Пострадянська сонячна система

5 коментувати
Пострадянський простір чимось схожий на сонячну систему, в центрі якої розташований найбільший об'єкт - Росія

Пострадянський простір чимось схожий на сонячну систему, в центрі якої розташований найбільший об'єкт - Росія

Через двадцять років наполегливої еволюції Україна стане схожою на Румунію. Втім, є й альтернатива – знову перетворитися на УРСР

«Пострадянський простір чимось схожий на сонячну систему, в центрі якої в повній відповідності з фізикою розташований найбільший об'єкт - Російська Федерація. Навколо неї обертаються інші країни. Десь зовсім близько – на орбіті Меркурія – Білорусь. Трохи далі – в районі Венери – Вірменія зі своїм штучним супутником у вигляді Нагірного Карабаху. Ще далі – Казахстан. І в самому кінці, на найбільш віддалених орбітах в пострадянській сонячній системі обертаються Україна і Туркменістан», – пише Павло Казарін для Крим.реалії.

Кожен з об'єктів готується перейти в сусідні сонячні системи. Україна – у європейську, а Туркменістан – в китайську.

В цьому немає нічого нового: ми спостерігали щось подібне порівняно нещодавно. Чверть століття тому точно такий самий процес центробіжності став причиною того, що планети Варшавського блоку пішли на орбіти сусіднього сонця. Страх повторного роз'єднання призвів до того, що Російська Федерація намагалася всіма силами утримувати держави, які залишилися в її зоні тяжіння. І немає нічого дивного в тому, що головний зміст російської політики останніх двадцяти п'яти років зводився до ідеї консервації.

Саме консервація будь-яких еволюційних процесів була поставлена на чільне місце. Звідси беруть початок всі «традиційні практики»: від духовних сил до прорадянської ностальгії. Попутно в ефір транслювалася ідея про неспроможність планет,які пішли в інші системи. Про те, що вони ледь животіють. Про те, що в старій системі вони були фронтменами, а в новій перетворилися на аутсайдерів.

Краще бути периферією працюючої системи, ніж фронтменом деградуючої

Найцікавіше, що ця думка має право на існування. Але саме вона – найкращий доказ того, що всі ці країни зробили правильний вибір.

Так, дійсно, в Радянському Союзі Прибалтика цілком претендувала на ексклюзивну роль. Атмосфера Європи – недоступна більше ніде в СРСР– заворожувала недосвідченого радянського туриста. Флер несхожості, богемності, інакшості – ось те, що змушувало багатьох мріяти про переїзд до Риги чи Талліну. Вони були на очах і при цьому самі по собі.

А після зміни орбіт Прибалтика виявилася звичайною європейською провінцією. Її архітектурні та цивілізаційні переваги губилися на загальному тлі нового "гуртожитку". І в ролі конкурентів стали виступати Барселона і Брюгге, а не Сочі та Ярославль.

Але саме цей перехід з фронтменів в провінціали – ще один доказ правильності зробленого цими країнами вибору. Просто тому, що він ілюструє прірву між двома сонячними системами. Вона схожа на різницю в класах – те, що в одній системі сприймається як ексклюзив, в іншій виявляється в положенні пересічної норми. І це порівняння навряд чи працює на користь першої системи.

На Україну чекає те саме. Російські речники люблять нагадувати про ту ексклюзивну роль, яку відігравав Київ в радянській «сонячній системі». Загрожують забуттям і тліном у разі переходу на нову орбіту. Кивають на Прибалтику і обіцяють роль аутсайдера. І це добре.

Добре, тому що так і буде. Тому що Україна після зміни орбіт дійсно буде лише однією з периферійних планет. Але в сучасному світі перемагають найбільш ефективні системи взаємозалежностей – що б там не думали собі британські автономісти. І краще бути периферією працюючої системи, ніж фронтменом деградуючої.

Через двадцять років наполегливої еволюції Україна стане схожою на Румунію. Втім, є й альтернатива – знову перетворитися на УРСР.

Вибір за вами.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.