Що робити з кошмарними цінами на опалення

3 коментувати
У Литві влада більше десяти років тому вирішила проблему опалення та рахунків. Усе це можна реалізувати й у нас, якщо захотіти

Очевидно, що лінь, корупція і договорняки заважають міській владі укласти концесійні контракти з великими і відомими іноземними компаніями, давши їм можливість керувати тепломережами українських міст. Замість цього маємо посередній сервіс Київенерго, Західенерго, Дніпрообленерго і т. д., відданих свого часу в руки олігархів. Контроль над діяльністю цих компаній ніхто не здійснює (на відміну від, наприклад, США, де природні монополії працюють під контролем державних відомств), тому ніяких технологій та енергоефективних інновацій вони не роблять, а просто використовують напівдохлі магістралі і надсилають квитанції про оплату. З погляду похмурого кошмару з цінами на опалення, який тією чи іншою мірою торкнувся всіх, хотів би привести приклад того, як могло би бути.

Вільнюс. Ще в 2002 році міська адміністрація ініціювала інвестиційну програму французького енергетичного концерну Dalkia, яка зобов'язалася проінвестувати близько 150 млн євро, встановивши найбільш сучасні автоматичні теплові вузли, а потім взяла в управління всі міські тепломережі по концесійному контакту на 15 років.

Якщо взимку вдома або в офісі відкрити вікно – служба компанії по датчиках тепла відмоніторить це у своєму ситуаційному центрі і передзвонить вам з пропозицією закрити це вікно, оскільки ваші витрати на тепло виросли. У багатьох мешканців датчик передає сигнал у центральний офіс, що знаходиться на кожному радіаторі. Таким чином, споживання тепла завжди на контролі, і його витрати оптимальні. В результаті технологічні втрати в мережах були знижені, введено комерційний облік, на основі якого і була побудована комерційна стратегія. Літніх відключень для жителів немає (під час перекладання і ремонту навантаження перемикають,оскільки мережі закільцьовані). Немає формального початку і кінця опалювального періоду, якщо збори будинку приймуть таке рішення (50% + 1 мешканець будинку), то включити опалення в будинку можна в будь-який день, і буде нараховано оплату по лічильнику.

Якщо взимку вдома відкрити вікно – служба компанії по датчиках тепла передзвонить вам з пропозицією закрити це вікно

Та ж історія – у школах. Закінчуються уроки, діти йдуть додому – система автоматично знижує тепло. Починаються уроки – підвищує. Під час канікул – знижує, під час навчання – підвищує.

З 2006 року частину потужностей виробництва електрики і тепла литовці перевели на біомасу. Починали з малого, але це важливо, якщо хочеш злізти з газової голки. Біомаса – поновлюване джерело енергії, яке відноситься до всіх матеріалів рослинного походження, які можуть використовуватися для отримання енергії. На 2015 у Вільнюсі 12% тепла вироблялося завдяки біомасі. В літній період завдяки цьому вони майже взагалі не споживають газ, їм вистачає одержуваної енергії, наприклад, для нагріву води.

Міська влада за рахунок власних коштів показово замінили вікна в декількох будинках, також ініціювала роз'яснювальну кампанію щодо необхідності заміни старих вікон на нові, впроваджуючи спільну з ЄС програму субсидій, яка дала жителям можливість почати модернізацію власних будинків.

Все це можна реалізувати і в нас, якщо захотіти. Я зовсім не фахівець в енергетиці і не збираюся ним стати, благо займаюся іншою справою. Але прийшов зовсім не маленький рахунок за тепло, яке ми оплатили, а обіцяне тепло повною мірою не отримали. Замість цього отримали тітку-слюсаря з великим скляним градусником як форм-фактор доказу правоти Київенерго. І мені це зовсім не подобається. Виходячи з цього, я роблю висновок, що в нашій реальності Київенерго веде себе або як корупційна контора, що озвіріла від крадіжки, або як жлобський монополіст, що перекладає свої витрати на кінцевого споживача, який ніяк не може на нього вплинути.

Текст опубліковано з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.