Над ким в Росії не можна сміятися

19 коментувати
Репризи гумористів, що лунають зі сцени, не піддають сумніву архітектуру російської влади – вони її лише посилюють

Семен Слєпаков заспівав опозиційну пісню. Російські блогери обсміяли главу уряду. КВК висміяв місцевих чиновників. І якщо ви думаєте, що це хоч про щось говорить, то ви помиляєтеся, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Це в Римі дружина Цезаря «поза» підозрами. А в сучасній Росії – дуже навіть «під». Більш того – одна з функцій Дмитра Медведєва – це бути жалюгідним і вразливим. Він – щось на зразок пластикової ляльки для биття в японських офісах: його медійне завдання полягає у випуску громадського пара. І тому нікому не забороняється тренувати власну дотепність на главі уряду.

Більше того: економічний блок кабміну – чи не єдина гілка влади в Росії, яку можна критикувати. Через це вона навіть виглядає людяніше інших і, часом, виглядає як майданчик конкуренції. На одному фланзі – зразково-показовий ліберал Кудрін. На іншому – кондово-патріотичний держиморда Глазьєв. Один – за послаблення «всередині» і примирення «зовні». Інший через друкарський верстат і суверенітет до останнього шматка хліба. Вважається, що уряд десь посередині, лавірує між цими двома персоналізованими крайнощами. І що перемога одного означатиме поразку іншого. І що заочна конкуренція між «глобалістами» і «автохтонами» йде не на життя, а на смерть.

Хоча все це – не більше ніж імітація. В першу чергу – імітація конкуренції. Щось на кшталт «багатопартійності» російської системи, коли формально в Думі засідають кілька фракцій. Але по факту всі ці парламентські крила прикліплені до однієї тушки, і все поле політичної конкуренції в Росії зводиться до питання про те, хто сильніше та відданіше любить Володимира Путіна. І хто годиться на роль «улюбленої дружини».

Єдиний дозволений формат реприз про президента – це «олюднення»: «Володимир Путін їде в метро»

Імітація – головний зміст російської вертикалі, її альфа і омега. Імітація парламенту, багатопартійності, плюралізму. Імітація омбудсмена, виборів і судів. Імітація правоохоронної системи і економіки. Більше того – ультрацентралізована Російська Федерація – це імітація самої ідеї федерації.

Все те, що прийнято в Росії називати державними інститутами, служить одній лише меті – незмінно зберігати ту станову архітектуру, яка гарантує права людей, що знаходяться на самій вершині вертикалі. Гарантом цієї системи виступає не Дмитро Медведєв, а Володимир Путін. Той самий, якого не можна критикувати. Той самий, над ким не дозволено сміятися.

Вся дотепність російських блогерів і гумористів має скляну стелю. Вона знаходиться якраз на рівні прем'єр-міністра. Друга особа терпить всі іміджеві витрати: його можна і потрібно критикувати, висміювати і осміювати. Але при цьому жоден записний жартівник не вирішиться перевірити власне гострослів'я на президенті. У будь-яких скетчах про першу особу йому відведена роль джерела влади, якого бояться. Єдиний дозволений формат реприз – це «олюднення»: «Володимир Путін їде в метро». «Володимир Путін зайшов в магазин». «Володимир Путін відкриває шампанське». І сміються в скетчах не над ним, а над тим, як реагують навколишні на «найлюдянішу людину».

І тому не варто ілюзій. Те, що нам здається сатирою, насправді лише збільшує рейтинг першої особи. Несерйозність фігур на п'єдесталі лише підкреслює монументальність пам'ятника. Репризи гумористів, що лунають зі сцени, не піддають сумніву архітектуру російської влади – вони її лише посилюють. Ті, хто в Росії мають реальну владу, не стають об'єктами чужої дотепності.

«Спробували б вони зробити це в мечеті». Так, здається?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.