Суспільство гвалтівників: чи варто давати слово жертві

8 коментувати
Розповісти про зґвалтування не легше, ніж пережити саме згвалтування. Ти знову абсолютно беззахисна: кожен, хто захоче, може прокоментувати твою історію, звинуватити тебе

Флешмоб в українському Facebook під тегом #яНеБоюсьСказати повинен був стати вражаючою акцією жінок, які знайшли в собі сміливість розповісти про пережите сексуальне насильство. Але реакція армії байдужих користувачів перетворила кампанію на ще одне згвалтування для кожної з цих жінок. Цього разу моральне.

Тобі соромно говорити про це. Боляче. Страшно. Ти боїшся почути у відповідь: «А у що ти була одягнена? А чому ти там йшла? А чому ти не кричала, не кликала на допомогу? Чому не пішла в поліцію?». Боїшся, тому що ці питання натякають на те, що в тому, що трапилось - є твоя вина.

Тисячі, десятки тисяч жінок проходять через цей жах. І роками мовчать про нього.

Ось чому серед усіх флешмобів, які прокочуються хвилями по українському сегменту Facebook, так важливий саме той, який проходить зараз. У нього простий і красномовний тег: #яНеБоюсяСказати. Суть флешмобу в тому, що жінки діляться пережитими епізодами сексуального насильства або сексуальних домагань.

Але крім слів підтримки і співчуття, у відповідь на щирі історії з боку багатьох користувачів посипалися звинувачення в "чорнухі", причому з боку як чоловіків, так і жінок. Більшість з них обурені тим, що жертви сексуальних домагань відмовляються тримати рот на замку.

У сексуальному насильстві винні не короткі спідниці або глибокі декольте, в сексуальному насильстві винні гвалтівники

Це жахливо. Адже #яНеБоюсяСказати - важливий соціальний досвід, який всім нам потрібно пережити. І тим, кому є, що написати під цим тегом. І тим, хто рветься засуджувати, а не співпереживати.

Поясню, чому так важлива і потрібна кожна написана історія.

По-перше, це пишуть для себе. Щоб виговоритися. Щоб перестати соромитися себе і того, що сталося. Щоб десакралізувати цю частину свого життя, зробити ці переживання менш цінними, менш значущими і болючими.

По-друге, писати потрібно для тих, хто опинився в такій же ситуації. Під кожною історією сніжним комом виростала купа коментарів про те, що «я теж була в такій ситуації, але я не можу розповісти». У приватні повідомлення приходять історії від тих, хто навіть коментарів не наважився сказати, що пережив щось подібне. Немає нічого важливішого, ніж знати, що є люди, які напевно тебе розуміють і не засудять.

Третє, давно час почати говорити про це. Адже здається, що такі історії бувають тільки в новинах, а оскільки в новинах вони бувають рідко, можна робити вигляд, ніби у нас все благополучно і ніякого сексуального насильства не існує.

Ніхто з нас до цього флешмобу не уявляв, скільки жінок, яких ми знаємо особисто, пережили сексуальне домагання або насильство. Після #яНеБоюсяСказати ми знаємо статистику про згвалтування не в цифрах, а в обличчях. Обличчях наших подруг, колег і просто знайомих. Сексуальне насильство перейшло з віртуального світу в реальний не тільки для тих, хто його пережив, але і для всіх інших.

Ще одна причина - ми повинні знову і знову говорити, що винен гвалтуючий, а не жертва. Що звинувачувати жертву - це, м'яко кажучи, неправильно. Що якщо дівчина заходить в ліфт з чоловіком, це не означає, що вона хотіла зайнятися з ним сексом. Що якщо дівчина добре виглядає, це не означає, що вона хоче, щоб в метро на неї кінчив якийсь незнайомець або помацав її за стегно.

У сексуальному насильстві винні не короткі спідниці або глибокі декольте, в сексуальному насильстві винні гвалтівники. Ми повинні говорити про це до того часу, поки у найостаннішої людини на землі не залишиться сумнівів, що так воно і є.

Ми повинні говорити про сексуальне насильство заради наших дітей. Може, хоч зараз ми перестанемо соромитися і зможемо поговорити з ними, встигнемо попередити, що коли ви відчуваєте, що «щось не так», потрібно вставати, тікати, кликати на допомогу і неодмінно розповідати про це нам, батькам. Може, хоча б наші діти не знатимуть сорому і провини за те, що стали об'єктом уваги збоченця.

П'ята причина. Писати історії потрібно для тих, хто такого не пережив. Щоб люди, які не знають, що таке насильство, хоч трохи розуміли, як жити поруч з тими, хто став жертвою.

Ті, хто не пережив, часто не розуміють, що біль і відчуття незахищеності не проходить за місяць, два, за рік. Вони не розуміють, як згвалтування, яке відбулося два-три роки тому, може заважати жити сьогодні, «адже зараз же все в порядку».

І, нарешті, потрібно говорити, щоб чоловіки знали, що саме жінки вважають сексуальним насильством або домаганням.

Дами, ви здивуєтеся, але чоловіки в своїй більшості не розуміють, що такого жахливого в ексгібіціоністах. У той час, як жінка відчуває огиду, ніби поринула в щось погане та смердюче, чоловік може просто посміятися або зовсім не звернути на це увагу.

Візьмемо простий приклад: коли в громадському транспорті незнайомий чоловік руками лізе дівчині під спідницю або треться ерегованим членом об найближче жіноче стегно, готова посперечатися, що чоловіча більшість відреагує на це словами: «Якби об мене терлася незнайомка в метро, я був би не проти. Ггг».

Чоловіки не розуміють, наскільки це гидко і неприємно нам, жінкам. Це не означає, що вони всі готові влаштовувати стриптиз в парку. Але виходить, що вони не бачать велику проблему в тому, що це відбувається з нами. Вони про це не знають і не замислюються. Їм ніхто про це не говорить.

Чоловіки, прийміть, це сталося практично з кожною з нас. Причому в досить юному віці. Те, що зараз ми дорослі і сильні, не означає, що тоді нам не було страшно, огидно і бридко, що тоді ми не відчували почуття провини, ніби бруд прилип до нас, і ми самі в цьому винні. Це не означає, що так і повинно бути. Не означає, що ми хочемо, щоб наші дочки пережили те саме.

Дякую всім, хто ділиться історіями. Ви сміливі. Розповісти про зґвалтування не менш важко, ніж саме згвалтування. Ти знову абсолютно беззахисна: кожен, хто захоче, може прокоментувати твою історію, звинуватити тебе, якщо не в тому, що ти сама винна, то в тому, що роздуваєш з цього проблему.

Дякую всім, хто знецінює, хто критикує, хто вважає, що такої проблеми немає, навіщо це виносити і множити негатив, тим, хто залишає коментарі в дусі «сама винна» або відпускає сексистські жарти - ви чудово показали, що проблема існує. І вона в вас.

Більше точок зору тут
https://nv.ua/ukr/lifestyle/people/ukrajinki-rozpovili-pro-povsjakdennih-seksualnih-domagannjah-165308.html

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Настя Касьян
Настя Касьян

Головний редактор портала uaua.info, психіатр за освітою

Інші погляди автора
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.