Бунт проти Меркель

0 коментувати
Правляча коаліція в Німеччині зазнала нищівної поразки на місцевих виборах. Праві отримали небувалу підтримку

«Вся справа в біженцях, дурню».

Ці слова могли б стати коронною фразою недільних місцевих виборів у Німеччині, на яких правляча коаліція на чолі з Ангелою Меркель зазнала нищівної поразки. Профіцит бюджету в 19 млрд євро і найнижчий рівень безробіття за останні 25 років не зуміли гарантувати вірність виборців у трьох федеральних землях Німеччини.

1 млн шукачів притулку, які в'їхали в Німеччину в 2015 році, і перспектива приїзду такої ж кількості за результатами нинішнього року перетворили регіональні вибори на референдум з питання політики Меркель щодо біженців.

Права популістська партія Альтернатива для Німеччини (AfD) увірвалася у всі три регіональні парламенти, вигравши не тільки чверть голосів у Саксонії-Анхальт, «іржавому поясі» колишньої Східної Німеччини (за аналогією з «іржавим поясом» в США, яким називають частину Середнього Заходу і східного узбережжя, що зіткнулися з занепадом колись потужного промислового сектору - НВ), але і 15% в багатому Баден-Вюртемберзі, згідно з попередніми результатами. Спочатку AfD була заснована як партія проти єдиної європейської валюти під час грецької боргової кризи, але з часом зайняла жорстку позицію по відношенню до біженців. Тепер новоявлена партія має місця в половині з 16 регіональних зборів Німеччини.

Вибори виглядають як покарання Меркель за її ліберальну політику щодо біженців

Невдоволення Християнсько-демократичним союзом (ХДС) Меркель призвело до того, що партія втратила 12% підтримки в Баден-Вюртемберзі. Найсильнішою партією в цьому традиційно консервативному регіоні стали колись маргінальні енвайронменталісти Зелені.

Результати партнерів Меркель по коаліції, Соціал-демократичної партії, виявилися ще більш катастрофічними. В Баден-Вюртемберзі та Саксонії-Анхальт їх підтримка впала в два рази, а в виноградарській Рейнланд-Пфальці вони зачепилися лише тому, що ХДС показав тут ще гірші результати.

«Це тектонічний зсув у політичному ландшафті Німеччини», - сказав Хорст Зеехофер, голова ультраконсервативної баварської сестринської партії ХДС, Християнсько-соціального союзу, а також найзатятіший критик політики Меркель щодо біженців всередині країни.

Чутливе питання щодо того, скільки шукачів притулку морально зобов'язана і фізично здатна прийняти Німеччина, підриває внутрішню політику країни, засновану на консенсусі. Партії правого спрямування з'являлися і раніше. Найстрашніше, що Альтернатива для Німеччини втиснулася в тонкий зазор між ХДС та вкрай правими, виявленими після того, як Меркель зрушила ідеологію своєї партії ближче до центристських позицій.

На перший погляд, недільні вибори виглядають як покарання Меркель за її ліберальну політику щодо біженців. Тим не менш, якщо говорити більш точно, то причиною подібних результатів волевиявлення стала зростаюча поляризація німецького суспільства. «Демократичний центр не збільшився, а стиснувся», - похмуро сказав у неділю ввечері віце-канцлер Меркель і один з ключових соціал-демократів Зігмар Габріель.

Тим часом, прихильники AfD в штаб-квартирі партії в Саксонії-Анхальт скандували «A-F-D, A-F-D» - на відміну від прихильників кандидата в президенти США від Республіканської партії Дональда Трампа, які часто кричать «С-Ш-А,С-Ш-А».

Німці консервативних поглядів дійсно в масовому порядку відмовилися від християнських демократів, висловлюючи невдоволення Меркель. Однак значна частина виборців - необов'язково з лав ХДС - кинули бюлетені за канцлера.

Незважаючи на вражаючі результати виборів, три діючих прем'єр-міністра федеральних земель, мабуть, залишаться на своїх посадах. Вінфрід Кречманн, прем'єр Баден-Вюртемберга з партії Зелених, якось сказав, що щодня молиться за Меркель. Малу Драйер, соціал-демократка і прем'єр-міністр Рейнланд-Пфальці, також не приховує, що підтримує політику федерального уряду по відношенню до біженців.

Багато коментаторів інтерпретують перемогу Кречманна і Драйер як голосування в підтримку Меркель і проти найбільш сильних кандидатів від ХДС, які спробували дистанціюватися від неї.

Проблема «великої коаліції» Меркель полягає в тому, що християнські демократи і соціал-демократи контролюють в Бундестазі, німецькому парламенті, 80% голосів, через що в суспільній уяві ці дві партії злилися в одну. Єдиними опозиційними партіями в Бундестазі є прогресивні Зелені і посткомуністична Ліва партія, що і пояснює популярність партій правого спрямування, таких як Альтернатива для Німеччини.

Можливо, консерватори розчаровані тим, що сталося з Християнсько-демократичним союзом Кіндрата Аденауера, першого канцлера Німеччини після Другої світової війни, або канцлера Гельмута Коля, який об'єднав країну в 1990 році. Однак сьогоднішні соціал-демократи, спадкоємці таких харизматичних канцлерів, як Віллі Брандт та Гельмут Шмідт, мають ще більше причин для розчарування. Лідер партії Зігмар Габріель - незграбна, нудна альтернатива Меркель.

Німецький політичний істеблішмент сподівається, що Альтернатива для Німеччини знищить сама себе, проявивши некомпетентність у повсякденній роботі місцевого уряду, як це раніше було з іншими вкрай правими партіями. Тим часом, в AfD стверджують, що вони є новою Volkspartei, що представляє широкий зріз німецького суспільства.

Ціною відмови Меркель закрити кордони Німеччини став глибокий розкол консервативного табору, вважає редактор таблоїду Bild Таніт Кох. «Жоден німецький канцлер не міг довгий час керувати країною врозріз з думкою власної партії», - написала вона після виборів.

Меркель в першому виступі після виборів в понеділок визнала, що це був важкий день для її партії. У той же час, вона пообіцяла знайти транснаціональне рішення кризи біженців, яке дозволило б Європі зберегти внутрішні кордони відкритими, скоротивши потік мігрантів шляхом співробітництва з такими країнами, як Туреччина.

«Я не вважаю це екзистенціальної проблемою для ХДС, - сказала Меркель. – Але я дійсно вважаю це проблемою». Відповіддю на цю проблему, зазначила вона, є протистояння AfD за допомогою аргументів і практичних рішень.

Коли її запитали, чи не буде вона просити Бундестаг підтвердити вотум довіри її уряду, канцлер відповіла, що не бачить такої необхідності. Незважаючи на бунт усередині країни, до загальнонаціональних виборів, на яких їй доведеться зіткнутися з електоратом, ще півтора року.

Меркель ставить на те, що до цього часу криза біженців залишиться позаду.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.