Стадо як зразок. Що таке сучасна Росія

12 коментувати
Те, як в Криму пройшла 73-тя річниця депортації кримських татар, - наочна ілюстрація того, що таке сучасна Росія

Тому що весь пострадянський досвід відзначення цієї дати припав на український період, коли держава була слабкою і неповсюдною. І ця відсутність вертикалі відчувалася у всьому: улюбленою позицією Києва була поза страуса – якщо можливо було уникнути прийняття рішення, то його не приймали. Держава не заважала і не допомагала – вона дистанціювалося від будь-якої суб'єктності і відповідальності. Половинчастість як норма, – пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

А Росія – це зразок того, як виглядає етатизм. Та сама ідеологія, яка передбачає провідну роль держави у будь-якому політико-суспільному ворушінні. Коли право держави втручатися у все вважається нормою.

Ба більше, сучасна Росія намагається поставити під контроль навіть скорботу. Після квітневих терактів у пітерському метро, влада не посоромилася організувати траурний мітинг, на який проплачену масовку збирали за оголошеннями. 400 рублів за кілька годин публічної громадянськості.

Хтось скаже, що влада не вірить у здатність росіян об'єднуватися, а тому намагається виконувати роль милиць, – і помилятиметься. Тому що головне імперське послання полягає якраз у тому, щоб позбавити суб'єктності всіх, крім вертикалі. Щоб будь-які паростки життя народжувалися в державному інкубаторі. Щоб позасистемність була неможлива навіть на рівні особистого переживання.

Тож чи варто дивуватися з того, що Кремль сприймає власних громадян лише як гвинтики в системі

І це показовий момент. Тому що сучасна Росія – це зразок того, як засіб стає метою. Як держава перестає бути інструментальною, перестає існувати в ім'я власних громадян, а стає самодостатньою. Починає жити сама для себе і заради себе, ховаючи під собою будь-яку спробу активізму та самостійності.

Тож чи варто дивуватися з того, що Кремль сприймає власних громадян лише як гвинтики в системі. Відсутність індивідуальності – як головний критерій якості. І навіть сам образ російського минулого сконструйований так, що в ньому держава – понад усе, а цінність особистості визначається її здатністю перебувати на службі у вертикалі.

Кремль не випадково намагається дистанціюватися від сучасних західних моделей існування. Тому що всі ці моделі позбавляють російські еліти монополії на владу. Вони передбачають системи стримувань і противаги, які обмежують право влади припускатися помилок. І тому Москва щоразу намагається сконструювати якусь свою альтернативу.

Росія забрала у суспільства акцію «Безсмертний полк», яка була придумана як альтернатива офіціозу. Заборонила єговістів, які не бажають служити в армії. Перетворила політику в контрольований загін, доступ до якого здійснюється за фейс-контролем рівня лояльності та системності.

І те ж саме вона намагається зробити з кримськими татарами.

Тому що суб'єктність цього народу, його досвід життя без держави і поза державою слугує загрозою для вертикалі. І ось уже три роки ми спостерігаємо операцію під назвою «приручай і володарюй». Заборона Меджлісу, створення продержавних альтернатив, переведення будь-яких громадських заходів (від Хидирлезу до траурного мітингу) під державну парасольку – це все та ж політика позбавлення суб'єктності.

Готовий йти на узгоджену скорботу? Тоді тобі належать прапори і символи. Вирішив пройти з прапором по місту без государева благовоління – готуйся до адміністративного протоколу. Кремль не вміє ділитися повноваженнями, боячись появи будь-якого дисонансу в струнких лавах, які крокують в ногу.

Вміння співати хором і радіти за розкладом. Відсутність рефлексій як гідність. Стадо як зразок суспільного життя.

Утім, ця система має і незаперечну перевагу. Коли все покотиться під укіс – її ніхто не вийде захищати. Тому що нікому буде віддати про це розпорядження.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.