Хто головний у Криму

5 коментувати
Донедавна тема півострова практично не звучала на україно-російських переговорах. Тепер ця ситуація може змінитися

Проблема продуктової блокади Криму в тому, що ми частіше обговорюємо тактику, а не стратегію, - пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Соцмережі переповнені суперечками про те, що відбувалося вчора, і майже ніхто не говорить про те, що буде завтра. Давайте виправлятися. Отже:

Перше. Криму змінюють порядок

Останні півтора роки в України не було жодного політичного порядку денного щодо кримського питання – далі спільних заяв про невизнання анексії справа не йшла. Замість нього був бізнесовий порядок денний, заради якого український парламент навіть ухвалив закон про кримську ВЕЗ, який прибирав головні юридичні перепони для торгівлі з півостровом. Тепер меджліс намагається цю ситуацію переламати: зробити головним питанням щодо Криму знову політику, а вже їй підпорядкувати бізнес-мотиви.

Друга. Хто головний у Криму

Специфіка будь-якої держмашини в тому, що певна тема матиме розвиток лише тоді, коли матиме персональний «драйвер». Так вже сталося, що сьогодні єдині «драйвери» кримської теми у коридорах української влади – це Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров. Жоден інший політик – виходець з Криму – тему півострова так і не осідлав. Тому те, що ми спостерігаємо, – це історія про приватизацію кримського питання меджлісом кримськотатарського народу.

Єдині «драйвери» кримської теми у коридорах української влади – Джемілєв і Чубаров

Найімовірніше, саме меджліс зрештою остаточно забере під себе тему анексованого півострова, а загальноукраїнські спікери будуть відпрацьовувати той порядок денний, яку пропонують кримськотатарські політики.

Третє. Київ вичікує

Специфіка офіційного Києва в тому, що він часто-густо ухвалює рішення з багатьох питань на підставі соціології. Якщо певна тема приносить зиск – Банкова бере тему в розробку. Чи не бере – як це сталося з ідеєю легалізації короткоствола, яка не набрала критичної маси прихильників за результатами соцопитувань.

Щодо Криму ясності немає, тому позиція Києва – вичікувальна. Якщо меджліс і активісти дотиснуть тему, а громадська думка буде на їхньому боці, то не виключено, що коригування до закону про ВЕЗ буде внесено, а продуктова блокада півострова здійснюватиметься на державному рівні.

Четверте. Актуалізація кримського питання

Кримська тема в українських медіа звучала спорадично. Часто поява матеріалів на цю тему залежала від того, чи працюють у тій чи іншій редакції вихідці з півострова. Продуктова блокада знову вивела Крим на перші рядки в стрічках новин – причому не тільки українських. Вона створила медіаприводи, повз які складно пройти, в тому числі, іноземним медіа. А оскільки в авторів ідеї блокади вимоги впираються в політику, то разом із тим постають питання, пов'язані зі свободою слова, долею українських громадян, затриманих російськими спецслужбами, і юридичним статусом півострова.

П'яте. Кримська тема знову стає суб'єктною

Донедавна тема півострова практично не звучала на україно-російських переговорах. Якесь негласне статус-кво: Україна не заважає життєдіяльності півострова, постачає продукти та електроенергію (скасування водопостачання вдарило по кримському сільському господарству, але для потреб населення півострову ставало й внутрішніх ресурсів). Тепер ця ситуація може змінитися.

Меджліс вже заявив, що після продуктової має намір наполягати на введенні енергетичної блокади. У цьому разі тема Криму буде знову предметом переговорів між Москвою, Києвом і міжнародними посередниками, але тепер вже саме меджліс виступатиме в ролі одного з суб'єктів цих самих переговорів.

І ще.

Усе, що написане вище – це не про емоційну оцінку блокади. Це про закономірності й внутрішню логіку того, що відбувається. Тримайте це в голові, перш ніж писати коментарі.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.