Що спільного між інвестором та лижником

1 коментувати
Шість років прибутків без ризику змусять розслабитися навіть найбільш дисциплінованішого інвестора, як і укочений спуск - лижника

Я – лижник. Коли хто-небудь каже подібне, ви припускаєте, що він вміє кататися. Ну, я раніше і думав, що вмію. До олімпійської чемпіонки Ліндсі Вонн мені було далеко, але я володів технікою. Завжди з'їжджав з гори швидше за всіх і чекав друзів внизу.

А потім на початку минулого сезону я почав кататися зі своїми дітьми на гірськолижному курорті у Вейлі. Сніг падав кілька днів без упину. Вейл – дуже великий курорт, і персонал не встигав справлятися зі снігом, тож мені довелося кататися на незвично неприбраних спусках - верхній шар снігу сягав до коліна.

Раптом щось змінилося. Я не міг кататися. І повертав насилу, примудряючись падати по кілька разів за спуск. Тепер моїм дітям, включно з дев'ятирічною Ханною, доводилося чекати мене, поки я викопувався з чергового замету.

Мою техніку спіткала невдача, як і мою впевненість у собі. Дискомфорт від падінь перетворився у страх. Всього через дві години катання мені захотілося повернутися до готелю.

Я був розчавлений. Здавалося, я ніколи не стояв на лижах. Отже, після цього інциденту я пішов на розмову з лижним інструктором. Він сказав мені, що у мене добре виходило кататися на доглянутих спусках, оскільки там я міг їхати швидко, не докладаючи до цього особливих зусиль. Швидкість компенсує багато помилок і брак досвіду. Для того, щоб їхати по неприбраному спуску, потрібні зовсім інші навички; але, що більш важливо, пухкий сніг уповільнює тебе, а, значить, для руху потрібні навички, в наявності яких я був упевнений, але яких насправді у мене не було.

Котирування акцій – все одно що маятник

За останні шість років Федеральний Резерв акуратно впорядкував, відполірував і вигладив інвестиційні спуски для всіх видів активів, знизивши процентні ставки до безпрецедентного рівня; надавши значний прискорювач, який підняв оцінки всіх активів. Але повсюдне підвищення оцінок прикриває багато помилок і часто – брак умінь. За останні шість років не мало значення, чи був у вас ретельний план інвестування чи ви діяли: ви все одно заробляли.

Але ринки не вічні, і цей – не виняток. Котирування акцій (ціна-прибуток) – все одно що маятник, який гойдається від однієї критичної точки до іншої. Сьогодні акції з індексу S&P 500 торгуються приблизно на 50% вище за їхню середню оцінку.

Історично услід за часом завищених оцінок завжди наставав період занижених, який спалював капітали, зароблені в попередні роки. Іншими словами, одного разу почнеться сніг - і не просто сніг, а справжній снігопад. Точно так само, як я, відмінний лижник, з'ясував, що надто вірив у себе і не в змозі пристосуватися до нових умов, інвестори опиняться в непростому становищі, коли ринок з тенденцією до підвищення перетвориться на ринок з тенденцією до зниження.

Але є і добрі новини: сьогодні біржові спуски все ще добре впорядковані, так що у нас є час адаптувати свої портфоліо та інвестиційний процес.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.