Путін, Ердоган і Сі Цзіньпін: ігри диктаторів

6 коментувати
Путін, Ердоган і навіть китайський президент Сі Цзіньпін відчувають схожий, виправданий страх щодо свого політичного виживання

Раніше цього року, коли російський президент Володимир Путін оголосив про створення 400-тисячної Національної гвардії, яка буде підпорядковуватися виключно йому, багато росіян задумалися, навіщо це знадобилося.

Зрештою, російська армія, здавалося, відродилася: Путін екіпірував її новітніми іграшками і навіть організував дві невеликі війни – у Грузії в 2008 і в Україні, починаючи з 2014, щоб продемонструвати її можливості.

Але «невдалий» переворот проти путінського колеги-диктатора, турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, вказує на важливу причину створення преторіанської гвардії. Путін настільки дистиплінував всі демократичні інституції в Росії, що єдиним способом віддалити його від влади залишився військовий переворот.

Путін, Ердоган і навіть китайський президент Сі Цзіньпін відчувають схожий, виправданий страх щодо свого політичного виживання. Всі троє прийшли до влади в системах, що обмежують застосування сили – навіть якщо самі по собі ці системи є недемократичними (або якщо мова йде про новонароджену демократію, яку можна задушити ще в колисці).

У випадку з Ердоганом, у Туреччині було верховенство права та інституційна система стримування і противаг для виконавчої влади; у випадках Путіна і Сі Цзіньпіна існували неписані правила, перевірені десятиліттями прецеденту.

Путін і Сі ніколи не зможуть віддати владу добровільно, не побоюючись за свою безпеку в майбутньому

Ці правила, встановлені в Росії Микитою Хрущовим у 1953 році, після смерті Йосипа Сталіна, а в Китаї - Ден Сяопіном у 1976 році, після смерті Мао Цзедуна, були розроблені, щоб виключити вбивчу складову з вищого рівня влади, гарантувавши, що лідер не буде загрожувати життю і безпеці своїх попередників або колег.

Урядовий чиновник може бути усунений від влади або поміщений під домашній арешт, але немає загрози позбавлення волі або завдавання фізичної шкоди йому або його сім'ї.

Путін прийшов до влади в 1999 році частково тому, що розумів, і, здавалося, прийняв цю традицію. Борис Єльцин вибрав Путіна своїм наступником не через його чудові керівні таланти, а тому, що Путін запевнив його: якщо він прийде до влади, Єльцин і його родина будуть захищені від будь-якої юридичної або політичного відплати.

У випадку з Єльциним Путін слово дотримав. Але крім цього він зовсім не стримувався у нападках на своїх супротивників. Наприклад, олігарх Борис Березовський був змушений виїхати з країни і зазнавав неодноразових переслідувань, поки його не знайшли в 2013 році мертвим у власному будинку. Імовірно, він покінчив з собою. У Михайла Ходорковського, мільярдера, власника компанії ЮКОС і можливого конкурента Путіна в боротьбі за владу, відібрали компанію, посадили у в'язницю, а потім відправили у вигнання.

Супротивникам і ворогам дрібнішого рівня перепало сильніше. Висланий російський розвідник Олександр Литвиненко, якщо взяти найбільш відомий приклад, помер від променевої хвороби у 2006 році у Великій Британії, отруєний полонієм. Офіційне розслідування Великої Британії дійшло висновку, що Путін, можливо, був обізнаний про план вбивства; в інших випадках особисту участь Путіна не визначено. Але ясний сигнал: Путін не визнає ніяких правил, у нього довгі руки, а його помста страшна - незалежно від того, наскільки впливовою людиною в Росії був колись його опонент.

Сі, шанувальник методів Путіна, скористався російською методичкою для консолідації влади в Китаї. З 1980-х років Китаєм керувало якийсь колективний уряд всередині Комуністичної партії; існували аналогічні неписані правила, які захищали наймогутніших людей від відплати. Але за часів Сі колективне керування змінилося на владу одного, а неписані правила поведінки були відкинуті.

Як і Путін, Сі використовує заходи щодо боротьби з корупцією для того, щоб позбутися суперників і сконцентрувати владу в своїх руках, і робить це набагато безжальніше, ніж російський президент. Сотні старших генералів Народно-визвольної армії були звільнені і поміщені у в'язницю за звинуваченням у корупції.

Порушуючи партійні норми і неписані угоди всередині керівної еліти, Путін і Сі розуміють, що вони ніколи не зможуть віддати владу добровільно, не побоюючись за свою безпеку в майбутньому. Не дивно, що після 17 років правління Путін знову буде балотуватися (без особливої конкуренції) у березні 2018 року.

А ось у Сі є проблема. У 2017 році закінчується його перший п'ятирічний термін, і він має право тільки на ще один термін. Оскільки в 2017 році має відбутися заміна п'яти з семи членів Постійного комітету, це дасть його опонентам можливість кинути Сі виклик, назвавши його наступника. Саме існування потенційного наступника може стати політичним смертним вироком для Сі, зважаючи на невдоволення ним китайських керівних еліт. Після проваленого перевороту в Туреччині Ердоган завдав удару по тих, хто імовірно стояв за ним, створивши дивовижно зручний список з імен тисяч політиків, військових і суддів, яких звинуватив у протистоянні його «демократичного» режиму.

Але тепер перед Ердоганом постає вибір: піти слідом за Путіним і Сі шляхом автократичного неповернення або ж повернутися до демократії. Оскільки навіть його політичні опоненти підтримали його в момент спроби перевороту, турецькі громадяни продемонстрували свою позицію.

Переклад НВ

Copyright: Project Syndicate, 2016.

Оригінал

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.