Десять запитань та відповідей про ОСББ

0 коментувати
Що потрібно знати перед тим, як вступати в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку

Нещодавно вступив у силу новий закон України про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку, згідно норм якого до 1 липня кияни, що проживають у багатоквартирних будинках, повинні визначитись з формою управління своїм будинком. Як альтернативу комунальним ЖЕКам влада пропонує створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Що потрібно знати про ОСББ, щоб зустріти 1 липня підготовленим?

1. Що таке ОСББ?

ОСББ або об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – це ефективний механізм управління власністю. Він полягає у колективному прийнятті рішень, що мають відношення до усієї діяльності будинку. Рішення ОСББ є обов’язковими для усіх співвласників.

2. Які є форм управління багатоквартирним будинком?

Варто зазначити, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. Співвласники мають право створити ОСББ, або прийняти рішення на загальних зборах про передачу функції з керування багатоквартирним будинком управителю. Якщо до 1 липня 2016 року в багатоквартирному будинку не буде створено ОСББ, або обрано управителя, то державна районна адміністрація, на території якої розташована така багатоповерхівка, буде змушена  призначити його сама.

3. Що краще: ОСББ чи управитель?

Перш за все, потрібно зрозуміти сутність ОСББ та управителя, як форми управління багатоквартирним будинком. ОСББ створюється для того, щоб співвласники брали безпосередню участь в управлінні будинком шляхом прийняття колективних рішень. Управитель, в свою чергу, наймається задля того, аби здійснювати управління багатоквартирним будинком за окрему плату. Все ж таки, ефективність будь якої форми управління в першу чергу залежить від активності співвласників, адже при обох формах співвласник грає ключову роль: у ОСББ - бере безпосередню участь в управлінні, а при наявності управителя - участь у контролі його діяльності.

4. Для чого потрібне ОСББ?

Створивши ОСББ у своєму будинку, ви зможете не тільки колективно ухвалювати рішення щодо управління цим будинком, а й контролювати якість надання послуг, визначати розмір внеску (тарифу) на обслуговування будинку, формувати резервні фонди на поточний чи капітальний ремонт та контролювати використання коштів, що сплачуються співвласниками будинку.

У вас появиться змога брати участьу енергоефективних програмах та  грантах по безкоштовному утепленню будинків, модернізації індивідуальних теплових пунктів, встановленню LED ламп та заміні старих вікон на металопластикові пакети та ін.

Важливо й те, що співвласники ОСББ можуть укладати договори на обслуговування й утримання будинку з організацією, послуги якої реально відповідатимуть принципу «ціна-якість». В інакшому випадку можна розірвати договір і укласти його з іншою обслуговуючою компанією, або ж сформувати власний штат робітників.

5. Хто такий управитель?

Управителем може бути фізична або юридична особа, яка виступає суб’єктом підприємницької діяльності і за договором із співвласниками забезпечує належні умови утримання, проживання та задоволення господарсько – побутових потреб будинку. Управління здійснюється на підставі договору. Вартість послуг з управління будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем.Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов’язковим для виконання.

6. Як отримати список співвласників багатоквартирного будинку?

Важливе питання, яке турбує чи не кожного, хто насмілився створити ОСББ - як отримати список  співвласників багатоквартирного будинку.

Список можна отримати шляхом подачі відповідного інформаційного запиту до бюро технічної інвентаризації (БТІ), або до відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно. Однак, якщо Ваш будинок введений в експлуатацію з 2013 року, то інформація про співвласників багатоповерхівки міститься у відділі державної реєстрації майна, а якщо до 2013 року, то в БТІ.

Інформаційні запити мають право подавати члени ініціативної групи зі створення ОСББ. Варто лише прикріпити, як додаток, копію протоколу про створення ініціативної групи та документу, який посвідчує уповноважену особу.

Запит до відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно подається в письмовій формі. Для того щоб подати запит Вам необхідно звернутись до відповідного центру надання адміністративних послуг і заповнити типову форму запиту. Відповідь отримаєте протягом доби.

Запит до БТІ, подається в дозвільній формі через районну державну адміністрацію, у межах якої знаходиться багатоквартирний будинок. Відповідь на такий запит Ви зможете отримати протягом 1,5 місяця.

7. Чи мають право голосу на установчих/загальних зборах власники приватизованих місць загального користування та допоміжних приміщень (бомбосховищ, підвалів, колясочних, мансардних, горищ)?

Так мають, якщо право власності зареєстровано. Адже право голосувати мають усі співвласники, а співвласники це ті, хто є власниками квартир та нежитлових приміщень в багатоквартирному будинку. Але виникає питання, як особа набула право власності на вищезазначені приміщення, якщо вони є у спільній сумісній власності співвласників? Якщо у Вас є докази, що приміщення були приватизовані незаконно, оскільки є допоміжними або відносяться до місць загального користування, є усі шанси, що рішення суду буде винесено на Вашу користь.

8. Що робити з боргами співвласників?

Варто зазначити, що ОСББ не є правонаступником ЖЕКу, або іншої організації, яка надавала послуги по утриманню та обслуговуванню будинку, тому не може відповідати за борги споживачів житлово-комунальних послуг перед їх виконавцями.

ОСББ з першого дня існування діє як окремий суб’єкт господарювання, діяльність якого починається з «чистого листа». У разі появи боржників, під час діяльності ОСББ, відповідні органи мають право попереджати співвласників, які не сплачують за комунальні послуги про відповідальність за таку несплату. Якщо боржник і надалі ігноруватиме прохання погасити заборгованість, то ОСББ має право стягнути суму боргу в судовому порядку. Однак, як показує досвід вже існуючих ОСББ, кількість осіб, які не сплачують кошти за утримання та обслуговування будинку, значно скоротилась після його утворення. Аргументом такого зменшення боржників є підвищення якості житлово-комунальних послуг.

9. Чи можливо створювати ОСББ на декілька будинків?

Ще одне питання, яким переймаються жителі багатоповерхівок – чи можливо створити ОСББ на декілька будинків.

Така практика можлива, якщо будинки об’єднанні спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, та інженерною інфраструктурою. Варто зазначити, що голосування по створенню ОСББ проводиться окремо у кожному будинку. Після того, як буде набрана необхідна кількість голосів за створення одного ОСББ на зазначені будинки, кожен будинок повинен підготувати два протоколи установчих зборів, та у разі необхідності, два екземпляри листків опитування. Статут майбутнього ОСББ також готується в двох екземплярах.

10. Що робити, якщо колишній балансоутримувач не передає технічну документацію на будинок?

Потрібно розуміти, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління цим будинком до створення ОСББ, повинні забезпечити передачу технічної документації, планів інженерних мереж та технічного паспорта у тримісячний строк з дня державної реєстрації ОСББ. У разі відсутності вищезазначеної документації колишній балансоутримувач чи управитель, протягом півроку, з дня державної реєстрації ОСББ, зобов’язані відновити і передати її за власний рахунок. Якщо через піврокудокументацію передано не було, ОСББ має право звернутись до суду, адже є пряма норма закону, яка зобов’язує колишнього балансоутримувача або особу, яка здійснювала управління будинком передати технічну документацію.

Підсумовуючи, варто наголосити, що ОСББ - це в першу чергу об’єднання громадян задля спільної мети – навести лад в своєму будинку. Як тільки ми навчимося наводити лад у себе в будинку, зможемо навести його в районі, місті та країні.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Андрій Халупний
Андрій Халупний

Юрист «Об’єднання «Самопоміч» в Києві,  фахівець з ОСББ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.