Росія – не Україна. Ліберали та «братні народи»

7 коментувати
У російському лібералі українцю завжди ввижається імперець, який хоче підмінити танк кредитом, а окупацію – борговим тягарем

Останні півтора року головне відторгнення в Україні викликають навіть не стільки розмови про «хохлів-фашиків», скільки про «братні народи». Тому російські ліберали раз за разом наступають на одні і ті ж граблі. Але, заради справедливості, слід сказати, що це непорозуміння – взаємне.

Зрозуміло, чому в Україні не люблять прокремлівських хлопців – власне, любити їх українському громадянину немає за що. Але не менш ревно, ніж у російських охоронців, Україна вдивляється в російських лібералів. Деколи абсолютно марно.

У російському лібералі українцю завжди ввижається імперець. Який всього лише хоче підмінити танк кредитом, окупацію – борговим тягарем, а відкриті розмови про вторинність української культури – кулуарними міркуваннями. І, заради справедливості, слід сказати, що в ряді випадків саме так і відбувається.

Тому що російський ліберал – дуже широке поняття. Такий ярлик, який вішають на всіх, хто не співає осанну Кремлю і не вимагає вимити чоботи в Дунаї або Рейні. А в числі цих людей трапляються абсолютно випадкові хлопці. В тому числі і ті, хто став «лібералом» вимушено, а насправді – всі «нульові» займався будівництвом тієї самої вертикалі, яка сьогодні скинула своїх творців та випросталася у весь свій безсучковий зріст.

Ярлик лібералів в РФ вішають на всіх, хто не вимагає вимити чоботи в Дунаї або Рейні

Але це не змінює того, що всі узагальнення хибні.

Пристрасне бажання українців побачити тотальну тотожність у поглядах з російськими лібералами з самого початку приречена. Більше того – воно мало чим відрізняється від бажання російських оборонців оголосити росіян та українців одним народом. Адже якщо народи різні, то і погляди представників цих народів – навіть надзвичайно ціннісно близьких – будуть відрізнятися. Якщо українців дратує спроба Кремля змусити їх думати так само, як росіян, то чому українці хочуть від росіян, щоб ті думали так само, як громадяни України?

Оптика точок зору завжди буде відрізнятися. Нехай навіть у дрібницях. Різні – отже різні.

Громадяни України можуть емоційно висловлюватися про бажання повторення «донбаського сценарію» десь у російській глибинці. Але чи означає це, що російський ліберал повинен бажати того ж?

Громадяни України можуть хотіти, щоб весь спектр їх негативних емоційних переживань останніх півтора року (страх, розпач, біль, невпевненість) зазнали росіяни. Але чи можна дорікати російського ліберала в тому, що він не хоче мріяти про це?

Проблема української суспільної думки в тому, що воно безкомпромісна. Суспільство бажає побачити в російському лібералі повного та беззастережного прихильника, який би не тільки говорив «в» замість «на», але також би мислив інтересами України, а не Росії. Але чим спроба зробити з росіянина українця відрізняється від мрії кремлівських імперців зробити з українця – росіянина?

Так вже сталося, що головне питання сьогоднішнього порядку звучить досить просто. Якщо вже Кремль воює з Україною, то кожному доведеться визначитися – чиєї перемоги і чиєї поразки він бажає. Але якщо ваш співрозмовник не бажає ставити знак рівності між Кремлем і Росією – не варто на нього тиснути. Ви можете не спілкуватися з ним зовсім, але безглуздо вимагати від нього неможливого.

І зараз йдеться лише про логіку комунікації. Ніхто не закликає вас її підтримувати, якщо ви не бажаєте: кожен вільний вибирати собі співрозмовника. Якщо ваш російський співрозмовник збігається з вами у поглядах на приналежність Криму і в питаннях про те, кому платити за долю зруйнованого Донбасу – це добре. Але не можна дорікати його в тому, що він не бажає повторення українського сценарію в Росії.

Тому що формула «Україна – не Росія» має і зворотну реакцію. Яка говорить, що «Росія – не Україна».

Пора вже поставити крапку в цьому питанні, не вважаєте?

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.