Страх і ненависть в Донбасі та Криму

24 коментувати
Донбас мріяв про сценарій «Крим 2.0», а натомість отримав «Сомалі 2.0»

Часом мені здається, що проросійськи налаштовані жителі Донбасу повинні люто ненавидіти проросійських кримчан. Чесно кажучи – є за що, – пише Павло Казарін для Крим. реалії

Тому що з самого першого дня проросійські хлопці в Донбасі мріяли про долю півострова. Мріяли про те, щоб прийшла чужа армія і безкровно здійснила операцію по зміні громадянства. Щоб повний холодильник, щоб «повернувся в рідну гавань», щоб дотації з бюджету. Щоб один великий укол соціального знеболювального, що дозволяє перенестися в патерналістське лихоліття.

У Криму все це було. Регіон тепер служить головним доказом для Росії, що вона – суверен і імперія. Він почиває на лаврах власної величі, адже якщо заради нього Москва посварилася зі всім світом, то, значить, його доля важливіше, ніж відносини з усім світом. «Кримська весна» була надто вже кінематографічною – і для своїх адептів цілком нагадувала кінофільм з хеппі-ендом.

А історія Донбасу – повна протилежність.

Його доля – це деградація, смерть і безперервний ланцюг трагедій. Він мріяв про сценарій «Крим 2.0», а натомість отримав «Сомалі 2.0». Його соціальна реальність – це зруйноване сьогодення і повна відсутність перспектив у майбутньому. Ідея «Новоросії» похована самим Кремлем і єдине, чого хоче Москва, – це вручити регіон Києву на утримання. Причому головний предмет перемовин навіть не соціальне майбутнє регіону, а лише його політичний статус. Кремль не торгується про цифри, які вирушать на відновлення регіону, – його турбує лише те, чи зможе Донбас стримувати суверенітет Києва.

Навіть те сьогодення, яке було у Донбасу до війни, виявилося зруйнованим

І тільки.

Навіть те сьогодення, яке було у Донбасу до війни, виявилося зруйнованим. Він збіднів по всіх позиціях, і йдеться не тільки про знищену інфраструктуру. Регіон втратив більш-менш активних людей, які могли бути драйверами його розвитку – вони виїхали або в Росію, або в інші регіони України. І навряд чи повернуться, навіть якщо настане мир. Відтепер це регіон соцзабезу, зануреного в соціальне пекло.

Думали про це ті мешканці регіону, що виходили на мітинги з триколорами? Ті, хто закликав Москву ввести війська? Ті, хто голосував на «референдумі» за кримський варіант? Навряд чи. Їх мета була не в тому, щоб воювати. Їх мета була в тому, щоб переїхати. Всім регіоном. Як Крим.

А цього не сталося.

І коли який-небудь Володимир Соловйов, розповідає аудиторії про те, що жителям Донбасу ніхто нічого не обіцяв, – це викликає гидливість. Але гидливість зрозумілу і звичну, тому що Соловйов – всього лише рупор Кремля, і він буде говорити рівно те, що написано в актуальній методичці. Завтра скажуть знову агітувати за «новоросію» – буде топити за «новоросію». У Володимира Соловйова взагалі дуже гнучкий хребет.

А ось нотатки проросійських кримчан на цьому тлі читаються зовсім з іншим відчуттям. Тому що там – у цих нотатках – абсолютно сектантська впевненість у правильності дій Кремля. У цих нотатках готовність знайти виправдання тому, що, з точки зору елементарної логіки та етики, виправдань мати не може.

Проросійські кримчани – це дистильовані «хитропланщики». Ті самі, які під будь-якою новиною готові написати, що «Путін усіх обіграв». Вони не здатні ні до найменшої рефлексії з приводу Кремля – межа їх критики впирається в хрестоматійне «якщо хтось подекуди у нас деколи». Вони схожі на неофітів у своєму суворому поклонінні нововідкритій істині. Просто в ролі об'єкта віри у них російський президент.

Здавалося б, вони повинні більше інших мріяти про те, щоб «новоросія» трапилася, а Донбас повторив долю півострова. Адже якщо їм так добре живеться в Росії, то цілком справедливо, щоб і схід України повторив їх долю. Але замість цього вони слідом за кремлівськими спікерами готові міркувати про те, що спроба Москви всунути Донецьк і Луганськ Києву – велика геополітична перемога Кремля, який не дозволив втягнути себе у війну. А відразу після цього вони кидають в повітря чепчики з приводу того, що Кремль дозволив втягнути себе у війну в Сирії.

Ступінь їх конформізму приголомшує.

Можливо, причина в якійсь родовій травмі «кримської весни», яка фактично відбулася без їх участі – силами одних лише російських військових. Яка змушує їх розуміти – хто саме є суб'єктом змін, що трапилися півтора роки тому. Адже якби не було волі Кремля – нічого б на півострові не сталося. Людям, які не відчувають за собою сили, людям, які не відчувають себе драйвером змін, залишається лише сподіватися на прихильність тих, хто є носієм перерахованого.

До речі. Є в Криму невеликий сегмент тих, хто поєднує радість із приводу «кримської весни» з неприйняттям тієї соціально-політичної реальності, в якій живе Росія. Але на кожен передрук ними новин про корупцію, злодійство та помилки кремлівських чиновників знаходяться десятки кримських коментаторів, які потребують не розгойдувати човен. Зазвичай справа закінчується звинуваченнями в тому, що будь-хто, хто критикує верхівку, – агент Держдепу. Просто дуже хитрий і завуальований.

Кримський неофіт, наприклад, пише про те, що патріотичні графіті в Криму з зображеннями Володимира Путіна малюють вороги, тому що малюють їх в неналежно легковажних місцях (на ринках) та в зоні досяжності для ворогів (які, зіпсувавши малюнок, як би показують вразливість самого Путіна). І якщо ви думаєте, що я жартую – то ні, я не жартую. Саме так і пишуть. Більш того, підозрюю, що приблизно так само і думають.

В цьому і полягає їх особливість – вони щирі. Вірять в непогрішність правителя і мудрість його правління. Серед них, звичайно ж, є і ті, хто «топить» за бабло, але, здебільшого, проросійські кримчани – цілком собі пікейні жилети. Щирі, безглузді, віддані до сліпоти. Позавчора вони підтримали Донбас, вчора – мінські угоди, сьогодні – Сирію. Завтра вони підтримають будь-яке інше суверенне московське божевілля. Вхопляться за будь-яке пояснення, яке їм запропонують з Кремля. А якщо не запропонують – придумають самі.

Їх можна навіть пожаліти. Тому що на своє майбутнє вони не впливають – воно цілком і повністю знаходиться в руках Кремля. І якщо він раптом вирішить вписати в історію півострова новий зигзаг, то все, що вони встигнуть, так це за інерцією написати захоплено-схвальний пост.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.