Якою буде нова російська спецслужба

3 коментувати
Путін намагається відроджувати ту саму організацію, в якій пройшла його юність і молодість

Путін намагається відроджувати ту саму організацію, в якій пройшла його юність і молодість

В Росії ЗМІ пишуть про плани влади щодо створення Міністерства держбезпеки. Під однією вивіскою планується об'єднати одразу кілька силових структур, які сьогодні розділені

У цьому випадку ми спостерігатимемо зміни в силовому блоці, які підведуть риску під реформами 1991 року. Тому що саме тоді Борис Єльцин взяв курс на послідовне ослаблення колишнього КДБ. Після 1991 року зі складу колишньої радянської спецслужби були виведені Служба зовнішньої розвідки (СЗР), Федеральна служба охорони (ФСО), Федеральне агентство урядового зв'язку та інформації (ФАУЗІ) і Прикордонні війська. Втім, Єльцин йшов на ослаблення силової структури не стільки через «внутрішню демократичність», скільки з раціональних міркувань – щоб переформатувати монолітну силову структуру під себе, її потрібно було спочатку послабити, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Нинішній російський президент, навпаки, намагається відроджувати ту само організацію, в якій пройшла його юність і молодість. У 2003 році він вже встиг повернути до складу ФСБ прикордонні війська і низку повноважень ФАУЗІ. Тепер, якщо вірити журналістським джерелам, на черзі – Служба зовнішньої розвідки і Федеральна служба охорони.

Єдиний виняток – Служба безпеки президента, яка, судячи з усього, залишиться незалежною від нового міністерства і буде, як і раніше, замикатися безпосередньо на першу особу. Найпевніше, Володимир Путін засвоїв уроки Михайла Горбачова, якого у Форосі ізолювали працівники того самого відомства, яке, по ідеї, мало його охороняти – лише тому, що підпорядковувалися вони не йому, а голові КДБ Крючкову, і його накази переважували для них всі розпорядження президента СРСР.

Проблема лише в тому, що іноді чиясь мрія про минуле здатна вкрасти у всіх інших майбутнє

Сучасна Росія багато в чому намагається наслідувати Радянський Союз – і навіть нинішні «гойдалки» з перерозподілом силових повноважень не нові. Якщо об'єднання функцій станеться, то новостворене МДБ буде надзвичайно нагадувати Комітет держбезпеки в тому вигляді, в якому він існував у 80-ті роки.

Так, наприклад, вплив спецслужб у більшовицькій Росії обмежував в 1922 році, коли у ГПУ відібрали функцію нагляду за «соціалістичною законністю». Правда, тривало це аж до 1930 року, коли ОГПУ знову отримало в підпорядкування міліцію та карний розшук. Врешті тридцяті роки увійшли в історію завдяки витку репресій. Наступні двадцять років були часом тотального панування ОГПУ-НКВД-МГБ: на піку своєї могутності у 1952 році спецслужба підпорядкувала собі ще міліцію, внутрішні війська, прикордонні війська та інші служби. По суті, на той момент під орудою МВС залишалися лише фельд'єгерський зв'язок, пожежна охорона, табірні та будівельні управління, а також конвойні війська.

Після смерті Сталіна на спецслужби чекало реформування – функції знову перерозподілялися між відомствами. Лише до початку 60-х років було досягнуто певний статус-кво. Комітет держбезпеки був прирівняний до міністерства, до його функцій входили завдання розвідки, контррозвідки, політичний розшук, урядова охорона і прикордонні війська. МВС існувало окремо і всі наступні десятиріччя між цими відомствами йшла негласна, але часом досить запекла конкуренція.

Саме в такому КДБ кувалася професійна біографія Володимира Путіна. І можна припустити, що саме такий розподіл повноважень з його точки зору є правильним і нормативним. У будь-якому разі ідея про передачу ФСБ функцій розвідки і охорони (до наявних політичного розшуку і контррозвідки) виглядає як реінкарнація радянського силового відомства зразка 1959-1991 років.

Донедавна роз'єднаність спецслужб у Росії була частиною політичного пейзажу: ФСО і ФСБ, Слідчий комітет і прокуратура – багатьма публічними скандалами російська реальність завдячувала саме битві спецслужб за сфери впливу. Але тепер, судячи з усього, в цьому змаганні намітився переможець. Навіть якщо інші відомства адміністративно продовжать існування – перерозподіл повноважень може чітко дати відповідь на питання про безумовну першість.

Проблема лише в тому, що іноді чиясь мрія про минуле здатна вкрасти у всіх інших майбутнє.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.