Хронологія агресії в Азовському морі

14 грудня 2018, 19:08
5549
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Що відбувалося останні кілька місяців

18 березня – в порушення Конституції Росії президентом країни вчетверте стає Володимир Путін.

27 квітня – Прикордонна служба ФСБ Росії починає кампанію вибіркових зупинок і оглядів торгових суден в Азовському морі, що йдуть в українські порти й із них. Доба фрахту торгового судна водотоннажністю 10 тисяч тонн складає до 7 тисяч доларів, суховантажу 60 тисяч тонн – до 15 тис. доларів. Судновласники зазнають збитків і починають переорієнтовувати свої маршрути на інші порти.

30 квітня – до кінця квітня 2018 року в акваторії Азовського моря у РФ були лише кораблі берегової охорони і прикордонної служби. Зі складу Каспійської військової флотилії річковими шляхами перекидаються два бронекатери типу «Джміль», один катер типу «Гриф», рейдовий водолазний катер РВК-933, рейдовий буксир РБ-410. Перекинуто кілька десантних катерів на повітряній подушці типу «Серна» зі швидкістю руху до 30 вузлів, призначені для висадки на необладнаний берег гусеничної, колісної та іншої військової техніки масою до 45 тонн і передових підрозділів десанту з озброєнням (92 людини). Сформовано спеціальну морську бригаду Росгвардіі, оснащену протидиверсійний катерами типу «Грачонок». Глибини Азовського моря дозволяють перебувати тут великим десантним кораблям 97-ї бригади ЧФ РФ (7 одиниць), трьом десяткам малих ракетних кораблів і катерів, протичовневим кораблям і тральщикам ЧФ.

4 травня – Прикордонна служба ФСБ затримує українське риболовецьке судно «ЯМК-0041». Порушено кримінальну справу, судно заарештовано в Єйську, екіпаж затримано.

15 травня – Володимир Путін відкриває Керченський міст, побудований Росією в порушення норм міжнародного права. Керченський міст призводить до скорочення вантажообігу Маріупольського порту на 14% у 2017 р, ще на 45% – у 2018 р, Бердянського порту – на 30%.

16 травня – офіційний початок роботи Керченського моста.

17 травня – кампанія ФСБ із зупинок і огляду українських судів набуває масового характеру. За шість місяців (травень-жовтень) зупинено і оглянуто 683 комерційних судна з 19 країн. З 1 липня по 15 жовтня сумарні втрати часу для судновласників склали 1262 дні, фінансові втрати – $36 млн.

25 травня – ФСБ починає зупиняти і оглядати всі українські судна. Огляд проводиться в тому числі в 3-5 милях від українського берега.

Три регіони зупинок і огляду торгових суден в Азовському морі і Керченській протоці

У липні-листопаді ФСБ затримує і оглядає в середньому 100-130 торгових судів на місяць. Загалом за п'ять місяців затримано 595 судів. Якщо в липні тривалість затримок суден в Керченській протоці на вході в Азовське море складала трохи більше доби, в серпні вона зросла до трьох діб, в листопаді – до більш ніж 5 діб. Затримки судів на виході з Азовського моря виросли з майже двох діб в липні до 5 діб в листопаді. Сумарні втрати часу судновласників за п'ять місяців склали 45604 годин, або 1900 діб, або більше п'яти років.

30 травня – для проведення навчань Росія закриває судноплавний район Азовського моря, що безпосередньо примикає до Бердянського порту. Навчання не проводяться, але весь суднопотік змушений змінювати маршрути, витрачаючи паливо, час і збільшуючи витрати.

1 червня – 41-й бригада малих ракетних кораблів ЧФ починає патрулювання в Азовському морі в цілодобовому режимі.

2-4 червня – через затримки кораблями ФСБ комерційних судів Маріупольський торговий порт залишається на три доби без вантажопереробки.

10 червня – з Каспійської флотилії РФ в Азовське море прибувають ракетні корвети «Град Свияжск» і «Великий Устюг», озброєні крилатими ракетами «Калібр»; наприкінці 2015 року ці корвети виконували стрільби ракетами «Калібр» по території Сирії.

13 серпня – число російських бойових кораблів і катерів на Азовському морі досягає 60.

9 вересня – в Бердянську на воду спущено перекинутий по суші український малий броньований артилерійський катер (МБАК) «Лубни».

11 вересня – там же на воду спущено перекинутий по суші МБАК «Кременчук».

Середина вересня – українські МБАКі приступають до ескорту торгових суден з Маріуполя і Бердянська до Керчі і назад. Це відразу ж позначається на активності прикордонної служби ФСБ – число оглядів торгових суден російськими кораблями скорочується: у відкритому морі у вересні їх було 8, у жовтні – 2, в листопаді їх не було зовсім; у 12-мильній зоні огляд українських торгових суден у вересні-листопаді припиняється повністю.

16 вересня – українська влада оголошує про плани створення до кінця року військово-морської бази на Азовському морі.

20 вересня – офіційний представник МЗС Росії М. Захарова заявляє про дотримання Росією Договору 2003 року, води Керченської протоки названі внутрішніми водами і Росії і України: «Міжнародно-правовий статус Азовського моря і Керченської протоки визначено двосторонніми міжнародними договорами, а саме Договором між Україною і Російською Федерацією про російсько-український державний кордон від 28 січня 2003 року і Договором між Російською Федерацією і Україною про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської про протоки від 24 грудня 2003 року. У даних документах підтверджено, що «Азовське море і Керченська протока історично є внутрішніми водами Російської Федерації та України».

