Дістатися фінішу. Як вижити в наш час хаосу

1 коментувати
В умовах невизначеності вам потрібно знайти спосіб застрахувати себе від будь-яких несподіванок

Зараз ми, інвестори, переживаємо ті самі почуття, що й мандрівники, які готуються ступити на незнайомий континент. Погляд у дзеркало заднього виду підказує, що краще вибрати гоночну машину, і, якщо дорога попереду буде такою ж, поїздка чекає швидка і легка. Але що, коли на нас чекає кам'янистий шлях з вибоїнами і, можливо, навіть гігантськими брилами?

Спортивна машина застрягне в першій же ямі. Значить, нам потрібен потужний позашляховик. У цього монстра немає швидкості або краси блискучої червоної машини з відкидним верхом, але він зможе подолати весь шлях. Його позиція на фінішній прямій залежить виключно від невідомої змінної: дороги. Якщо це буде рівне шосе, тоді Ferrari і Maserati залишать наш Land Cruiser далеко позаду. Він все одно дістанеться фінішу – просто буде не першим. Але якщо мій прогноз правильний, ви будете дуже раді, що обрали позашляховик. Оскільки першим фінішну лінію, можливо, перетнете саме ви.

Іноді здається, що світова економіка та економіка США продовжують рости – повільно, але стабільно. Я побоююся того, що попит на товари був штучним, підтримуваним політикою кількісного пом'якшення і неприпустимими дефіцитами бюджетів. Я писав про це вже неодноразово.

Сьогодні хочу привернути вашу увагу до того, як підготуватися до наслідків цього штучного зростання. Інвестування – заняття, що вимагає вміння дивитися вперед. Інвестори повинні створювати своє портфоліо з розрахунку на майбутній стан економіки, а не на минуле. На жаль, дорогу перед собою ми можемо бачити в кращому разі смутно. Історія також нічим не може нам допомогти, оскільки експериментів подібних масштабів у сфері кількісного пом'якшення раніше не проводилося.

На випадок того, що ви зможете опинитися не на приміському шосе, а в пустелі Моав, краще підготувати позашляховик. Перефразовуючи Уоррена Баффета, щоб доїхати до фінішу першим, для початку потрібно до нього доїхати.

Якість – головна властивість як позашляховика, так і гарного портфоліо

Дозвольте мені пояснити, що я маю на увазі, говорячи про «позашляховик» стосовно купівлі акцій. Для цього спочатку треба пояснити, як моя компанія оцінює акції за трьома параметрами: якість, оцінка і зростання.

Оцінка (вартість бізнесу) і зростання (зростання прибутку і дивідендів) мають подвійне значення: вони служать джерелом доходу і захистом від втрат. Якщо ви заплатите 50 центів за компанію, яка насправді коштує $1, ви отримуєте 50-відсотковий запас міцності. Якщо офіційна вартість акції підніметься до $1, це дохід, який ви отримали завдяки такому параметру, як оцінка. Якщо ж вартість почне падати, то з інвестицією в 50 центів мине чимало часу, перш ніж ви почнете втрачати гроші – це я і маю на увазі під запасом міцності.

Параметр «зростання» захищає вас від часу. Компанія, прибутки і дивіденди якої ростуть, компенсує вам витрачений на інвестиції час. Дивіденди регулярно роблять вас трохи багатшими. Зростання прибутків з часом збільшує вартість компанії; якщо доходи подвоюються, згадані вище 50 центів перетворюються не в $1, а в $2.

Що ж щодо параметра «якість»? Традиційне визначення якісної компанії вимагає від неї відповідності наступним характеристикам: значна конкурентна перевага, висока прибутковість капіталу, добре керівництво і, нарешті, нормальний баланс. Тим не менш, є й більш простий тест, що дозволяє визначити якість компанії. Якщо ви все ще хотіли б володіти її акціями через п'ять чи десять років, навіть якщо ринок акцій взагалі закриється – значить, компанія якісна.

Звичайно, в ситуації, коли ми не знаємо справжньої вартості грошей (завдяки махінаціям центральних банків), і коли глобальне економічне зростання перетворився в чудовисько Франкенштейна (і знову дякую центральним банкам), оцінка і зростання втратили свою цінність в питаннях визначення вартості компаній низької якості. Ви думали, що купуєте за 50 центів акції компанії вартістю в $1, але цей $1 на Нью-Йоркській біржі може буквально за хвилину перетворитися на 20 центів.

Саме тому якість повинна стати для вас принциповим параметром. Якщо компанія не проходить перевірку якості, її акції навіть не варто перевіряти за параметрами оцінки і зростання.

Якість – головна властивість як позашляховика, так і гарного портфоліо. Вони повинні вміти пережити все, що звалить на них світова економіка.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віталія Каценельсона. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Віталій Каценельсон
Віталій Каценельсон

Фінансовий аналітик, Виконавчий директор інвестиційної компанії IMA (США), автор книги  "The Little Book of Sideways Markets"

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.