Як РФ планує контролювати кримчан

1 коментувати
До кінця 2015 року всі жителі півострова зобов'язані відзвітувати у Федеральній міграційній службі про наявність українських паспортів

У Криму пропонують позбавити жителів півострова необхідності повідомляти ФМС Росії про наявність українського паспорта. З такою ініціативою виступив заступник Аксьонова Андрій Козенко. Він запропонував попросити Держдуму зробити для кримчан виняток. Для початку з'ясуємо, про що йде мова, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

У серпні 2014-го Держдума прийняла закон, згідно з яким усі громадяни Російської Федерації, у яких є на руках паспорти або посвідки на проживання інших держав, повинні подавати повідомлення у Федеральну міграційну службу Росії. Зробити вони це мали до початку жовтня 2014-го року. Але для кримчан зробили виняток і продовжили цей термін – до кінця 2015-го.

За порушення термінів повідомлення передбачено відповідальність. Так, наприклад, якщо громадянин Росії самостійно повідомив ФМС про друге громадянство, але зробив це пізніше відведеного терміну, то йому загрожує адміністративний штраф (500-1000 рублів). А ось якщо факт наявності другого громадянства встановлено органами дізнання, то людина вважається злісним порушником, їй уже загрожує 200 тисяч рублів штрафу. Причому цей штраф стягується не в рамках адміністративної справи, а в рамках кримінальної. Тобто разом зі штрафом людина отримує ще й кримінальну судимість.

РФ сприймає людину з кількома паспортами, як виключно свого власного громадянина

У Росії подвійне громадянство формально не заборонено. Особливість у тому, що Російська Федерація сприймає людину з кількома паспортами, як тільки і виключно свого власного громадянина. Прийнятий закон правозахисники коментували як такий собі перепис потенційно неблагонадійних громадян, увага до яких має бути пильнішою.

З точки зору процедури, повідомлення органів ФМС про наявність другого паспорта досить просте. Потрібно заповнити спеціальну анкету та додати до неї копії російського і закордонних паспортів. Після чого співробітники ФМС видають громадянину відривний бланк, що підтверджує проходження процедури.

Після прийняття закону російські чиновники говорили про те, що потенційна аудиторія нововведення – 5 мільйонів росіян. Але крім них є ще й два мільйони кримчан, які за підсумками березня 2014-го року виявилися в числі тих, хто носить у кишенях одразу два паспорти.

В інтерв'ю «Комерсанту» Андрій Козенко – автор ідеї про послаблення для кримчан – заявив, що в нинішньому вигляді закон призведе до «нагнітання соціальної і політичної напруженості». Він посилається на те, що за два місяці подати повідомлення повинні будуть 1,7 мільйона повнолітніх жителів півострова, що в перерахунку на дні означає 30 тисяч осіб на добу.

Правда в Держдумі це поривання поки не оцінили. Той же «Комерсант» з посиланням на свої джерела пише про те, що даний законопроект не санкціонований Москвою, а є лише «кримською ініціативою». При цьому опитані виданням російські депутати згодні лише продовжити для кримчан терміни, відведені на повідомлення ФМС. Але про скасування самої процедури для жителів півострова поки не йдеться.

Кримчани в цьому сенсі виявилися в особливій ситуації порівняно з іншими. Тому що звичайний росіянин з двома громадянствами може спробувати не «світити» свій паспорт, тим більше, що інші країни не публікують у відкритому доступі інформацію про те, хто є їхнім громадянином. А жителі півострова як на долоні – їм видавали російські документи за фактом наявності в них українських паспортів з кримською пропискою.

Так що будь-яка спроба відкласти візит в ФМС загрожує штрафами. Невеликими – якщо у держорганів немає мотивів «пресувати» людину. Або тими самими двохсоттисячними, які йдуть укупі з кримінальною судимістю, – якщо у влади є бажання «натиснути» на неугодного. Тим паче, що непогашена кримінальна судимість обмежує людину в правах на певний строк. Та й після її погашення ситуація загрожує.

Справа в тому, що в ряді випадків – при отриманні візи, працевлаштуванні або оформленні кредиту – необхідно пред'являти довідку про відсутність судимості. З 2012 року в Росії в цій довідці вказуються не лише непогашені судимості, але й погашені. Що цілком може провокувати додаткові питання у візовому центрі, банку або при прийомі на роботу. Тобто, фактично, в такому випадку людина ризикує отримати тавро, яке буде обмежувати її дієздатність на все життя.

У те, що кримчан позбавлять необхідності повідомляти про наявність другого громадянства – віри небагато. Цікавіше інше: чи не захоче Кремль зрештою заборонити саму можливість для своїх громадян мати кілька паспортів. У такому разі тим же кримчанам доведеться вирішувати: або вони відмовляються від російських паспортів і стають іноземцями у себе вдома, або ж оберуть можливість жити у себе вдома і тоді втратять можливість в'їжджати в Україну.

Нині з подібними ініціативами виступають лише російські маргінальні партії. Наприклад, партія «Комуністи Росії» заявила, що готує звернення до уряду з проханням скасувати право росіян на отримання другого громадянства. Мовляв, «країна воює», «навколо контра», «треба згуртуватися», та й взагалі «лукавим тут не місце». Хтось, – як, наприклад, російський політичний оглядач Іван Преображенський – вважає, що таким чином Кремль перевіряє громадську думку. І що без відмашки влади подібні ініціативи не з'являються. І не варто дивуватися, якщо в 2016-му році подібний законопроект і справді з'явиться у російському парламенті.

Але поки що це не більше ніж прогнози. Які до того ж не обов'язково повинні збутися. Але ось та реальність, яка зовсім скоро буде доступна кожному кримчанину у відчуттях – це необхідність повідомити російський ФМС про наявність українського паспорта. І найближчим часом ми зможемо зрозуміти – чи готовий російський парламент робити жителям півострова поблажки або розраховувати на це не варто.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.