Світ Трампа: новий президент знищить Америку

6 коментувати
Навіть якщо республіканець не дійде до неофашизму, він може створити країну, в якій буде комфортно все меншій кількості людей

«Те, що ми любимо, нас знищить», – передбачив Олдос Гакслі в 1932 році. У своїй книзі Прекрасний новий світ він описав людство, яке до 2540 року знищено невіглаством, жагою постійних розваг, домінуванням технологій і надмірною залежністю від матеріальних благ. З огляду на обрання Дональда Трампа, США прагнуть виконати пророцтво Гакслі більш ніж на 500 років раніше терміну.

Американська суспільна культура вже давно відійшла від високочолого мислення, часто демонструючи егалітаризм обов'язковою умовою для необмеженої креативності і капіталізму, які він підтримує. Все, що вам потрібно, щоб пробитися – це сила духу та наполегливість.

Раніше це була приваблива ідея для країн на кшталт СРСР, який сам був більше схожий на світ антиутопії Джорджа Орвелла 1984. У країні, де влада загнала всю творчість у підпілля, дух свободи і творчості, який втілювала собою Америка, виглядало мрією.

Але в орвелліанському світі політична напруга неминуче накопичується, і повсталий дисидентський рух змітає систему, як сталося в Радянському Союзі 1991 року. Але коли людей відволікають бездумні розваги і гори речей, вони втрачають волю до опору. В результаті виявляється, що вони позбавлені як знань, так і практичних навичок, що при всьому бажанні не в змозі відмовитися від життя, яке ведуть.

Люди, надто зайняті пересиланням фото котиків в соцмережах, позбудуться здатності відрізняти реальність від її віртуальної тіні

Іншими словами, світ, про який мріяли радянські громадяни, був просто в'язницею іншого типу – можливо, менш неприємною, але втеча з цієї в'язниці було набагато складнішою. Ось з чим зараз стикаються США.

Американська індустрія культури вже давно надавала політиці країни нотку голлівудського сюрреалізму. Політики – це персонажі. Від морально некорумпованого невинного героя фільму Джиммі Стюарта Містер Сміт їде до Вашингтона (1939) до схожого на Трампа магната Громадянина Кейна Орсона Веллса (1941) і чесного завойовника в Кандидаті Роберта Редфорда (1972), не кажучи вже про безліч ковбоїв і рейнджерів Джона Вейна.

З обранням у 1960 році молодого і засмаглого Джона Кеннеді естетика Голлівуду вперше проникла в Білий Дім. У 1960 році в американських домівках спостерігали по телевізору за Кеннеді, який стояв поруч з більш відомим, але менш привабливим Річардом Ніксоном. Кеннеді, більше схожий на плейбоя, ніж на ковбоя, завоював серця американців. Але він не був взірцем міщанства: навпаки, у 1963 році він заявив, що «невігластво і безграмотність – причина провалів у нашій соціальній та економічній системах».

Наступним фотогенічним президентом Америки став Рональд Рейган, реальний актор, який грав реального ковбоя. Але що стосується відкритості і знань, його погляди були протилежні Кеннеді. Виступаючи за «поставочну» економіку для білого робітничого класу, він переконав мільйони в тому, що «менше держави» (скорочення федеральних програм, включно з освітою) призведе до «розквіту Америки».

З цією добре відрепетируваною оптимістичною позицією Рейган вміло зіграв роль президента, але з навмисно голлівудським лоском. Його Стратегічна оборонна ініціатива, покликана покласти край стратегії ядерного стримування, відомої як «гарантія взаємного знищення», називалася «Зоряні війни». Те, що Рейган продовжує залишатися ідолом республіканців, пояснюється тим, що він умів поєднувати жорстокість ковбоя з чарівністю кінозірки, хоча не обійшлося і без дрібки удачі. Зрештою, перемозі США в Холодній війні багато в чому посприяв Михайло Горбачов, чиї зусилля з реформування Радянського Союзу прискорили її розпад.

Після цієї перемоги Америка ще більше утвердилася в думці, що рішучість важливіша, ніж знання. Джеймс Карвілл, який займався кампанією Білла Клінтона (якому допомогла власна чарівність, схожа з чарівністю Кеннеді), створив фразу «це економіка, дурнику» – і вона настільки запам'яталася, що використовується досі. І все ж саме американська економіка стала причиною отупіння настільки багатьох.

До 2000 року американці були готові голосувати за Джорджа Буша-молодшого. Одночасно принц і «свій хлопець», він поєднував успадковану від батька блакитну кров з простим техаським характером. Але Буш не був кінозіркою. Радше, він нагадував актора реклами, в якій просувалися війни.

Сьогодні розваги увійшли в нову фазу – як і політика. Все, що цікавить людей, особливо американців – у реаліті-шоу, блокбастерах, соціальних медіа, стає все більш нефільтрованим і різким. Прагнення до знань і складних дискусій, здається, повністю замінила значно могутніша жага мемів, лайків і фоловерів.

І так з'явився Трамп з його лютими мітингами і «політичними пропозиціями» на 140 знаків у Twitter о пів на третю ночі. Колишній герой реаліті-шоу чудово знає, як залучати гнівних людей, що шукають, кого б звинуватити у своїх бідах. Сам Трамп – ходили чутки про його плани запустити власний канал Trump TV – сказав, що зобов'язаний своєю перемогою соціальним мережам.

Деякі виборці Трампа стверджують, що ними рухав «здоровий глузд», і що їх привабила обіцянка «добробуту і скорочення державного боргу», а також «посилення армії та міграційна реформа». Але при найближчому розгляді виявляється, що ці меседжі були порожніми.

Насправді прихильники Трампа проголосували за злого боса з ігрового шоу The Apprentice, рішучого диктатора, який стане звільняти – або депортувати – за першим бажанням. Вони проголосували за хлопця, який, на їхню думку, буде слідувати «крутій» мантрі американського актора Джона Вейна: «Ви говорите, що все не може бути чорно-білим, але чому б і ні, чорт забирай?». І багато хто проголосували за повернення до часів, коли білі чоловіки були ковбоями і завойовниками.

З обранням Трампа, який зробив своїм головним радником прихильника теорії расової вищості білих, Америка може зробити перший крок на орвелліанську територію. Це буде жахливо, але плюс у тому, що з часом неминуче з'явиться опір, який зруйнує систему. Але навіть якщо Трамп не дійде до неофашизму, він може створити Америку, в якій буде комфортно дедалі меншій кількості людей – ось тільки люди, надто зайняті пересиланням фото котиків і фальшивих новин у соцмережах, поступово позбудуться здатності відрізняти реальність від її віртуальної тіні.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Ніни Хрущової. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

 

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Ніна Хрущова
Ніна Хрущова

Праонука Микити Хрущова, декан факультету Міжнародні відносини університету New School в Нью-Йорку, старший науковий співробітник Інституту світової політики, керівник проекту Росія

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.