Україна майбутнього. На чиїй ви стороні?

2 коментувати

Українська опозиція ділиться на тих, хто бореться з цим на стороні минулого, і тих, хто бореться з цим на стороні майбутнього

Приводів не любити сьогодення – хоч відбавляй. Можна не любити президента – за Мальдіви. Генпрокурора – за Сейшели. Верховну раду – за дилетантство. Уряд – за корпоративність. Всіх разом – за корупцію, – пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Можна не любити автодор – за підвіску. Адмінпослуги – за неповороткість. Суди – за те, що «місце прокляте». Зрештою, було б дивно любити все те, що краде наші нерви, час і гроші.

Питання лише в тому, на чиєму боці вам пропонують грати проти сьогодення. На стороні минулого чи майбутнього.

Колективне минуле може називати себе опозицією. Може критикувати реальність. Знаходити дошкульні і правильні слова для опису статус-кво. Але це не скасовує того, що вся когорта «ексів» хоче змінити сьогодення заради повернення минулого.

Ми жили в цьому минулому чверть століття. Колоніальний статус – від сфери культури до економіки. Буфер, позбавлений права обурюватися своїм статусом. Ностальгія як зміст повістки. Тотальне знищення загального в ім'я невеликого списку обраних. «Бог дав нам Україну, так отримаємо ж задоволення від неї».

По суті, наш 2018-й – це всього лише 1995-й

Ми почали вибиратися з болота лише чотири роки тому. По суті, наш 2018-й – це всього лише 1995-й. Той, яким він повинен був бути, якби в 91-му країна здобула реальну, а не імітаційну незалежність. Хочете порівнювати Україну з сусідами – робіть поправку на час.

При цьому наша реальність не заслуговує симпатій. Її потрібно змінювати і переробляти, поліпшувати і оптимізувати. Але все це має сенс тільки тоді, коли ви воюєте із сьогоденням на стороні майбутнього.

Якщо вам пропонують мир ціною капітуляції – це минуле. Якщо вам пропонують знеболююче замість лікування – це минуле. Якщо вам пропонують бути недієздатними і безсуб'єктними – це минуле. З таким же успіхом можна критикувати патрульну поліцію, пропонуючи відродити ДАІ.

Минуле намагається стерти онтологічну різницю між собою і майбутнім. Намагається здаватись цим самим майбутнім. Але його завдання – не рухати країну в завтра, а повертати її у вчора. А тому воно все одно залишається минулим. Позбавленим якої б то не було етичної основи.

Зрештою, все, що сталося з нами чотири роки тому – стало підсумком минулого. Анексія Криму, вторгнення на Донбас, інфляція і криза стали не стартом нової епохи. Вони стали спадщиною попередньої. Її закономірним фіналом. Підсумком правління тих, хто чотири роки тому обирав у авіакасах між Москвою та Віднем.

У минулого може бути багато імен. Минулим можуть бути «екси» і ті, хто годувався з їх рук. Олігархи. Чиновницьке лобі. Судово-прокурорська каста. Обивателі, які мріють про Сталіна. Обивателі, які мріють про «чистоту нації». Кожен з них може бути абсолютно точним в діагнозах. Питання лише в рецептах лікування.

Виносити вирок сьогоденню – легко. Особливо, коли воно того заслуговує. Куди важливіше та реальність, яку автор критики вважає бажаною. У тій же Росії Володимира Путіна критикують як ті, хто вважає, що він «надлишково Путін», так і ті, хто впевнений, що він «недостатньо Путін». Між ними прірва.

Контекст має значення. У битві минулого із сьогоденням я буду на стороні сьогодення. Інакше майбутнє ніколи не настане.

Друкується з дозволу Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.