Гібридний путінський режим

13 коментувати
Кремль не стільки створює правила гри, скільки пропонує своїм васалам їх вгадувати

Два роки тому з анексії Криму почалася історія про гібридну війну. У цьому немає нічого дивного. Просто потрібно розуміти, що гібридність – це, можливо, головна характеристика російського режиму, – пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Ми раз за разом шукаємо історичні паралелі, які б допомогли нам зрозуміти, що відбувається. Вивчаємо історію обох світових воєн, персональні характеристики диктаторів, шукаємо схожість в умовах і персоналіях. Але справа в тому, що Росія подарувала світу нову реальність, в якій гібридними є не тільки війни, але й режими.

Ми звикли до ясності. Ніяк не можемо звикнути до думки, що війна може бути не формалізована – в тому вигляді, в якому формалиізовувались війни в середині ХХ століття. Нам хочеться точних формулювань і недвозначних визначень. Але саме в цьому – наша головна омана.

Весь розрахунок офіційної Москви будується саме на створенні ситуації невизначеності. Просто тому, що вона куди вигідніша, ніж строго формалізована процедура.

Один з найяскравіших прикладів – закони Ярової. Вони створюють ситуацію непередбачуваності, коли жоден житель РФ до кінця не може бути впевнений у своїй безгрішності перед лицем російської феміди. А зниження порогу відповідальності до 14 років лише розширює вікові рамки, заганяючи в цей «контур невизначеності» ще більшу кількість російських обивателів.

Простіше створити загрозу тюремного ув'язнення для кожного, ніж на ділі розсаджувати людей по тюрмах

Фраза «була б людина, а стаття знайдеться» – найбільш повний опис цієї реальності, в якій ніхто не може бути остаточно впевнений у власній непідсудності. Саме в цьому полягає логіка статті КК РФ про протидію екстремізму – вона спочатку виписувалася з максимально «гумовими» кордонами, щоб при бажанні під неї можна було прилаштувати будь-якого громадянина. У підсумку, кожен російський обиватель живе з прихованим відчуттям власної незахищеності від держапарату. І демонстративна лояльність стає найпоширенішим способом реакції на цю реальність.

Втім, Кремль успішно використовує «ситуацію невизначеності» не тільки у внутрішній політиці. Одразу після вторгнення в Донбас експертні кола ламали голову над фінальною ціллю Москви. Хтось говорив про сухопутний коридор до Криму, хтось – про повноцінне вторгнення, хтось – про спробу відвернути увагу від анексії півострова. Але в тому й особливість, що у цього вторгнення немає якоїсь однієї конкретної мети. Навпаки, його завданням було саме створення ситуації невизначеності, яка залишає широкий простір для маневру. Розв'язує руки, не накладаючи при цьому жодних зобов'язань.

Відсутність чітких правил стає головним правилом. Ніхто не може сказати напевно, що буде зроблено завтра. Жодна форма лояльності не гарантує тобі стовідсоткової захищеності. Кремль не стільки створює правила гри, скільки пропонує своїм васалам їх вгадувати. Причому жоден з варіантів відповіді не може вважатися остаточно безпомилковим.

Жити в напруженні? Існувати з почуттям страху? Боятися майбутнього, яке ти не можеш прорахувати? Політика Кремля якраз і націлена на створення подібних відчуттів у тих, хто через географію або прописку потрапляє в сферу уваги російської держави. Причому це рівною мірою стосується як громадян РФ, так і сусідніх з Росією держав.

Ефективність цього методу порівнянна лише з його аморальністю. Просто тому, що перманентний страх і невпевненість – ідеальне підгрунтя для того, щоб почати писати доноси або іншими способами демонструвати свою покірність і лояльність. Куди простіше створити загрозу тюремного ув'язнення для кожного, ніж на ділі розсаджувати людей по тюрмах. Зрештою, це просто економить ресурси.

Гібридні війни. Гібридні режими. Гібридна етика. Ідеальний спосіб домогтися 85% підтримки.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.