Я – продукт радянської системи. Чим мені допоміг Карнегі

2 коментувати
Раніше я вважав, що зобов'язаний перемагати у будь-якій суперечці, і хвалив себе, коли перемагав. Тепер я про це шкодую

Я вперше прочитав книгу Дейла Карнегі «Як здобувати друзів і впливати на людей» в 1990 році. Я тоді жив у Росії. Холодна війна щойно закінчилася. Капіталістичні американські книги раптово стали неймовірно популярними. Книга Карнегі була однією з перших, перекладених російською, і я зобов'язаний був її прочитати. Тоді кожен хотів бути капіталістом, і книга мала показати, як стати успішним. Проте я вирішив, що вона божевільна: вона вчила, як не бути собою, радила стати фальшивкою.

Згадуючи часи, коли я читав цю книгу, тепер розумію, що у неї не було шансів навчити мене чогось. Я був продуктом радянської системи. Добрі вчителі та натхненні студенти вважалися слабкими. Я пам'ятаю двох своїх вчителів, які вважалися віртуозами. Жоден з них ніколи не посміхався. Вони рідко хвалили і не соромилися образити студента за неправильну відповідь. Але ними захоплювалися, бо вони добре знали предмет і ефективно пригнічували студентів.

Ось як подає це Карнегі: спілкуючись з людьми, беріть до уваги, що маєте справу з істотами, які оперують зовсім не принципами логіки. Ви маєте справу з істотами, підвладними емоціям, повними забобонів і вмотивованими гординею і зарозумілістю.

Якби ми були комп'ютерами, позбавленими емоцій, мої радянські вчителі мали б рацію: знання – єдине, що має значення. Тоді навчання (спілкування) було б простою передачею інформації від вчителя до студента. Але якщо ви вважаєте, що знаєте щось гідне, щоб поділитися ним з іншими, ви маєте хотіти ним поділитися. Саме тут починає діяти мудрість Карнегі. Якби ми були комп'ютерами, не мало б значення, яким чином наведено дані. Але, оскільки ми люди, ми маємо зробити наведення даних привабливим, щоб люди були готові їх отримати.

Якби ми були комп'ютерами, позбавленими емоцій, мої радянські вчителі мали б рацію

Критика безглузда, бо змушує людину вставати в оборонну позицію і зазвичай схиляє її почати виправдовувати себе. Критика небезпечна, оскільки вона ранить дорогоцінну людську гордість, завдає шкоди чуттю власної значущості та викликає неприйняття.

У мене є одна колега (вона може це прочитати, тож мені варто бути обережнішим). Є завдання, яке вона виконує для мене на регулярній основі. Вона дуже відповідальна та працьовита людина, але іноді вона припускається помилок. До Дейла Карнегі я розкритикував б її. Але не тепер. Я починаю з похвали: яку відмінну роботу вона виконала, як іноді я мрію, щоб у мене була її увага до деталей; і тільки потім я м'яко згадую про помилку. Все, що я кажу про її роботу, – чиста правда, адже брехню вона відчула б. Дані наведено ті самі: вона зробила помилку, – але упаковка відрізняється. В результаті вона почала робити все менше помилок, а наша робоча атмосфера значно покращилася.

Як інвестор, я постійно змушений спілкуватися і сперечатися з людьми. Я обговорюю ідеї зі своїм партнером Майком і з друзями-інвесторами. Ми з Майком часто розходимося в думках, що чудово – якщо б ми в усьому погоджувалися, це означало б, що один з нас нещирий. Але ця цитата з Карнегі змінила мій підхід до суперечок: «Ви не можете перемогти в суперечці. Не можете, бо, програвши її, ви програєте, але і вигравши, ви програєте теж. Чому? Припустімо, що ви взяли гору над своїм опонентом і вбили його своїми аргументами, довівши йому, що він нічого не вартий в цьому питанні. І що тоді? Ви почуваєтеся прекрасно. А він? Ви примусили його відчути приниження. Ви поранили його гордість. І ваш тріумф викличе у нього тільки бажання помсти».

Карнегі радить ось що: «Наша перша реакція на суперечку – стати в оборонну позицію. Будьте обережні. Зберігайте спокій і спостерігайте за першою реакцією. Це може бути найгірше, а не найкраще, на що ви здатні. Пам'ятайте, величину людини можна виміряти за тим, що дратує її. Спочатку вислухайте. Дайте своєму опоненту шанс висловитися... шукайте точки дотику. Коли ви вислухали свого опонента, почніть з моментів, у яких ви дійшли згоди».

Раніше я вважав, що зобов'язаний перемагати у будь-якій суперечці. Я хвалив себе, коли перемагав. Тепер я про це шкодую.

За 25 років я хочу звернутися до себе сімнадцятирічного і сказати: «Читай цю книгу повільно; будь уважний. Це найважливіша річ з будь-коли прочитаних тобою. Вона змінить твоє життя, якщо ти їй це дозволиш». На жаль, через відсутність машини часу я цього зробити не можу, але я можу порадити всім, разом зі своїми дітьми, прочитати цю важливу книгу. Книга Карнегі допоможе вам краще розуміти людей. Але, що важливо, завдяки їй ви станете кращим партнером і батьком.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.