Авторитарна спокуса Путіна, Орбана і Ердогана

4 коментувати
Що призвело до відродження авторитаризму в країнах колишнього СРСР

Двадцять два роки тому радянські прихильники жорсткої політики, відчайдушно прагнули перешкодити демократичної трансформації держави, заарештували Михайла Горбачова і ввели військовий стан. У відповідь мільйони протестувальників вийшли на вулиці Москви та інших міст СРСР. Ключові армійські фігури відмовилися підтримати змова, і незабаром той розвалився, а слідом за ним – і СРСР.

Навіть незважаючи на те, що в останні місяці існування СРСР економічна ситуація була критичною, люди бачили, яких свобод можуть добитися, і були готові боротися за них, не те що зараз. І справді, в перші роки демократичної трансформації більшість виборців не піддалися спокусі проголосувати за екстремістів, які обіцяли негайно припинити труднощі. Замість цього вони віддавали свої голоси найбільш адекватним кандидатам.

Росіяни, наприклад, не підтримали Володимира Жириновського, клоунське фігуру, націоналіста і антисеміта, проголосувавши за Бориса Єльцина, не який злякався танків під час путчу 1991 року і бачив майбутнє Росії з демократією і Заходом. У Румунії поет-екстреміст Корнеліу Вадим Тюдор програв низки корумпованих прагматиків, починаючи з Іона Ілієску, який керував поваленням останнього комуністичного лідера країни, Ніколає Чаушеску.

Тепер світ перевернувся з ніг на голову. З тих пір, як життя стало простіше, а матеріальні потреби людей в основному задоволені, люди все охочіше голосують за нео-автократів, які обіцяють захистити людей від тієї чи іншої загрози. Очолює цей список нових вождів, звісно, Володимир Путін, але, крім нього, є ще і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент Чехії Мілош Земан. І цей тренд виходить за рамки посткомуністичних країн – прикладом тому турецький президент Реджеп Тайіп Ердоган.

Тепер потрібно впливати лише на кількох людей, щоб підпорядкувати суспільство волі лідера

Французький філософ Жан-Франсуа Ревель вважає, що підйом жорстоких диктатур в двадцятому столітті був обумовлений так званим «тоталітарним спокусою». Сьогодні ми спостерігаємо лише трохи менш зловісну тенденцію: назвемо її «авторитарною спокусою». Вона загрожує не тільки демократії, але й глобальної стабільності. Зрештою, В нинішніх автократів і їх тоталітарних попередників є дещо спільне: презирство до принципу верховенства права – як державного, так і міжнародного.

Однією з причин зрушення в бік авторитаризму стало те, що багатьом країнам США вже не здаються маяком демократії, а також зразком стабільності та благополуччя. Заява Путіна про те, що демократизація є планом США, спрямованому на те, щоб отримати «односторонні переваги», знаходить відгук у багатьох суспільствах, роздратованих катастрофічним вторгненням в Ірак і відкриттями про шпигунство АНБ за світовими лідерами.

Але навіть до цього переможці в Холодній війні, особливо США, багатьох відвернули своїм хвастощами. Коли навіть до союзників ставляться без належної поваги (згадайте нещасливий вигук Джорджа Буша-молодшого «Гей, Блер!», немов прем'єр-міністр Великобританії – якийсь,), люди починають сумніватися, не дивляться і на їх країну, немов на васала.

«М'які» диктатори, яких журналіст Боббі Гхош називає авторитарними демократами, скористалися цим почуттям образи, щоб залучити голоси. Їх прихильники не хочуть, щоб їх права обмежувалися, але вони жадають стабільності і національного суверенітету – і ці бажання авторитарні лідери частково виконують, пригнічуючи опозицію.

З урахуванням охоплення сучасних мас-медіа і соцмереж, потрібно впливати лише на кількох людей, щоб підпорядкувати суспільство волі лідера. Тому замість будівництва Гулагів нео-автократи заводять кримінальні справи. Під судом виявляються як політичні опоненти, такі як олігарх Михайло Ходорковський і антикорупціонер Олексій Навальний, так і незалежні журналісти в Туреччини Ердогана.

З громадянами це, схоже, працює. Як мінімум 70% росіян згодні з Путіним у тому, що цей вид «керованої демократії» більш дієвий, ніж хаотичний західний варіант. Майже половина громадян Угорщини вважає членство в ЄС, над чиїми ліберальними цінностями насміхається Орбан, непотрібним. І більше 70% турків негативно ставляться до Євросоюзу, який Орбан звинувачує за поширення соцмереж («найгіршою загрози», перед якою, на думку Ердогана, меркнуть курдська проблема і ИГИЛ).

Коли 1989 року впала Берлінська стіна, люди не бачили зв'язку між капіталізмом і демократією. Багато хотіли американських і європейських благ, але не бачили потреби у свободі. Тепер проблему потрібно вирішувати – і найкраще це зробити через співпрацю з лідерами згаданих країн. Якщо Путини, Эрдоганы і Орбаны хочуть користуватися благами цивілізованого світу, їх потрібно навчити підкорятися його правилами.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонена.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.