Brexit. Якою буде ціна виходу

0 коментувати
Тільки в руках самого ЄС на сьогодні знаходяться інструменти і важелі мінімізації загроз, які можуть виникнути на грунті британського прецеденту

Громадяни Великобританії, які підтримали напередодні своїм голосуванням в рамках національного референдуму вихід Об'єднаного Королівства з Європейського союзу, створили справжній прецедент в історії Європейського союзу. Однак, те, яким саме для майбутньої Європи стане цей прецедент, і чи стане він прологом до посилення реальних відцентрових тенденцій в ЄС – значною мірою залежатиме від реакції і подальших дій Брюсселя у відповідь на виклик, що постав з Лондона.

В тому разі, якщо ЄС у відповідь на «brexit» посилить в перспективі свій економічний тиск на Британію, істотно підвищивши при цьому для неї внутрішні витрати (перш за все, економічного характеру) за прийняте рішення про вихід з ЄС, то це, без сумніву, позначиться відповідним чином на економічній ситуації в самій Великобританії.  У свою чергу, соціально-економічні загострення, викликані протекціоністськими заходами ЄС, можуть також в перспективі помітно вгамувати запал впливового крила євроскептиків і їхніх симпатиків, що нині святкують перемогу в Британії, як і тих політиків, які закликають до проведення аналогічних «brexit» референдумів в низці європейських країн-членів ЄС.

Очевидно, що економічний протекціонізм також вдарить бумерангом і по самому ЄС, який понесе свої внутрішні витрати за рішення встановити додаткові бар'єри у відносинах з Великобританією. Але це багато в чому та неминуча плата, яку необхідно буде заплатити Брюсселю хоча б з тією метою, аби не допустити перетворення британського референдуму про вихід з ЄС в своєрідний сценарій для наслідування іншими країнами ЄС, що бажатимуть як мінімум виторгувати для себе «особливі умови», або ж домагатися повноцінного виходу з ЄС.

Рішучість йти на певні економічні витрати може бути виправдана з міркувань збереження єдності

Часом рішучість свідомо йти на певні економічні витрати може бути виправдана з політичних міркувань збереження єдності і прагненням уникнути ще більших втрат в майбутньому. Ймовірно, Євросоюз якраз опинився перед  саме таким викликом сьогодні.

При цьому, якщо в найближчій часовій перспективі налаштовані на проведення референдумів (подібних британському) щодо подальшого перебування у складі ЄС не побачать на прикладі Британії реальні відчутні ризики і загрози від можливого виходу, які б помітно переважували  витрати від подальшого перебування в ЄС, то майбутнє європейської єдності насправді може опинитися під загрозою. Тільки в руках самого ЄС на сьогодні знаходяться інструменти і важелі мінімізації таких загроз посилення відцентрових тенденцій, які цілком можуть розвинутися внаслідок британського прецеденту. Але чи скористаються європейські чиновники такими інструментами? Питання на сьогодні залишається відкритим.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.