Що не так з українськими дитячими садками

0 коментувати
Як тільки наші діти потрапляють в більшість державних дитячих садків – їхпочинають перетворювати на покоління потенційно непотрібних людей

Наші діти починають мислити абстрактними категоріями задовго до того, як починають говорити. При цьому все життя дитини ділиться на періоди особливої сприйнятливості до придбання тих чи інших знань, умінь і навичок.

Але як тільки діти потрапляють в більшість державних дитячих садків – їх тут же починають перетворювати на покоління потенційно непотрібних людей. Робиться це не навмисно, просто наші вихователі в основній своїй масі не в змозі мислити сучасними поняттями. Для того, щоб цього уникнути, необхідно дуже серйозно підходити до процесу вибору дитячого садка і постійно інвестувати в розвиток своєї дитини.

Нашій Олівії – три роки, і ми з дружиною досить відповідально підходимо до процесу її розвитку. Ми розрізняємо три системи навчання малюків: Вальдорф, Монтессорі та Реджіо Еміліа. Систем набагато більше, але ці найбільш нам близькі.

Система Вальдорф – найпоширеніша в світі незалежна система альтернативної освіти, заснована на індивідуальному підході до виховання дитини з артистичними нахилами.

Наші діти починають мислити абстрактними категоріями задовго до того, як починають говорити

Девіз Вальдорфської педагогіки: немає раннього розвитку. У дітей включають уяву і тягу до імітації, при цьому не використовуються зовсім ніякі тести. Програма включає в себе малювання, ліплення, музику, ляльковий театр, постановку маленьких п'єсок, розповідання казок і т.д. Вальдорфська система вважає, що моральний розвиток дітей багато в чому визначається не тільки суспільними установками, впливом сім'ї та вродженими задатками, але перш за все умовами життя і виховання дитини.

В основі системи Монтессорі лежить вільна творча діяльність дитини. Базується на самостійному контролі малюка за своїм навчанням і розвитком, розвиває здатності працювати в команді. Один з основних принципів Монтессорі – розвиток в соціумі, створеному за типом сільської громади: молодші вчаться у старших, старші звикають відчувати відповідальність за свої дії перед малюками. Методика ділить життя дитини на періоди особливої сприйнятливості до придбання тих чи інших знань, умінь і навичок. Наприклад, вік до 3 років називається періодом порядку – в цей час у малюка закладаються звички планувати свій час, ставити речі на місце і т.д. Включена в державну шкільну програму США.

Система Реджіо Еміліа заснована на проектному підході. Діти досліджують частини цілого з різних сторін, наприклад, океан пізнається через дослідження черепашки. Система базується на самостійному контролі дитини за своїм навчанням і розвитком, отриманням нових знань за допомогою дослідження предметів і їх суті. Вихователі в таких садках не є старшими наставниками, а співавторами і співтворцями, які постійно навчаються разом з дітьми і у дітей. Дитячі садки Реджіо Еміліа влаштовані як теплі гостинні житлові будинки, з усіма їх запахами і звуками, смішними картинками і старими речами. По суті – це не методика, а скоріше досвід іншого ставлення до дитинства і виховання дітей. Нам з дружиною найбільше близька саме ця система.

Якщо зовсім грубо, то Вальдорф – для майбутніх творців, Монтессорі – для майбутніх менеджерів, Реджіо Еміліа – для майбутніх підприємців.

Зрозуміло, що є наша звичайна – радянська система, яка за рідкісним винятком прийнята в садку поблизу житла. У цій системі в проекції на нашу реальність прийнято робити ставку на "досвідчену виховательку", яка "знає як треба". В реальності ж, основна проблема в нездатності батьків домовитися один з одним про стратегію загального виховання всіх дітей в садку, фінансування і контролю роботи вихователя. Тому в таких садочках стандартом є байдужість вихователів, повальні епідемії, манні каші та ігри в свої іграшки, що ведуть до цілої масі ментальних комплексів в майбутньому.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.