Чому я сподіваюсь на злопам'ятність

9 коментувати
Якщо скласти список того, чого повинен навчитися українець, то на першому місці має стояти злопам'ятність

Всепрощення - прекрасна християнська традиція, яка здатна поховати державу. Скандал в масштабах країни забувається через тиждень. Грандіозний скандал - через півтора. Жодне журналістське розслідування не здатне відправити політика у відбій. Ми продовжуємо жити в країні, в якій немає інституту репутації, - пише Павло Казарін для Крим.реаліі.

Ми не пам'ятаємо нічого. Можна підписувати невигідні газові контракти з Кремлем і продовжувати накопичувати рейтинг. Можна брати хабарі в прямому ефірі і отримувати нагороду від голови МВС. Можна жити в елітному будинку на 400 квадратів і брехати на всю країну, що оренда коштує двісті доларів на місяць. І хіба що-небудь з цього вплинуло на долю Тимошенко, Мосійчука або Ляшка?

Ігор Кононенко продовжує вершити долю фракції БПП - публічні звинувачення Айвараса Абромавичуса забуті. Геннадій Кернес рулить Харковом - йому вибачено участь в сепаратистських тусовках . «Опозиційний блок», однопартійці якого носять в Криму партквитки «Єдиної Росії», продовжує розгойдувати країну на дострокові вибори - тому що небезпідставно сподівається на реванш.

Скандал в масштабах країни забувається через тиждень. Грандіозний скандал - через півтора

Можливо, причина в тому, що українські території занадто довго були частиною чужих імперій - і населення звикло сприймати категорію «права» як щось вороже, що обслуговує інтереси метрополій. В результаті правовий нігілізм сприймається як норма, а обиватель звикає судити про все за допомогою категорій «наші» та «чужі». І вже коли «наші» - то вибачати можна все, пояснюючи будь-які помилки кумира ворожими підступами або ж універсальним «а хто не краде». А тому будь-який скандал в кращому випадку здатний підсилити антирейтинг політика, але не здатний зменшити рейтинг. Здатний збільшити число тих, хто його спочатку «своїм» не вважав, але не здатний похитнути тих, хто спочатку його підтримував.

Але це пояснення все одно слабко тягне на роль виправдання. Тому що злопам'ятність - це не про Європу і навіть не про демократію. Це про головні запоруки виживання організму. Це те саме, що щеплення, коли боротьба з легкою формою інфікування унеможливлює повторне зараження. Так, вірус час від часу мутує і процедуру доводиться повторювати - але це лише підтверджує загальну закономірність.

«Своїх» вірусів не буває - так само як і «чужих». Все визначає функціонал: якщо явище скомпрометоване, його потрібно відторгнути. Саме через те, що ця схема у нас не працює - ті самі дострокові вибори майже не призводять до оновлення влади. Попит на нові політичні сили програє звичці вірити старим. І в суспільстві так і не з'явилося бажання міряти всіх однією правовою гребінкою - коли проста невідповідність доходів видаткам ховає політика під великою могильною плитою.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.