Висмикнута чека. Кому дістанеться монополія на насильство

8 коментувати
Ми часто говорили про те, що популізм вбиває країну. Події біля Ради довели – до того ж він вбиває цілком конкретних хлопців

Трагедія під Верховною Радою, де протестуючий радикал кинув у натовп солдатів гранату, – це історія про те, як легко бути ідіотом в країні, в якій є попит на прості рішення, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Революцію починає той, хто виводить людей на вулиці, але закінчує її не той, хто скидає тирана. І не той, хто перемагає на виборах. Її закінчує той, хто відправляє людей по домівках. Але проблема в тому, що завжди знаходяться ті, хто буде цьому противитися до останнього.

Тому що «вулиця» живе емоціями. Розгойдати її на черговий спалах – простіше простого. Бо мрію людей про одномоментні зміни на краще не викорінити. І в якийсь момент завжди трапляється зазор між реальністю і очікуваннями. І в цей зазор може провалитися вся країна.

Тому що на зміну революції з її легкістю простих рішень завжди приходить необхідність еволюції. Гасла гарні для площі, але економіка, міжнародна дипломатія до неї глухі. Починається повільний і складний процес перебудови держави на нових умовах. І цей етап завжди нудніше, ніж будь-яка революційна історія.

Україна змінилася. Її симпатії вже не на боці тих, хто висмикує чеку з гранати

Будь-яка держава – це історія про монополію на насильство. Янукович програв не в той момент, коли «беркутівці» почали стріляти в протестувальників. Він програв тоді, коли у відповідь почали кидати «коктейлі Молотова». І сучасна Україна проходить через аналогічний етап. Бо граната, яку радикал кидає у натовп солдатів-строковиків – це, в першу чергу, спроба перевірити, хто тут влада.

Проблема не в самих радикалах: вони неминучі в будь-якій країні і в будь-якій ситуації – тим більше в атмосфері запальної нинішньої України. Проблема в тому, що за їх спинами стоять політики, які хочуть на спинах цих радикалів в'їхати в коридори влади. Проблема в колективному «тягнибоці» і колективному «ляшко», які так і не зрозуміли, чим є для країни їх дії.

Іронія долі в тому, що якщо Тягнибок або Ляшко завтра опиняться в кабінетах – то вже вони стануть тими самими системними хлопцями, які будуть боротися з «вулицею». Саме вони будуть кричати про те, що «не можна розгойдувати човен». Саме вони будуть стояти за спинами солдатів-строковиків, які стануть прикривати їх від чергової хвилі вічних революціонерів.

Тому що самі вони не революціонери. Вони лише політики, які використовують чужу недалекоглядність для власної кар'єри. Всі їхні заяви – це звичайний торг про умови входження у владу. Усередині якої вони знову змінять камуфляжі на краватки.

Їх кредо – безвідповідальність. Якщо б їм здалося, що суспільство внутрішньо аплодує тому, хто кинув гранату – ми б почули про «псів режиму» і необхідність «знищувати». Про те, що «у війні зі зрадниками» «всі засоби хороші». Про те, що не можна стояти на шляху у народного гніву. Та іншу пафосну нісенітницю.

Але виявилося, що Україна змінилася. Що її симпатії вже не на боці тих, хто висмикує чеку з гранати. І тому нам належить вислухати пафосну проповідь про «кремлівські спецоперації», покликаною дискредитувати «патріотів». Ці хлопці готові жонглювати власною позицією заради рейтингу – і надія грати з ними в просторі логічні доводіи нагадує спробу сісти за один стіл з шулером і перемогти.

Ми часто говорили про те, що популізм вбиває країну. Події біля Ради довели – до того ж він вбиває цілком конкретних хлопців. Як, наприклад, 25-ти річного уродженця Херсонської області рядового Національної гвардії Ігоря Дебрина.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.