Україна очима кримчан

46 коментувати
Україна очима кримчан
Різниця самовідчуттів буде тільки посилюватися – давати метастази в найнесподіваніших проявах

Дрейф між проукраїнськими кримчанами на материку і проукраїнськими кримчанами на півострові неминучий. Все впирається в стару формулу про «мету», «засоби» і те, чи виправдовує одне - інше, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Є два способи дивитися на будь-яку тему: в бінокль і в перевернутий бінокль.

У першому випадку ти помічаєш деталі, нюанси і дрібниці. У подібній схемі в основу кута ставиться людське життя – її інтереси і права виходять на перше місце при прийнятті рішень.

Другий спосіб – той, що про перевернутий бінокль – змінює твою оптику. Ти починаєш сприймати те, що відбувається як шахову дошку, мислиш інтересами «суспільних груп» та «соціальних страт», бачиш картинку цілком і здатний вписати цю картинку в контекст.

У першому випадку ти апелюєш до людини, її переживань і емоцій. У другому – оцінюєш суху інструментальність того чи іншого кроку.

І саме в цьому сьогодні полягає різниця між проукраїнськими кримчанами на півострові і проукраїнськими кримчанами на материку. Перші дивляться в звичайний бінокль. Другі – в перевернутий.

Для «материкових» стратегія повернення Криму впирається в простий факт: нинішня архітектура російської влади не буде повертатися до обговорення теми півострова. А тому необхідно посилювати кризу в російській економіці. Збільшувати витрати російського бюджету. Зменшувати обсяг накопичених золотовалютних резервів. Щоб хвиля економічної кризи прорвала греблю «політичної стабільності» і призвела до зміни існуючої вертикалі. Щоб єдиним завданням нового керівництва Росії стало обнулення всього того, що почалося в 2014-му році.

Торгова або енергетична блокади Криму – лише метод перетворення півострова на «валізу без ручки»

І в рамках подібної задачі торгова або енергетична блокади Криму – це лише метод перетворення півострова на «валізу без ручки». Цей підхід беземоційний настільки, наскільки беземоційний розмін фігур на шаховій дошці. Специфіка перевернутого бінокля – в нього неможливо розгледіти обличчя, приватні історії, конкретні долі. Він цинічно-прикладної, коли в різних частинах рівняння йдуть лише статистика та цифри.

А для тих, хто продовжує жити в Криму, ситуація нерідко виглядає інакше. Тому що вони залишаються всередині системи. Формула про «мету», яка виправдовує «засоби», сприймається тут куди обережніше: для багатьох засоби важливі не менше, ніж цілі. Просто тому, що «засоби» – це, в тому числі, їх власні долі.

Немає нічого дивного в тому, що жителі півострова продовжують дивитися на ситуацію в бінокль. Той самий, який збільшує зображення в рази, дозволяє фокусуватися на побутових проблемах і повсякденних питаннях. Зібрати дітей до школи, зібрати на генератор, вижити на пенсії, не спровокувати силовиків. Обставини тримають, як якірний ланцюг: у когось люди похилого віку, у когось діти. Ходиш по вулицях, там люди, у людей обличчя. І все твоє життя – мемуари не Жукова, а Бондарєва. Лейтенантська проза. Коли замість карти з фронтами і арміями – цілком конкретний побут.

І ця різниця самовідчуттів буде тільки посилюватися – давати метастази в найнесподіваніших проявах. І справа тут не в особистих якостях і конкретних іменах. Справа в двох видах оптики: одна сфокусована на глобальному та методах його досягнення. Інша занурена в повсякденність і здатна розрізняти відтінки і нюанси.

Обидві оптики мають право на існування. Обидві мають чітку внутрішню логіку. Обидві є природним продовженням обставин, в яких опинився носій.

Проблема лише в тому, що вони не завжди добре вживаються разом.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.