Кримські уроки

7 коментувати
Український парламент голосує за інтеграцію в НАТО. І це лише ілюстрація того, яку ціну доводиться платити за власні ілюзії

Легко із сьогодення судити минуле. До того ж це заняття безглузде і невдячне - в минулому немає нас нинішніх, і нікому стелити ту солому, яка потім дозволить не набити синці. Нескладно з 2017-го говорити про те, що євроінтеграція і зближення з НАТО повинні були наступити відразу після розвалу СРСР. Але все це стало можливо лише після окупації Криму, пише Павло Казарін для Крим.Реаліі.

Я пам'ятаю, як колеги з Польщі розповідали про те, в чому різниця між польським та українським довоєнним ставленням до Росії. Вони говорили, що вся справа в розумінні норми. В уяві поляків, Росія зразка 1991-2013 була девіантною по відношенню до самої себе. Що її постперебудовна відносна миролюбність сприймалася в Варшаві як виняток, як вікно можливостей для проведення реформ і вступу до північноатлантичного альянсу. Польські колеги говорили, що не мали особливих ілюзій і розуміли, що рано чи пізно Москва повернеться до ідеї імперського реваншу, а тому потрібно максимально використовувати той час, поки вона знаходиться в стані «грогі».

Кожен новий крок в процесі зміни Україною орбіти - від Асоціації з ЄС до безвізу - це підсумки анексії

А Україна була переконана, що ця нова Росія буде завжди. Що девіантність - це її імперське минуле, яке кануло в небуття. І тому у Києва не було відчуття, що перше постперебудовне десятиліття схоже на пісок можливостей, що витікає крізь пальці. Блаженна ілюзія, що межа домагань Кремля - це торги про ціну на газ.

За цю ілюзію Україні довелося заплатити високу ціну. Власне, ми і зараз продовжуємо її платити - день у день: життями солдатів на Донбасі і долями політв'язнів, яких в Криму садять до в'язниць.

Українські ілюзії «дев'яностих» в чомусь схожі на ті, яких зазнає сучасна Білорусь. Та сама, що досі живе в форматі 1989 року тільки «з сорока сортами ковбаси» в магазинах. У Білорусі досі не трапилися свої «дев'яності», коли державна монополія дає тріщину. Ця країна завмерла в історичному лихолітті, продовжуючи не віддавати собі звіт, де закінчуються межі її національного суверенітету і чи потрібні їй ці кордони взагалі.

Адже вона теж не має картинки бажаного майбутнього. Замість цього у неї є прагнення до максимальної консервації сьогодення. Але в тому й річ, що вся нинішня парадигма існування Мінська можлива лише за рахунок російського бюджету. Як тільки ресурси закінчаться - станеться те ж саме, що три роки тому сталося з Києвом.

Тому що історію обдурити не виходить: консервація неефективності можлива лише за чийсь рахунок. Коли ресурси для обману історичної логіки вичерпуються - настає період протверезіння. Який обов'язково супроводжується пошуком альтернатив. А єдина альтернатива для Білорусі може бути в зміні геополітичної орбіти, чого Москва спробує не допустити будь-яку ціну.

Ніхто не знає кордонів рішучості, з якою нинішній Кремль буде відстоювати те, що вважає зоною своїх стратегічних інтересів. Український досвід лише зробив жорстоким Москву - і немає ніяких підстав думати, що РФ буде лояльна до держави, яку сприймає як набір своїх західних областей. Цілком може статися так, що за свою емансипацію Білорусі доведеться платити за подвійним тарифом.

У історії є почуття гумору і його складно назвати добрим. Москва любить повторювати, що захоплення півострова позбавило Севастопіль від швартування кораблів НАТО. Але в тому й річ, що без анексії Криму Київ так і не зважився б на північноатлантичну інтеграцію. Він постарався б зберегти практику сидіння на двох стільцях - так само як і економічні зв'язки з РФ. Тим більше, що за ступенем взаємної інтегрованості економіки двох країн вони нагадували сіамських близнюків. На операцію по їх поділу Київ зважився лише після вторгнення РФ.

І кожен новий крок в процесі зміни Україною орбіти - від Асоціації з ЄС до безвізу - це підсумки анексії. І якщо кораблі НАТО і справді колись доберуться до севастопольських причалів - це теж буде лише ще одним підсумком всієї тієї операції зі зміни прапорів, яку Москва затіяла в лютому 2014 року.

"Збіг? Не думаю".


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.