Кому та для чого потрібна енергоблокада Криму

52 коментувати
Кому та для чого потрібна енергоблокада Криму
Підриви електроопор в Херсоні змушують ставити питання, які зазвичай не ставлять

Питання перше: де держава? З першого дня товарної блокади офіційний Київ зайняв очікувальну позицію. При цьому силовики активістам не заважали, а під час конфліктів з далекобійниками ставали на бік перших. Втім, цим участь влади в блокаді обмежувалася: аж до сьогоднішнього дня Банкова не змогла артикулювати свою позицію офіційно. А вона дуже проста. Або блокада незаконна і тоді активісти йдуть. Або держава бере її на озброєння і вносить корективи в закони, - пише Павло Казарін для Крым.Реалии.

Але історія про підрив електроопор дуже різко піднімає ставки. Протитанкові міни, за допомогою яких вони були пошкоджені, слабо корелюють з образом "акції громадянського протесту". І тому виникає питання - а в чому полягає позиція тієї ж Банкової? Або все це негласно санкціоновано - і тоді ніякого ремонту електроопор не буде. Або це самодіяльність активістів - і тоді Київ змушений артикулювати своє ставлення до подій. Тому що наслідки забав із протитанковими мінами непередбачувані.

Питання друге: заради кого це робиться? Ленур Іслямов у п'ятницю в інтерв'ю Крым.Реалии у прямому ефірі заявив, що енергоблокада вдарить лише по силовикам, оскільки кримські татари в багатоповерхівках не живуть і тримають у своїх приватних будинках генератори. Звучить як безумство, вірно? І справа навіть не в тому, де хто живе, і не в тому, чи у всіх кримських татар вдома є генератори або не у всіх. Справа в тому, що подібна позиція грає на руку кожному, хто хоче вбити клин між кримчанами. Тому що така позиція по суті відокремлює "хороших кримчан", що живуть в приватних будинках, від поганих, що живуть у багатоповерхівках. Зрештою, ця позиція звучить так: ми робимо погано одним, щоб стало добре іншим. І якщо така позиція виставляється як акт турботи про кримських татар - то виникають питання до здорового глузду і логіки.

До того ж, в Криму російські силовики переслідують людей не за національною ознакою, а за ознакою політичних переконань. Приклад Ремзі Ільясова і Руслана Бальбека доводить, що Кремль проводить щодо кримських татар операцію з "примусу до лояльності". В межах якої будь-яке прийняття російського триколора буде винагороджуватися, а будь-яке заперечення - переслідуватися. Але точно так само тиснуть на нелояльних українців і нелояльних росіян - згадайте хоча б Сєнцова, Кольченка і Афанасьєва.

Питання третє: яка мета енергоблокади? Прихильники енергоблокади пропонують найрізноманітніші відповіді на питання, чому вона потрібна. У їх числі: змусити Кремль більше витрачати на утримання Криму; змусити Москву сісти за стіл переговорів; неетичність ведення бізнесу з державою, яка анексувала частину території; сигнал проукраїнськи налаштованим кримчанам, що Київ не змирився з анексією.

Хтось називає якийсь один пункт, хтось - обирає декілька. Але жоден з них не дає відповіді: як енергоблокада позначиться на долі політичних в'язнів. Адже пропонується використовувати енергоблокаду НЕ інструментально - застосовуючи її в той момент, коли російські силовики приходять з обшуками, а одномоментно, "вирубивши світло" раз і назавжди. І хто може мені пояснити, чому подібний крок, власне, повинен стримати Москву у справі боротьби з інакомисленням?

Часом здається, що багато прихильників енергоблокади підтримують її в силу емоційних причин, а не в силу раціональних підходів. Просто тому, що електрика - це останнє, що ще продовжує Київ поставляти до Криму. Енергоблокаду обрали не тому, що це найефективніший інструмент з великого набору наявних важелів тиску. Її обрали лише тому, що це єдиний, який залишився. І тепер постфактум намагаються наситити цей метод смислами.

Питання четверте: як відреагують в Криму? Прихильники енергоблокади запевняють, що в Криму проукраїнська меншість з розумінням ставиться до цього кроку і навіть чекає на нього. Але в тому й проблема, що в будь-якій ситуації і в будь-якій системі обиватель завжди в першу чергу зосереджений на виживанні. Який би не був режим і вождь, які б танки не їздили вулицями - побут переважає. І в будь-якому місті, в яке приходила чужа армія, вулиці були заповнені звичайними людьми, які робили свої звичайні справи.

У когось на руках хворі батьки, у когось - вагітна дружина, у когось - маленькі діти: люди на плакатах і люди в реальному житті завжди відрізняються. І виникає питання: якщо перед Москвою постане вибір про те, кого забезпечити електроенергією в першу чергу: військову частину або житловий масив - який вибір буде зроблений? А може, прихильники енергоблокади просто звикли до того, що знаходяться в оточенні однодумців?

Питання п'яте: а чи варто прикидатися? Час від часу трапляються люди, які не намагаються виглядати благородно в чиїхось очах. Вони говорять про те, що енергоблокада потрібна, щоб змусити Москву витрачати на Крим більше грошей. Вони говорять про те, що думка самих кримчан не грає ніякої ролі, тому що кримчани - не суб'єкти прийняття рішень. В рамках їх підходу від кримчан не залежали події "кримської весни", і у випадку, якщо Кремль вирішить повернутися до обговорення статусу Криму - він точно так само не стане питати думку жителів півострова. У рамках подібної логіки блокада повинна застосовуватися без урахування морально-етичних аспектів, бо відповідальність за півострів несе Москва, і немає сенсу полегшувати їй утримання Криму.

Мені часом здається, що насправді ця логіка властива всім, хто виступає за енергоблокаду. Тому що блокада - це історія про технологічне, але неетичне рішення. Визнавати цього не хоче ніхто, а тому багато хто просто воліють сховатися за високі слова і гучні гасла, щоб не називати речі своїми іменами. Щоб вигідно виглядати в той момент, коли приймається інструментальне рішення. Відбувається підміна: у розмові про енергоблокаду є можливість обговорювати її ефективність. Але лізти в цю сферу з міркуваннями про мораль і моральність - нечесно.

Тому кожен повинен визначитися. Або красиві, або розумні. Одразу скрізь не вийде.

Друкується з дозволу Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.