Між цінністю та ціною. Чи варто купувати акції Apple

0 коментувати
Не потрібно думати про те, яким буде рівень безробіття через три місяці або процентні ставки – через шість. Дивіться на 10-25 років вперед

В останні два або три місяці навіть дешеві акції трохи знизилися, причому багато які без причини, і дійшли до божевільних оцінок. Саме тому я хотів би пояснити всім, хто інвестує в цінні папери, різницю між цінністю компанії та ціною.

Це дуже важливо, оскільки ось що я зрозумів: я проводжу багато часу, аналізуючи компанії. Як інвестор, що використовує стратегію вартості, я, по суті, дивлюся на 10-15 років вперед. Приблизно за таким принципом проводиться оцінка – за дисконтованими грошовими потоками.

Припустимо, насправді бізнес коштує долар, а купити я його сьогодні можу за 50 центів. Якщо подумати, це ірраціонально: долар не може коштувати п'ятдесят центів. Але давайте припустимо, що так і є. Тоді немає жодної причини, чому б ціні не опуститися до тридцяти центів, перш ніж знову підскочити до долара.

Проблема в тому, що для мене, як для інвестора, рухи цін на біржі в короткостроковому періоді є випадковими. Якщо ви запитаєте мене, як зміниться ціна акцій Apple в найближчі шість місяців, я не буду знати, що відповісти. По суті, цікавитися моїм прогнозом в даному випадку – все одно що піти в казино і запитати у круп'є, випаде в рулетці червоне чи чорне.

Те ж стосується і акцій. У короткостроковому періоді я нічого вам не пораджу за акціями Apple. А ось в довгостроковому краще звертатися саме до мене.

Крім того, я можу пояснити клієнтам різницю між ціною та цінністю, щоб вони не переймалися, коли ціна акцій хороших компаній знижується в короткостроковому періоді.

Не потрібно думати про те, яким буде рівень безробіття через три місяці або процентні ставки – через шість. Це фоновий шум. Це все одно що погоду передбачати: весело, але вимагає неймовірно багато зусиль, а результат виявляється дуже короткочасним.

Замість спроб передбачити погоду вам, як інвестору, слід сконцентруватися на подіях, що змінюють клімат. Ризик полягає в тому, що відсоткові ставки чи рівень інфляції можуть істотно зрости, може відбутися девальвація або падіння цін на нафту. Саме на основі аналізу цих макроекономічних ризиків ми вибираємо акції, які інвестуємо. Це не означає, що нам завжди все вдається, але, розпізнавши ризики, ми можемо їх як мінімум уникнути.

Я, звичайно, не найкращий фахівець в питанні цін на нафту. Але я вважаю, що купувати акції, що залежать від цін на енергоносії, нераціонально. Багато компаній, які чудово себе почували, коли нафта коштувала $100, зараз, при ціні в $40, вже не так райдужно виглядають. І це може виявитися назавжди.

Крім того, багато інвесторів купують дивідендні акції (ви отримуєте не гроші, а додаткові акції у якості дивідендів) через їх прибутковість, і я вважаю, що це дуже небезпечно. Дивіденди теж потрібно аналізувати.

Думаю, прийнятною аналогією покупки дивідендних акцій буде ситуація, коли вам повертають позику новими векселями. Це все одно що купувати облігації, які коштують $100 за $130. Гроші вам зрештою повернуть, але 30% вартості ви втратите.

Повну версію інтерв'ю Віталія Каценельсона читайте на сайті fool.com


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.