Як там в Криму. Що сталося з півостровом

5 коментувати
Було б наївно думати, що суспільні настрої на півострові застрягли на рівні лютого 2014-го

Неможливо жити в суспільстві і не залежати від нього. Це аксіома, яка працює у всіх ситуаціях. Причому, вона однаково стосується внутрішньої еволюції кримчан, які «поїхали», і тих, що залишилися».

Питання «як там в Криму?» не має однозначної відповіді. Хоча б тому, що настрої на півострові спочатку були різними. Ядерна проросійська аудиторія навряд чи здатна швидко змінюватися. Для них визнання того, що вони були неправі веде до обвалення картини світу та ціннісної системи. Вони занадто сильно емоційно "включені" в ідею «російського Криму» та «фашистської України», щоб дозволити собі рефлексію. Межа їх невдоволення впирається у формулу «цар хороший, бояри погані».

Куди цікавіше спостерігати за другою групою кримчан – тими, що завжди не за прапори, а за стабільність. Їм не принципова назва держави і колір паспорта: в пріоритеті холодильник і побут. Їх зіткнення з реальністю в останні два роки були рельєфними: виявилося, що більшості з них Росія принесла лише прапори, відсутність української мови та нові підручники історії. А за межами цього триптиха все залишилося, як мінімум, по-старому. Або навіть погіршилося.

Але найцікавіше – стежити за тим, що відбувається з проукраїнськими кримчанами. Тому що їм випало найбільш складне випробування – зберегти самих себе у ворожому середовищі, коли державний левіафан, розмірковуючи про північнокорейські цифри лояльності, не визнає навіть сам факт їх існування.

У цьому середовищі можливі три вектори еволюції.

Межа невдоволення проросійських кримчан впирається у формулу «цар хороший, бояри погані»

Перша – відхід у концепцію «малих справ». Не можна вимагати від усіх партизанщини – люди не можуть жити в відмобілізованому стані нескінченно. Але і занурюватися в інший ідеологічний табір для них не вигідно. І кожен знаходить свій власний «барліг»: хтось іде в сім'ю і дітей, хтось- хобі або роботу. Їхній власний внесок у боротьбу з несправедливістю – це зменшення ентропії всесвіту: прибрати сміття в парку, читати дитині книжки на ніч, вчити іноземні мови або займатися спортом. Вони старанно не занурюються в політику, щоб політика не занурювалася в них.

З тими, хто до подібного ескапізму не вдається, рано чи пізно відбувається дифузія. Середовище завжди впливає, навіть якщо в твоєму оточенні немає затятих опонентів. Зрештою, пропаганда надто професійна, щоб після багатьох сотень дотиків не залишати ніяких слідів. «Так, зрозуміло, ящик бреше, але все ж...», – з такою внутрішньої формули починаються розмови про «потяги дружби», які «все-таки могли приїхати». Ця група зберігає лояльність до України, але каже, що «прагне чути обидві сторони».

Третій табір – це ті, хто пішов у безкомпромісну внутрішню еміграцію. Ті, хто залишаються беззастережно лояльними до українського прапора. Їм непросто зберегти себе у кримській реальності, а тому вони жорстко обмежують коло співрозмовників і обговорюваних тем. Тільки жорстка інформаційна дієта дозволяє їм не починати рефлексувати з приводу недільних програм на «Росія 24». Сила дії дорівнює силі протидії: вони радикалізуються до крайнощів, щоб зберегти себе в абсолютно ворожому та чужому медіасередовищі.

І цю реальність треба брати до уваги, коли розмова заходить про кримські настрої. Тому що чорно-білі відповіді не завжди працюють так само як і чорно-білі питання. І вже тим більше було б наївно думати, що суспільні настрої на півострові застрягли на рівні лютого 2014-го.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.