«Донбас» і «Корець» у Керченській протоці

23 вересня – українські допоміжні судна – пошуково-рятувальний корабель (перероблений на корабель управління) «Донбас» і буксир «Корець» – у супроводі двох російських прикордонних кораблів проходять через Керченську протоку. Попередження про свій прохід капітани передають диспетчеру Керченського порту за одну годину до початку проходу. Вони не звертаються до російської влади за дозволом на прохід, а повідомляють лише, що «планують прохід через протоку». Лоцман для проходу українськими кораблями Керченської протоки надано портовими службами Керчі безкоштовно.

24 вересня – українські кораблі «Донбас» і «Корець» прибувають до Маріуполя.

1 жовтня – число одиниць російського флоту в Азовському морі досягає 100 одиниць. З них – 36 озброєних кораблів і катерів, 24 – з артилерійським озброєнням.

9 жовтня – на полігоні Опук у Криму проходять спільні навчання Чорноморського флоту і підрозділів бригади берегової оборони Армійського корпусу флоту. У навчаннях беруть участь три тисячі військовослужбовців і понад 200 одиниць техніки. Підрозділи морської піхоти ЧФ під прикриттям армійської авіації ЮВО виконують висадку на необладнану ділянку узбережжя з великих десантних кораблів «Орськ» і «Азов», проводять бій за висадку десанту, займають прибережну ділянку і висуваються вглиб позицій умовного противника. В ході проведення висадки десанту морські піхотинці застосовують нестандартний підхід з несподіваним для супротивника нарощуванням сил десанту як з води, так і з повітря, що дозволяє їм в більш короткий час захопити плацдарм і обладнати укріпрайон.

ВДК «Азов»

25 жовтня – Європарламент приймає резолюцію про становище в Азовському морі, що закликає ЄС посилити санкції проти Росії за порушення свободи судноплавства в Азовському морі.

15 листопада – офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявляє про вчинення Росією односторонньою незаконної анексії Керченської протоки: «Додатково хотіли б відзначити два важливих моменти, пов'язані з особливостями статусу Керченської протоки та Азовського моря. Перший зараз знаходиться під повним суверенітетом Росії як єдиної прибережної держави».

21 листопада – МЗС Росії робить спеціальну заяву про здійснення односторонньої незаконної анексії Керченської протоки: «Керченська протока ніколи не була і не є міжнародною за змістом Конвенції ООН з морського права 1982 р, і до неї не застосовні вимоги про право транзитного або мирного проходу для іноземних суден».

23-26 листопада – Керченський морський бій. 24 українських моряка, в тому числі троє поранених, захоплені в полон.

26 листопада – представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібицький заявляє, що Росія зосередила вздовж кордону з Україною близько 500 бойових літаків тактичної авіації та до 340 вертольотів армійської авіації.

27 листопада – за порушення Кремлем свободи судноплавства головуюча в ЄС Австрія пропонує ввести нові санкції проти Росії. Німеччина і Франція відкидають цю пропозицію.

28 листопада – в 10 областях України введено воєнний стан терміном на 30 днів.

29 листопада – четвертий дивізіон С-400 російських частин ППО в Криму заступає на бойове чергування в Джанкої.

Російська військова база в Ростовській області

1 грудня – Порошенко заявляє, що Росія розгорнула біля кордонів з Україною, а також в анексованому Криму і на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей угруповання чисельністю понад 80 тисяч військовослужбовців. Російська група включає в себе близько 1400 артилерійських і ракетних систем залпового вогню, 900 танків, 2300 бойових броньованих машин, більше 500 літаків і 300 вертольотів. В акваторіях Чорного, Азовського й Егейського морів перебуває понад 80 російських військових кораблів і 8 підводних човнів.


Бронетехніка на російській військовій базі

1 грудня – на саміті Групи 20 в Буенос-Айресі Ангела Меркель пропонує Путіну розмістити в Азовському морі і Керченській протоці спостерігачів ОБСЄ для виявлення порушень свободи навігації і пропонує обговорити ситуацію в Азовському морі і Керченській протоці під час зустрічі в Берліні в Нормандському форматі 11 грудня.

4 грудня – в Криму і прилеглих акваторіях Чорного та Азовського морів починаються маневри сухопутних сил Південного військового округу (ЮВО) і Чорноморського флоту (ЧФ).

7 грудня – на прес-конференції в Мілані Сергій Лавров заявляє про безперспективність німецького пропозиції про розміщення спостерігачів ОБСЄ.

10 грудня – один з військових лідерів ДНР Едуард Басурін робить спеціальну заяву, згідно з якою українська сторона, за його даними, 14 грудня почне наступ у Маріупольському напрямку.

Найбільш ймовірний напрямок удару російських військ: Скадовськ – Перекоп – Чонгар – Генічеськ

14 грудня – прокремлівські ЗМІ поширюють дезінформацію про нібито планований Києвом теракт в Маріуполі з великим числом людських жертв.

Текст опубліковано з дозволу автора. Повну версію читайте тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Думки Нового Часу

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 19:15

article_img
Новий ЮКОС? У Росії заарештували великого американського інвестора
Food&Drink

Сьогодні, 12:18

article_img
Шеф без татуювань і ресторан року в ПАР. У Парижі роздали премії World Restaurant Awards
Країни

Вчора, 20:35

article_img
Ближче до зірок. Як буде виглядати перший в світі космічний готель за $790 тисяч на добу