Чому ми звинувачуємо Москву в брюссельських терактах

23 коментувати
Ми пристосували реалії сучасного світу до образу мислення столітньої давності – і відмовляємося бачити напівтони

Конспірологія – мабуть, найкращий тест на ідіотів. Будь-яка велика трагедія виявляє людей, переконаних у тому, що «просто так нічого не відбувається». Хоча їхнє власне існування – прямий доказ зворотного, - пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Вибухи в Бельгії стали лакмусом. Користувачі соцмереж починають глибокодумно запитувати «кому це вигідно», і дуже скоро вказуючий перст спрямовується на Москву. У цьому змаганні конспірологів взяв участь навіть голова СБУ Василь Грицак, який заявив, що вибухи могли стати «елементом гібридної війни». Проблема в тому, що голова СБУ навіть не розуміє, що його слова не мають доказів і висловлені у формі припущення, дозволені приватній особі, але не керівнику спецслужби. І що вони руйнують і без того хиткий рівень політичної кредитоспроможності офіційного Києва в очах решти світу.

Випробування дурістю

Характерно, що сама Україна вже проходила через точно таке ж випробування – коли був збитий малайзійський «Боїнг» в небі над Донбасом. У той момент всі коментатори розділилися навіть не на тих, хто покладав вину на Київ, і тих, хто звинувачував Москву. Вододіл був куди глибше: він проходив між тими, хто був упевнений, що «Боїнг» збили зі злого наміру, і тих, хто вважав, що всьому виною трагічний збіг.

Тому що в логіці Києва пасажирський літак помилково збили сепаратисти, які були впевнені, що стріляють по українському військовому транспорту. У той час як в Москві і Донецьку досі запевняють всіх, що українці стріляли по пасажирському лайнеру навмисне – щоб підставити «Новоросію». Причому ті, хто відстоював версію про «злий умисел українців», точно так само використовували ритуальні фрази про «quo prodest».

Вибухи в Бельгії стали лакмусом

Вододіл між цими двома таборами досить простий. У першому зібрані прихильники конспірологічної свідомості. Які не вірять у трагічні випадковості і збіги. А в другому таборі зібрані ті, хто припускає, що саме випадковості і збіги нерідко правлять світом. Навіть якщо це трагічні випадковості.

Втім, конспірологія не увірвалася в нашу повсякденність – вона ніколи з неї і не йшла. Булгаков мав рацію– люди ніколи не змінюються. Можуть чергуватися декорації, обставини життя, кількість змінних навколо нас, але людська суть незмінна. І теорія змов залишається частиною нашого світовідчуття.

Нове середньовіччя

Первісна людина бачила в блискавці знамення богів. Точно так само сьогодні в будь-якій події, що виходить за рамки буденності, ми бачимо підступи «світової закуліси» або «кремлівських ляльководів». Зміщення акцентів не змінило суті – в уявленні більшості боги лише спустилися на землю, але точно так само вершать свій суд над роз'єднаним первісним натовпом.

Усіх конспірологів споріднює одне: в їхніх міркуваннях обов'язково є якась зовнішня надсила, яка контролює все, що відбувається. Немає місця випадковостям – будь-яке явище вписується в контекст, навіть якщо це суперечить логіці і здоровому глузду. Люди – пішаки. Свободи волі не існує. Збігу обставин – теж. Збіги, ексцеси, випадковості оголошуються частиною масштабного плану, в якому не може бути вад. Якщо щось десь іде не так – значить, це було заплановано.

Конспірологія подібна до астрології. В обох випадках звичайні люди не мають відношення до подій у їхньому житті – всьому виною рухи небесних світил або ж таємничі диригенти з найстрашніших і непізнаних закуліс. Різниця умовна – в одному випадку вина за те, що відбувається списується на умовні «сили природи», в іншому – на точно таку ж недосяжну і некеровану злу й усвідомлену волю.

