Світ повторює помилку, що розвалила СРСР

4 коментувати
Точно так само, як радянський економіст не знав правильної ціни на цукор, економісти світових банків не знають, якими мають бути відсоткові ставки

Коли я ріс в СРСР, у нашому продуктовому магазині було два види цукру: дешевий, по 96 копійок за кілограм, і дорогий по рублю і чотири копійки. Я добре пам'ятаю ці ціни, тому що вони не змінювалися майже десять років. Ціни визначалися не співвідношенням пропозиції цукру та попиту на нього, а бюрократом (який, можливо, навіть був економістом) за тисячі миль звідси. Якщо б усі російські домогосподарки (і домогосподарі) вирішили харчуватися виключно яблучними пирогами і почали пекти їх тричі на день, попит на цукор злетів би, але ціни все одно залишилися б на колишньому рівні. Це призвело б до дефіциту цукру – дуже поширеного явища в радянську еру.

В капіталістичній економіці невидима рука грає вельми важливу, але недооцінену роль: вона є сигнальним інструментом, що допомагає збалансувати попит і пропозицію. Високий попит веде до зростання цін, даючи сигнал виробникам, що вони зможуть заробити більше, якщо будуть виробляти додаткові товари. Збільшення пропозиції, в свою чергу, веде до зниження цін, в результаті чого встановлюється нова рівноважна точка. Саме так щодня встановлюються ціни на мільйони товарів по всьому світу – у ринкових економіках, зрозуміло.

У плановій економіці Радянського Союзу ціни на товари не мали нічого спільного з попитом і пропозицією – вони використовувалися як політичний інструмент. Це одна з причин краху радянської економіки – щоб приймати розумні рішення, вам потрібні реальні дані, і, якщо ціни не несуть в собі ніякої інформації, приймати хороші бізнес-рішення дуже складно.

Коли в 1991 році я виїхав з Росії, я думав, що мені більше ніколи не доведеться стикатися з плановою економікою. Я помилявся. За останнє десятиліття наша світова економіка почала перетворюватися на щось подібне, так як економісти, керуючі центральними банками, з найблаженніших спонукань почали встановлювати ціни на найважливіший товар в світі: гроші. Відсоткові ставки – це ціна грошей, і вони повинні визначатися щоденними рішеннями мільярдів людей, а також корпорацій та держав. Сьогоднішні ж відсоткові ставки, як і ціна на цукор в Радянському Союзі, не мають нічого спільного з попитом і пропозицією (а, значить, не мають сигнального значення).

Економісти почали планово встановлювати ціни на найважливіший товар в світі: гроші

Наприклад, якби Федеральний резерв не придбав більше $2 трлн в кінці 2014 року, коли державний борг США перейшов позначку в $17 трлн, відсоткові ставки могли б вирости, бюджетний дефіцит збільшився б і політиками довелося б почати скорочувати державні витрати. Але сталося прямо протилежне: чим більше зростав борг, тим нижче ставала вартість позик.

Наслідки того, що ціну грошей визначають економісти, повні добрих намірів, але не мають достатніх знань, різноманітні: від інфляції цін на активи до спонукання компаній витрачати гроші на проекти, які того не варті. Але всю глибину наслідків такого планового підходу ми навіть не можемо собі уявити.

Кількісне пом'якшення: ці два слова, що здаються нешкідливими, перекрутили ДНК світової економіки. Відсоткові ставки впливають на обмінний курс. Кількісне пом'якшення США та ЄС призвело до того, що в січні 2015 року курс франка за день злетів на 15%, і швейцарська економіка з того часу так і не вирівнялася.

Американці не довіряють своїм політикам. Ми очікуємо від них корумпованості. Ми не захоплюємося нашими лідерами (хіба що мертвими). Американська Конституція сповнена противаг, яка гарантує, що очманілий від влади політик не може завдати країні серйозного збитку.

На жаль, нам не вистачає того ж здорового скептицизму по відношенню до банкірів і економістів. Можливо, нас захоплюють їх докторські ступені. Або вся справа в тому, що вони здаються дуже розумними і одночасно викликають у нас відчуття, що ми тупіше, ніж тостер. Якими б не були причини цього, ми віримо, що вони володіють якимись надзвичайними здібностями до передбачення, немов супергерої з коміксів студії Марвел.

Навіть сам Уоррен Баффет, Оракул Омахи, визнав, що не знає, до чого призведе експеримент з кількісним пом'якшенням. І, якщо ви думаєте, що це знають аналітики центробанків, ви дуже помиляєтеся.

Точно так само, як повний добрих намірів економіст в СРСР не знав правильної ціни на цукор, економісти наших світових центральних банків, незважаючи на всі свої добрі спонукання, не знають, якими мають бути відсоткові ставки. Більше того, вони просто не в змозі передбачити наслідки своїх дій.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.