Вчіться у Apple. Чому дешево – не означає вигідно

1 коментувати
Низька вартість – не головний фактор при прийнятті рішення про придбання акцій. Необхідно враховувати також чинники якості та зростання

Кожного літа я організовую конференцію під назвою VALUEx Вейл. Вейл – прекрасний, дивовижний шикарний гірськолижний курорт і місто в Скелястих горах, приблизно в 160 км від Денвера.

Одного разу я отримав імейл від читача, в якому той поцікавився, чому я, вартісний інвестор, проводжу конференцію в такому дорогому місці, як Вейль. Він сказав, що, як вартісний інвестор, я повинен проводити конференцію в якому-небудь готелі біля аеропорту, де оренда набагато дешевша. Дослівно він написав так: «Я думав, вартісні інвестори повинні любити дешеві речі».

Цей імейл змусив мене задуматися. Чи мав цей читач рацію? Чи не відходив я від традицій вартісного інвестування? Може, мені слід було провести конференцію в мотелі з кімнатами по $36 за ніч, біля аеропорту?

Я розумів, що звучить все це досить безглуздо, але він змусив мене задуматися: у чому ж, все-таки, полягають цінності вартісного інвестування?

Згадаймо Біблію вартісного інвестування – книгу «Розумний інвестор» Бена Грема. Грем витратив чимало часу на обговорення дешевих акцій. Він визначив їх як акції, які торгуються c однорозрядним фінансовим коефіцієнтом ціна-прибуток, торгуються зі знижкою або торгуються за ціною, яка нижче за їхню вартість в готівкових грошах.

Не торгуйте акціями, як сардинами

Грем особливо підкреслював статистичну дешевизну. Його вартісне інвестування не вимагає великої уяви. Вам досить закрити очі, зробити глибокий вдих і почати відшкрібати все, що прилипло до дна біржі. Уоррен Баффет називає це «підходом сигарного недопалка» до інвестування.

Але якщо єдине, що ви винесли з книги Грема – це те, що потрібно купувати дешеві акції, цим ви обмежуєте себе. Цей аналіз однобокий та ігнорує чимало важливих питань.

В одній зі своїх статей я називав Чарльза Мангера «підручним» Уоррена Баффета. Мій друг Джефф Метьюс, який написав про Баффета книгу, заперечив, що це зовсім не так, і Мангер змінив всю філософію інвестування Баффета. Підручні на таке не здатні.

Зокрема, саме Мангер пояснив Баффету, що «підходу сигарного недопалка» не вистачає масштабу, і що краще купувати акції хороших бізнесів, навіть якщо ціна не сміховинна. По суті, без Мангера не існувало б Berkshire Hathaway, якою ми її знаємо.

Мангер перетворив Баффета з одновимірного інвестора на тривимірного. Двома новими вимірами стали якість і зростання.

Статистичному вартісною інвестору навіть не потрібно добре знати математику; вміння рахувати, отриманого в дитячому садку, досить.

Але, як підкреслив Мангер, ця одновимірна стратегія позбавлена масштабу. Можливість зібрати портфоліо з пристойних, але дешевих бізнесів дуже обмежена. Найчастіше ви будете купувати аналог танучих кубиків льоду.

Якість і зростання – характеристики, які важко піддаються обчисленню, але, при цьому, є вкрай важливими.

Давайте поговоримо про якість. Високоякісна, стабільна компанія, яка зростає дуже повільно (наприклад, Coca-Cola) – це актив, застрахований від інфляції. Саме тому акції таких компаній оцінюються набагато вище паритету.

Зростання – непростий вимір. Саме по собі воно значить мало і може бути небезпечним. Компанія, яка раніше стрімко зростала, але тепер не може забезпечити собі конкурентну перевагу (запорука якості) мотивує конкурентів, які нищать її прибутковість.

Але коли ви поєднуєте якість і зростання, ця суміш стає чарівною – згадайте Apple. Згадайте деякі з найбільш вдалих інвестицій Баффета: American Express і Geico. Обидві компанії мали відчутні конкурентні переваги. У обох були хороші перспективи росту, коли Баффет їх придбав.

Отже, якщо книга Грема – Біблія вартісного інвестування, що ж ми можемо з неї почерпнути?

Не торгуйте акціями, як сардинами: сприймайте їх як часткове володіння бізнесом. Ринок повинен служити вам, а не навпаки. І, звичайно, думайте про ступінь забезпечення, коли купуєте активи за зниженою ціною. Не купуйте всі статистично дешеві активи.

Зрозуміло, що кімната за $36 в мотелі від аеропорту, повна тарганів і клопів, є статистично дешевою, але це зовсім не вигідна угода. Якби я провів свою інвестиційну конференцію в такому місці, ніхто не прийшов би мене слухати, крім тих самих тарганів.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.