Як змінився Кремль за два роки війни

6 коментувати
Як змінився Кремль за два роки війни
Зла іронія справи Надії Савченко в тому, що брала в полон одна Росія, а вирок оголошує зовсім інша

Суд над українським штурманом – це найкраща ілюстрація того, як змінився порядок денний у Росії за два минулих роки. Тому що Савченко взяли в полон у червні 2014 року. Можливо, хтось забув, але в той час з точки зору кремлівських медіатемників «народні республіки», повсталі проти «київської хунти», щосили боролися за свою незалежність і московський протекторат. «Хунта», «карателі», «розіп'яті хлопчики» – це зараз весь цей зубодробильний набір став саркастичним мемом, а тоді він лився з будь-якого російського медіарупора, - пише журналіст Павло Казарін у колонці для Крим.Реалії.

Червень був особливо спекотним. У Слов'янську ще Стрєлков. З Маріуполя вибивають сепаратистів. У Луганську збивають Іл-76 з десантниками. Десь на північ від Луганська б'ється «Айдар». Там же потрапляє в полон Савченко. Через три дні після цього Петро Порошенко, який лише за два тижні до цього склав присягу, оголосить перемир'я. Через місяць ракета з «Бука» перерве політ малайзійського Боїнга. Через два місяці Росія влаштує українській армії котел під Іловайськом.

В той момент сама ідея суду у Росії над українським офіцером мала хоч якусь – нехай збочену – але логіку.

В рамках цієї логіки в Києві стався переворот, до влади прийшла «хунта», яку відмовилися визнавати Донецьк, Луганськ і Москва. ДНР і ЛНР готуються створити Новоросію і просяться до складу Росії. Росія допомагає бунтівним регіонам зброєю, «гуманітарними конвоями» та медіа-підтримкою. Ті, своєю чергою, запрошують російських журналістів, щоб вони донесли світові правду про події. Щоб перешкодити поширенню правди, «карателі» за допомогою артилерії вбивають журналістів, причому корегувальник потрапляє в полон і його відвозять судити.

Тобто жертви – громадяни Росії, місце злочину – майбутня територія Росії, обвинувачений – представник «кривавої кліки», що прийшла до влади внаслідок державного перевороту. В цьому є хоч своєрідна, але логіка.

Москва за два роки встигла еволюціонувати, причесатися і навіть трохи вмитися

Але це порядок денний літа 2014-го. А зараз надворі 2016. Москва і Київ підписали Мінські угоди. Кремль навіть не згадує про «невизнані республіки», називаючи їх «окремими областями Донецької та Луганської областей». Більше того – Москва навіть не оспорює український статус цих регіонів. Забутий усіма «легітимний президент Янукович» сумує десь у Ростові. Стеля домагань Кремля – вручити Донецьк і Луганськ Києву на власних умовах.

І раз так, то на якій підставі судять Надію Савченко?

Виходить, що російські журналісти без дозволу української влади потрапили в зону проведення антитерористичної операції. Там вони висвітлювали побут сепаратистів. У якийсь момент потрапили під артилерійський обстріл і загинули. В рамках цієї логіки Надія Савченко є вже не «карателем хунти», а офіцером армії, який виконує бойовий наказ на території регіонів, територіальна належність яких ніким не оспорюється. І які при цьому у Росії є підстави брати в полон і судити Савченко, якщо Москва не є стороною конфлікту, а все, що відбувається в Україні, – дії легітимно обраної влади, яка визнана Кремлем і з якою Москва підписує документи?

Уявіть, що журналісти «Аль-Джазіри» незаконно пробираються в Чечню, висвітлюють війну на боці бойовиків, стають жертвами федерального артобстрілу, після чого спецслужби Катару викрадають російського офіцера, який вів коректування вогню, і починають його судити.

Відчуваєте абсурд?

Москва за два роки встигла еволюціонувати, причесатися і навіть трохи вмитися. Але справа Савченко – живе нагадування про те, чого Кремль домагався два роки тому. Коли Рада Федерації дозволяла Володимиру Путіну вводити в Україну війська. Коли збивали малайзійський Боїнг. Коли брали українську армію в кліщі під Іловайськом. Коли зі звичайного регіону з прорадянськими настроями влаштували рукотворне Сомалі.

Напевно, російський обиватель вже встиг це забути. А український – ні.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.