Що відбувається зі світовою економікою

0 коментувати
І чому негативні процентні ставки за депозитами – дуже тривожний знак

Велика рецесія закінчилася, але навіть зараз, через сім років, ми бачимо глибокі шрами і незагоєні рани, які вона залишила на тілі світової економіки. У спробах уникнути повернення в кам'яний вік держави витягли банки і приватний сектор. Ці угоди роздули обсяги світового державного боргу, який підскочив на 75% (з $33 трлн в 2007 до $58 трлн в 2014).

Багато чого, що зараз відбувається, не вписується в рамки економічної теорії. Роздування держборгу повинно було призвести до набагато більшого зростання процентних ставок. Але центробанки перекупили облігації своїх держав і корпорацій, зменшивши процентні ставки до такої міри, що зараз на чверть світового держборгу нараховуються негативні процентні ставки.

Концепція позитивних процентних ставок проста. Ви берете свої заощадження, які отримуєте, скоротивши споживання (не купивши нову машину або відмовившись від походів до дорогих ресторанів), і даєте комусь у борг. Натомість ви отримуєте процентні виплати.

Коли процентні ставки негативні, відбувається щось зовсім інше: ви позичаєте сусідові $100. Через рік він з'являється на вашому порозі і повертає борг, виписуючи вам чек на $95. Вам довелося заплатити йому $5 за те, що ви цілий рік обмежували своє споживання! Спробуйте пояснити цю логіку своїм дітям. Я намагався пояснити своїм і зазнав ганебної поразки.

В теорії зниження процентних ставок повинне було стимулювати споживання. Вийшло навпаки

Ключова ідея, яку слід винести звідси, така: негативні і близькі до нуля процентні ставки показують відчайдушні спроби центробанків уникнути дефляції. Більше того, вони відображають сумний стан світової економіки.

В теорії низькі і негативні процентні ставки повинні були скоротити обсяг заощаджень, змусити споживачів відірватися від диванів і простимулювати витрати. На практиці сталося протилежне: обсяг заощаджень підскочив. Коли процентні ставки за депозитами почали падати, споживачі дійшли висновку, що тепер для отримання того самого доходу їм потрібно відкладати більше. Ось так.

Деякі країни перейшли до від'ємних процентних ставок, позаяк бачили необхідність девальвувати свої національні валюти. Ця стратегія страждає від того, що економісти називають невиправданою екстраполяцією: помилкового припущення, що те, що вірно для одного члена групи, вірно і для всієї групи в цілому.

Якщо країна перейде до від'ємних процентних ставок, її валюта девальвує по відношенню до інших, що умовно може простимулювати її експортний сектор (за рахунок інших країн). Але запатентувати цю стратегію неможливо: не вийде перешкодити іншим державам вчинити точно так само, і в результаті всі зіштовхнуться з падінням споживання і зростанням обсягу заощаджень.

Цей момент настільки важливий, що насамкінець я хочу ще раз звернути на нього увагу: якби з нашою економікою було все в порядку, процентні ставки були б зовсім іншими.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Віталій Каценельсон
Віталій Каценельсон

Фінансовий аналітик, Виконавчий директор інвестиційної компанії IMA (США), автор книги  "The Little Book of Sideways Markets"

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.