Середньовічний селянин був щиро переконаний, що грім гримить тому, що Ілля-пророк по небу на колісниці катається. Власне, не було сенсу пояснювати йому про фізику реальності, яка його оточувала: не зрозумів би. Люди захищали себе тим, що придумували собі могутніх ворогів. Саме злі духи були винні в засухах і неврожаях, стихійних лихах та масових епідеміях. Заодно людство винаходило собі талісмани і ритуали, які повинні були захистити від негараздів і поневірянь.

Минав час. Поступово наука давала пояснення всього того, що ще недавно було прийнято списувати на злу потойбічну волю. Блискавка, що вдарила в дерево, переставала бути знаменням, перетворюючись лише в прояв фізичних законів. Епідемії позбавлялися ореолу божественного провидіння, стаючи буденним наслідком побутової антисанітарії. Вже до початку ХХ століття людина позбулася більшості тих міфів, якими вона заспокоювала себе протягом багатьох століть. Адже якщо тебе оточують могутні сили, а ти сам – лише гвинтик у їхніх іграх, то який з тебе попит? Знай живи собі, радій світанкам і сутінкам, не думай про складне, адже все одно воно від тебе не залежить.

Але всесвіт порожнечі не терпить. У міру того, як наука зісмикувала з навколишньої реальності пелену сакральності, зростала складність того, що було прийнято називати «суспільним світоустрієм». І ми замінили віру в духів, домових та іншу побутову нечисть вірою в глобальну змову.

Земна закуліса

Двадцяте століття цьому сприяло якнайкраще. Все минуле століття пройшло під маркою глобального протистояння – кілька поколінь виросло в атмосфері ідеологічних воєн. Ми так довго привчали себе бачити в геополітичних опонентах не конкретних живих людей, а «темні сили», які тільки й роблять, що нас «злобно гнітять», що самі зрештою в це повірили. І тепер вкрай складно від цього міфу піти.

Роль «темних сил» в умах архаїчно влаштованої свідомості тепер виконують зовнішні вороги. Неважливо при цьому, як вони називаються: «вашингтонський обком» чи «рука Кремля» – обидві ці категорії гарні своєю демонічністю. Вони зобов'язані виступати за все погане і проти всього хорошого. Спроба раціоналізувати мотиви великих гравців вже є замахом на такий світогляд: Захід жахливий, бо «євросодом», а Схід поганий, бо «орда».

Тут варто обмовитися: існування геополітичних інтересів ніхто не спростовує. Сильні гравці дійсно диктують слабким свої правила гри, а агенти впливу – зовсім не вигадка радянської пропаганди або колективного Голлівуду. Мова лише про те, що ми пристосували реалії сучасного світу до образу мислення столітньої давності – і відмовляємося бачити напівтони.

Можливо, головна наша біда в тому, що ми не здатні прийняти принцип «бритви Хенлона». Він досить простий: не шукайте злого умислу в тому, що цілком може бути пояснено дурістю. Простіше кажучи – треба визнати, що в світі існують збіги, випадковості та особисті стосунки. Не варто чиюсь обмеженість пояснювати запаморочливою прозорливістю. Шахові партії, звичайно, полонять своєю красою, але нерідко сильні світу цього на шахових дошках грають у звичайного «чапаєва».

Напевно, наша колективна біда саме в тому і полягає, що ми ніяк не побачимо навколо людей. Замість цього ми звикли бачити кого завгодно: богів, що спустилися на землю, але як і раніше вершать свій суд, ворогів, які мріють лише про те, як зробити нам гірше, геніальних лиходіїв, які плетуть змови з вишуканістю професора Моріарті. Нам добре і затишно жити в конспірологічних побудовах, які, з одного боку, дозволяють чітко разлініїти світ на «своїх» і «чужих», а з іншого – знімають з нас відповідальність за те, що відбувається, адже як можна протистояти «богам» і «геніальним лиходіям» і про що можна домовлятися з «орками», які бажають випустити нам кишки?

Наш світ куди більш людяний, аніж ми звикли думати. А тому зворотний бік будь-якої змови – збіг, будь-якої цілеспрямованого дії – випадковість, кожної складної схеми – волюнтаризм. Хтось вважає, що за допомогою збігу Бог зберігає анонімність – нехай так. Але наше майбутнє творимо ми самі.

І не варто нас самих переоцінювати.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.