повідомив хороші новини: омські чиновники пообіцяли відремонтувати до 1 травня 21 дорогу в місті.

У минулі часи ідея про «доброго царя, злих бояр» захищала російських «помазаників Божих» від народного гніву. Путін використовує нижчі верстви чиновництва тим же чином – вони поглинають розчарування, пов'язане з урядовою некомпетентністю і недбалістю. Зрештою, президент хоча б знаходить час, щоб послухати проблеми людей, чого не скажеш про закоренілих міністерських і парламентських чиновників. Навіть в умовах занепаду економіки Путін стабільно набирає після анексії Криму рейтинги схвалення вище 80%.

Під час вчорашнього шоу Путін незмінно погоджувався з усіма, хто дзвонив, і часто записував їхні запитання та коментарі. Не потрібно бути колишнім агентом КДБ, щоб розуміти просту річ: стати на бік співрозмовника – розумна тактика, якщо прагнеш зберегти його вірність. Путін визнав, що багато адресованих йому запитань були сердитими, і сказав, що поділяє «майже 100%» побоювань, висловлених людьми. Він, зі свого боку, робить все, що може.

Незважаючи на деяке низькопоклонство перед царем, більшість запитань, які транслювалися під час прямої лінії, були критичними і відвертими. Люди були незадоволені хворою економікою, вартістю ліків та комунальних послуг, а також заборгованістю по заробітній платі. Одна москвичка сказала, що витрачає на харчування вдвічі більше, ніж рік тому, хоча тоді рівень річної інфляції склав нижче 13%. «Кому ж все-таки вірити, уряду чи рахунку з магазину?», - питала вона. Ще одна відверта жінка з Москви запитала: «Всі в Росії почали економити, на чому стали економити особисто ви?». Відповідь 63-річного президента була метафоричною: «На часі. Це найдорожче, що у нас є».

Існує стереотип, що росіяни занадто пасивні для демократії, тому потребують сильного правителя. Найчастіше ця думка висловлюється для того, щоб виправдати увічнення правління Путіна.

У четвер будь-хто, хто дивився передачу, міг поспостерігати, як добре поінформовані громадяни – деякі з них намагаються робити героїчні речі, наприклад, працювати з дітьми-аутистами – ставлять лідерові своєї країни жорсткі запитання. Робітник з Сахаліну запитав, чи чекає на колишнього губернатора області, який перебував під слідством за одержання хабара, така ж доля, як «пані Васильєву». Євгенія Васильєва, чиновник Міністерства оборони, засуджена за розкрадання в минулому році, була відпущена на свободу, відсидівши лише чотири місяці від п'ятирічного терміну ув'язнення.

Росіяни чітко знають, що відбувається в їхній країні, у них здорове почуття справедливості. Не дивно, що під час прямої лінії вони сфокусувалися на внутрішніх питаннях, а не на іноземних військових авантюрах, якими займався Путін, щоб відновити втрачену славу і накачати населення.

Російське вторгнення в Сирію майже не згадувалося, а відсилання до США були здебільшого егоїстичними. За версією Путіна, США – у формі банку Goldman Sachs – стояли за Панамськими документами. Більш того, всі розвинені демократії – лише політичні монополії, поділені між двома партіями, а у США – між двома сім'ями, Бушами і Клінтонами. Путін відмовився відповісти, якому з кандидатів у президенти США більше симпатизує – Дональду Трампу чи Хілларі Клінтон.

Кремлівська програма прямої лінії – немов сюрреалістичне телешоу, під час якого вся країна ставить запитання одному учасникові – і той завжди відповідає правильно. Але головне запитання, яке ставлять росіяни, залишається без відповіді: чому після 16 років путінської влади і безпрецедентного нафтового буму – їхні проблеми залишаються все тими ж самими?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма на Slate. Републікування повної версії тексту заборонена

Оригінал

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.