Епоха істерик

3 коментувати
В XXI столітті катастроф і війн не стало більше – в порівнянні з тим же двадцятим століттям. Більше стало «прямого ефіру»

ЗМІ переконують, що світ стоїть на порозі глобальних змін. З цим ніхто не сперечається. Одне уточнення – ми знаходимося в такій ситуації останні двісті років, - пише журналіст Павло Казарін для Крим.Реалії.

Ми живемо в епоху істерик. Архітектура інформаційного простору вибудувана так, що складається відчуття прийдешнього «кінця часів». Навіть у застільній балаканині рано чи пізно ключовою темою стає глобальна криза – в тій чи іншій варіації.

Будемо чесні: катастрофи і «чорнуха» – невід'ємна частина інформаційної картинки. Яка, до того ж, добре продається. Реальність така, що нові технології за останнє десятиліття полегшили доступ інформації до споживача. А сам споживач при цьому практично не адаптувався до нової реальності. Прозвучить, як крамола, але в XXI столітті катастроф і війн не стало більше – в порівнянні з тим же двадцятим століттям. Більше стало «прямого ефіру». І саме цій обставині ми зобов'язані нашими колективними фобіями.

Не стало більше воєн, не зросли показники несправедливості, не стрибнула вгору шкала людської жорстокості. Просто ту саму замкову щілину, з якої до нас просочувалася інформація про несправедливість світу, технологічна революція раптово перетворила на відкриті навстіж двері. І ми ошелешено стоїмо на порозі, обдуваємось інформаційним вітром, в якому потрясіння стали нормою.

Будь-які розмови про неминучість нової глобальної війни добре звіряти з розповідями бабусь. Моя, наприклад, жила на Далекому Сході і під ліжком «тривожно-евакуаційний» чемодан – на випадок військового конфлікту з Китаєм. Думка про ядерний удар була невід'ємним супутником її щоденного побуту.

Катастрофи і «чорнуха» – невід'ємна частина інформаційної картинки

Світ ніколи не був стабільний. Є якийсь гордовитий снобізм у всіх заявах про те, що ми сьогодні стоїмо на межі глобальних потрясінь. Хоча б тому, що ми спостерігаємо ці потрясіння протягом останніх двох століть.

Наполеонівські війни перелицювали політичну карту Європи. Повстання декабристів зламало звичні взаємини всередині дворянської еліти. Східна (Кримська) війна, по суті, була світовою війною – з географії бойових дій. Скасування кріпосного права перевернуло з ніг на голову весь цивільний побут Росії. Період бомбістів ознаменував початок епохи політичного терору. Бойові дії на Балканах, російсько-японська війна, революція 1905 року. Період реакції, Перша світова війна, дві революції. Громадянська війна, голод, репресії. Друга світова, залізна завіса, Карибська криза... І це – досить приблизний і нашвидку складений список. І де тут немає тих самих глобальних потрясінь, право на які сучасні експерти так прагнуть монополізувати?

Світ і правда змінюється. Силовий переділ кордонів, новий технологічний уклад, глобальні кризи – все це ризикує перекроїти звичний світопорядок. Але в умовах трансформацій наша цивілізація живе як мінімум останні два століття. А спроба охрестити це «останніми часами» все більше схожа на бажання медіа-менеджерів нав'язати споживачеві старий товар в новій обгортці.

У нас вже не буде перепочинків і перерв. Реальність навколо нас буде змінюватися кожні 5-10 років. Конкурентоспроможність людини буде визначатися її здатністю адаптуватися до змін.

Безглуздо чекати змін. Треба вчитися в них жити.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.