Що буде зі світом завтра

1 коментувати
Ми живемо в момент, коли майбутнє є дуже невизначеним. Це потрібно враховувати при плануванні інвестицій

Першу частину колонки Віталія Каценельсона про економічні загрози світу читайте тут

Я часто згадую слова віце-голови компанії Berkshire Hathaway Чарлі Мангера, присвячені стану світової економіки: «Якщо ви не збентежені, значить, ви погано розумієте, що відбувається». Зараз ситуація анітрохи не прояснилася. Замішання, про яке казав Мангер, означає, що ми не можемо з достатньою ясністю спрогнозувати майбутнє, тому, як інвестору, вам потрібно розпланувати своє портфоліо з розрахунку на різні його варіанти. Інфляція? Дефляція? І те, і інше? Чи, може, спочатку інфляція, а потім вже дефляція?

Я продовжую повертатися думками до японської «мильної бульбашки». Бульбашка нерухомості вже лопнула, процентні ставки впали майже до нуля, економіка два десятиліття перебувала в стані стагнації. Тепер на обслуговування боргу йде чверть податкових надходжень Японії, тоді як процентні ставки є лише малою частиною того, якими вони будуть в майбутньому; так що Японія знаходиться на межі серйозної інфляції.

Така ж доля може загрожувати і США. Дозвольте пояснити, чому.

Державне зниження навантаження може піти одним з трьох шляхів. Найбільш очевидний – це дефолт, але, оскільки США займають у власній валюті, тут цього ніколи не станеться. (А от щодо Європи, де окремі країни віддали ключ до друкарського верстата Союзу, я б не був так впевнений). Другий варіант, політика економії, в короткостроковій перспективі веде до дестимулированию і дефляції. Цей варіант також навряд чи буде реалізований, так як із-за скорочення витрат політики просто втратять роботи. І, нарешті, останній варіант – єдиний, який держава може і буде використовувати для зниження податкового навантаження – емісія. Додатковий випуск грошей призводить до здешевлення валюти та інфляції.

Вийдіть із зони комфорту і розширте список компаній, які готові інвестувати

Якщо буде мати місце інфляція або дефляція, інвестору краще володіти акціями компаній, у яких є можливість регулювати ціноутворення – це захистить їх доходи. Ці компанії зможуть перекласти підвищення витрат на клієнтів під час інфляції і утримати свої ціни в період дефляції.

З одного боку, інфляція приносить вигоду компаніям, що використовують позикові кошти, так як вони будуть виплачувати борги дешевими доларами. Але ці вигоди, швидше за все, будуть перекриті підвищенням процентних ставок за новими боргами даних компаній. Кредитне плече – дуже небезпечний інструмент під час дефляції, так як борг створює додаткові зафіксовані витрати. Витрати не скорочуються так швидко, як номінальний дохід, тому прибуток зменшується. Таким чином, якщо ви не вважаєте себе пророком і не впевнені на 100%, що вас чекає саме інфляція, не купуйте акції компаній з серйозними боргами.

Значна частина зростання з 2000 року сталася за рахунок урядових балансів. Це позиковий, непідтримуваний зростання, за який доведеться розплачуватися зростанням процентних ставок і податків, що, в свою чергу, посприяє падіння темпів зростання.

Це призведе одразу до кількох наслідків: по-перше, стане ще однією причиною для скорочення співвідношення ціни і прибутку. По-друге, багато компаній, що складають прогнози прибутку і доходу, виходячи з нормального росту ВВП, будуть розчаровані. І, нарешті, інвесторам доведеться шукати компанії, які не залежать безпосередньо від здоров'я світової або місцевої економіки.

Визначення «догми» у Вікіпедії свідчить, що це «основне положення якого-небудь вчення, прийняте в межах даного навчання істинним без вимоги доказів». З формальної точки зору це найбільш догматична колонка з коли-небудь написаних мною, хоча я домагався зовсім не цього. Я просто пояснив, за якими принципами складаю своє портфоліо.

Ще п'ять невеликих порад: вийдіть із зони комфорту і розширте список компаній, які готові інвестувати, до кількох країн. Це також дасть вам диверсифікацію валюти в якості бонусу.

По-друге, при купівлі або продажу акцій перестаньте орієнтуватися на середнє арифметичне.

Три останніх моїх поради – коефіцієнт безпеки, коефіцієнт безпеки, коефіцієнт безпеки. В ситуації, в якій майбутнє доходу і відношення цін до доходів є невизначеним, краще позбутися частини цієї невизначеності, переконавшись, що ваші акції мають достатній запас міцності.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.