Боротьба за Крим. На що перетворилася блокада

22 коментувати
Боротьба за Крим. На що перетворилася блокада
Києву час визначитися: або він говорить, що блокада незаконна, або робить її частиною офіційної державної політики

У всій історії з товарною блокадою Криму є головна логічна діра: за півтора місяці ставлення до подій висловили все, крім української держави, - пише Павло Казарін для Крым.Реалии.

Неофіційно Київ з найпершого дня включив режим "найбільшого сприяння". Міліція і чиновники блокаді не те, що не заважали, але навпаки - цілком підтримували. Водії стикалися з активістами, за спиною яких стояла держава.

Спочатку було повне відчуття того, що офіційний Київ вирішив пограти з Москвою в ту саму гру під назвою "гібридні війни". Коли головні дійові особи того, що відбувається формально не мають відношення до держави, а тому остання позбавлена від необхідності пояснювати, виправдовувати і відповідати за свої дії. Мовляв, це у нас громадянське суспільство пустує, що ж ви хочете - воно у нас таке.

З того часу минуло півтора місяці.

За цей час товарна блокада запрацювала на повну. Фур на кордоні з Кримом немає. Українських продуктів на полицях кримських магазинів - теж. Обурені водії, що вимагають пропустити їх з товаром через кордон, роз'їхалися по інших регіонах. Черги розсмокталися.

З нудьги деякі активісти навіть стали перевіряти легковий автотранспорт, хоча спочатку про це й не йшлося. Почали оглядати водіїв та автомобілі. Вилучати те, що вони вважали надлишком. Створювати новини, появи яких ніхто не чекав.

Товарна блокада сьогодні - вже не просто товарна блокада

Але весь цей час українська держава мовчить.

Хоча це мовчання викликає питання. По-хорошому, офіційному Києву час визначитися. Або він каже, що блокада незаконна, приганяє силовиків і відновлює торгівлю з півостровом. Або він вносить зміни до чинного закону про СЕЗ і робить блокаду частиною офіційної державної політики. З урахуванням того, що попереду зима - було б логічно визначитися зі своїми пріоритетами швидше.

Особливої пікантності у все це додає той факт, що "блокадна справа", порушена на півострові, робить всіх учасників блокади потенційними злочинцями в Криму. І в даному випадку Київ починає виглядати як той самий суб'єкт, який намагається тягати каштани з вогню чужими руками.

Хоча "Київ" в даному випадку - досить розмите поняття. Адже, по-хорошому, у другому сценарії йдеться саме про те, щоб вносити зміни до чинного закону про СЕЗ в Криму. А це означає, що в організаторів блокади повинен бути відповідний законопроект. Або він має бути у тих людей, з якими вони обговорювали в кабінетах свою акцію. І якщо такого законопроекту досі немає - це провал.

Специфіка держапарату в тому, що будь-яка тема в ньому починає рухатися в той момент, коли у неї з'являються персональні драйвери. Ті самі люди, які її просувають, координують, контролюють, супроводжують. І єдиними людьми, здатними бути драйверами теми блокади, є Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров. Хоча б тому, що вони депутати від президентської фракції.

Товарна блокада сьогодні - вже не просто товарна блокада. Це ще й велика медійна битва, в яку обидві сторони вклалися досить грунтовно. Якщо Меджліс, який претендує на приватизацію кримської теми, зможе домогтися закріплення блокади на держрівні, це буде грунтовної перемогою, яка посилить його позиції. Якщо він програє, то будь-які подальші ініціативи, які виходять від організації, будуть від початку скомпрометовані.

І тому все питання лише в тому, чи зможе Меджліс вибити у Банкової ярлик на князювання.

Публікується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.