Обмануті надії. Кримчани отримали не ту Росію

5 коментувати
Всі, хто на півострові сподівався на процвітання і благополуччя, не врахували того, що саме ця стратегія розвитку стала неможливою після захоплення регіону

Я чітко пам'ятаю обіцянки, які роздавала Росія в Криму напередодні анексії. У них йшлося про те, що кримчани прокинуться в «багатій» країні. Але замість цього їм підсунули «сильну», - пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Останні дослідження «Левада-центру» досить наочні. Вони ілюструють те, наскільки еволюціонувало сприйняття Володимира Путіна серед самих росіян. І справа не в рівні довіри – ці показники досить стабільні, і коливання їх не настільки істотні. Важливо інше – Володимир Путін за шістнадцять років свого правління перетворився з президента «надій на майбутнє» на президента «обороноздатності».

Дванадцять років тому жителі Росії вважали головним досягненням свого президента «підвищення рівня життя, зростання зарплат і пенсій» (24%). На другій сходинці стояло «підвищення оптимізму, надії на швидке поліпшення справ у країні» (13%). На третій – «економічний розвиток» (10%).

До 2016-го все кардинально змінилося. І ось вже росіяни у числі досягнень на перше місце ставлять «підвищення боєздатності і реформу збройних сил», «зміцнення міжнародних позицій Росії» і «рішення чеченської проблеми». Успіхи в боротьбі з олігархами, корупцією та підвищення рівня життя – в самому кінці списку.

Характерно, що на цьому тлі головними інститутами, які користуються в Росії довірою, стають армія, церква і спецслужби. ЗМІ, суд і поліція – в числі аутсайдерів. По суті, у сучасній Росії довіряють лише силовикам, що характерно для порядку «обложеної фортеці», яку продукує державна пропаганда.

В Україні довгий час жили ілюзорною Росією. Та Крим в цьому відношенні не був винятком

І це досить показова еволюція.

Тому що в Україні довгий час жили ілюзорною Росією – тією, яку транслювало російське телебачення. Та Крим в цьому відношенні не був винятком. Зрозуміло, що від самих кримчан під час анексії мало що залежало – результати «референдуму» приречені були бути цілком собі північнокорейськими. Але сама Росія, яка у кращих східних традиціях вирішила викрасти наречену, обіцяла півострову «благополуччя і процвітання». А за підсумком кримчани відкрили для себе зовсім нову реальність.

Вони потрапили в самий епіцентр ломки. У той самий момент, коли Володимир Путін залишив надії стати Рузвельтом і повторити його економічне диво. Натомість він вирішив зайнятися імперським будівництвом, яке незмінно супроводжує ідеї самообмеження в ім'я «великих цілей». Замість економічних досягнень – тема історичного реваншу. Замість побутового комфорту – порядок відродження армії.

Власне, анексія Криму і була поворотним моментом від одного вектору розвитку країни до іншого. Всі, хто на півострові сподівався на процвітання і благополуччя, не врахували того, що саме ця стратегія розвитку стала неможливою після захоплення регіону. Та Росія, яка могла ставити перед собою завдання «наздогнати Португалію за рівнем ВВП», була можлива лише в миролюбній своїй редакції, яка раз за разом говорила про домінанту міжнародного права. Як тільки вона через це право переступила, то остаточно закрила питання про перспективи бюргерства і міщанства для власних громадян.

Проте, самі росіяни з цим вже змирилися. І називають військову операцію в Сирії (8%) і анексію українського півострова (7%) в числі головних досягнень російського президента (правда, при цьому 51% взагалі не зміг такі досягнення назвати). Інша справа, що самим кримчанам Росія обіцяла зовсім інший сценарій, прикидаючись тієї колишньою, що пішла в небуття з того самого моменту, як оголосила Крим своєю власністю.

І коли російські чиновники кажуть, що півострову просто треба трохи потерпіти – вони лукавлять. Терпіти доведеться довго. Рівно до того часу, поки в історії з півостровом не буде поставлена крапка.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.