У чому секрет любові росіян до Путіна

14 коментувати
Ми спостерігаємо дотримання соціального забобону: обиватель підтримує звичний ритуал, щоб його порушення не спровокувало зміну статус-кво

Феномен російських 85% пропутінських настроїв прийнято пояснювати по-різному. Хтось говорить про незмінний потяг росіян до імперії. Хтось – про історичний досвід симпатій до «царя» (і не менш історичний досвід нелюбові до бояр). Хтось шукає причини в успіхах російської пропаганди, яка зуміла переконати аудиторію, що Путін – це і є Росія. Насправді, кожна із цих причин не виключає інші, всі вони однаковою мірою можуть співіснувати одночасно. Але до всього перерахованого потрібно додати ще один фактор – марновірство, – пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Так уже вийшло, що останні півтора десятиліття життя Росії стали, можливо, найбільш ситим періодом за всю історію існування країни за останні сторіччя. З одного боку, допомогли ціни на нафту, а з іншого – соціальний договір, за яким росіянам платили за відмову від їхніх політичних свобод. У підсумку прихід до влади Володимира Путіна, який припав на період зростання цін на вуглеводні, став одночасно відправною точкою. Тією самою, з якої для середньостатистичного обивателя почався період зростання його особистого добробуту.

Головне питання нульових – розмір ставки за кредитом на автомобіль і умови видачі іпотеки. Вперше за довгу історію житель глибинки зміг дозволити собі відпочинок у Туреччині або Єгипті. Державне існування на одній сьомій частині суші для мільйонів людей було зведено до облаштування персональних квадратних метрів і заміських шести соток. Сита реальність, недосяжна навіть на піку існування того ж Радянського Союзу.

І особливість цього була в тому, що весь цей споживчий рай збігся з періодом риторичного «вставання з колін».

Ти кажеш соціологам те, що потрібно Москві, а вона не заважає тобі виплачувати кредит на ремонт

По суті, російському обивателю прищепили умовний рефлекс: державна гра в імперію для кожного з них означала зростання особистого добробуту. Відчуття, що час працює на тебе, а завтра буде кращим за вчора, вселяє в людину лояльність. Схема проста: ти не заважаєш державі грати в свої ігри, а вона у відповідь не втручається в твої. Ти кажеш соціологам те, що потрібно Москві, а вона не заважає тобі виплачувати кредит на ремонт. Формат забобону – не називай ведмедя на ім'я, інакше він прийде до тебе вночі. «Не згадуй всує», «не проти ночі буде згадано», і взагалі – «нема чого каркати і наговорювати». Живемо не гірше за інших, і слава Богу.

Інерцію не скасуєш. Навіть тоді, коли колишній формат існування став неможливий, це не змінило одномоментно модель поведінки. Тим більше, що перебої в доходах почалися не так уже давно, поки не стали масштабними і залишається надія, що цей тренд буде недовгим. А тому ми продовжуємо спостерігати не що інше, як дотримання соціального забобону: обиватель підтримує звичний ритуал, щоб порушення цього ритуалу не спровокувало зміну статус-кво.

Людську природу не змінити. Через цю саму причину люди плюють через плече, не люблять чорних кішок і носять амулети. Ніщо із цих дій не допоможе в кар'єрі, не вбереже від проблем і не гарантує успіху. Але принцип «раніше збігалося, тож чого на світі не буває» ніхто не відміняв. Якщо раніше патріотична риторика супроводжувала особисте збагачення, то чому б не продовжити її і далі підтримувати. Тим більше, що це не вимагає від тебе жодних діяльних зусиль.

Злам прикмети відбудеться лише тоді, коли не залишиться ілюзій. Коли виявиться, що «бути патріотом» – це не отримувати облаштований побут, а навпаки – його втрачати. Коли гра в імперію буде приводити не до зростання особистого добробуту, а навпаки – до необхідності економити на маслі на збиток гарматам. Коли взаємозв'язок «я за Путіна = я живу добре» перестане бути даний у відчуттях.

Забобони живучі. Але рівно до тієї пори, поки не перетворюються на свою протилежність.

Більше точок зору тут

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.