Дострокові вибори страшніше, ніж здаються

2 коментувати
Україна не може собі дозволити знову скотитися в політичну нестабільність

Чи слід Україні провести нові вибори? Незважаючи на те, що 16 лютого українському парламенту не вдалося відправити у відставку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, вихід двох партій з коаліції дає президенту Петру Порошенку можливість оголосити про відсутність коаліції у Верховній Раді і оголосити дострокові вибори.

Західні донори, включаючи МВФ, а також лідерів США і Євросоюзу, відкрито зажадали, щоб Київ відмовився від ідеї виборів і здійснив усі перестановки в уряді шляхом домовленостей з існуючим парламентом.

Захід стверджує, що Україна не може собі дозволити місяці кульгавої влади, політичної нестабільності, а також можливий глухий кут після виборів. Західні лідери наголошують, що країні не потрібна політична розруха в той час, як Європа і США будуть приймати рішення про продовження санкцій проти РФ, коли підходить час видачі чергового траншу МВФ, а сама Україна повинна провести зміни в законодавство, згідно з Мінськими угодами.

Шановні захисники українських реформ, включаючи шведського економіста Андерса Аслунда, стверджують, що західні лідери помиляються. Аслунд вважає, що вибори можуть запустити нову хвилю реформ. Цю позицію поділяють борці з корупцією в Раді, які бажають посилити свої позиції в переговорах за місця в уряді.
Нові вибори також підтримують деякі з українських політичних лідерів – серед них колишній прем'єр Юлія Тимошенко, мер Львова Андрій Садовий, а також одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі, чия гнівна риторика викликає у мене асоціації з Дональдом Трампом.

Але підстави для проведення нових виборів нестабільні з чотирьох причин.

Дострокові вибори часто призводять до повернення до влади сил, що протистоять реформам

По-перше, досвід інших держав, які здійснили демократичний перехід, показує, що вибори в цей період часто призводять до повернення під владу сил, що протистоять реформам. Так сталося в Польщі, де крах сил Солідарності в 1992 році привів до повернення сил старого корумпованого режиму. У цей період реформи проводилися виключно за рахунок тиску Заходу і принади у вигляді обіцянки вступу в ЄС.

По-друге, вибори обійдуться дорого і дадуть ще більше влади українським олігархам. На українські президентські вибори в 2014 році було витрачено близько $215 млн, а вибори в Раду були ще більш витратними. Кампанії парадоксальним чином збільшують вплив олігархів і бізнесу на залежні від грошових вливань партії, а також підвищують значимість контролю над п'ятьма найбільш важливими телеканалами України.

По-третє, ідеї, що реформатори отримають чимало голосів, суперечать нещодавнім даним соцопитувань. Лютневе опитування Інституту Горшеніна показало, що у парламент зможуть увійти дев'ять політичних партій, причому жодна з них не отримає більше 13% підтримки. Українські одномандатні округи, за якими обираються 50% депутатів, також, ймовірно, призведуть до додаткової фрагментації, оскільки місцеві олігархи будуть змагатися з політичними партіями, або підуть з ними на угоду, щоб отримати додаткову перевагу.

Західні лідери правильно розуміють, що нові вибори не гарантують навіть нової стабільної більшості, не кажучи вже про більшість, налаштованому на реформи. По суті, дострокові вибори можуть дати протилежний ефект. Незважаючи на те, що в парламенті може з'явитися трохи більше депутатів-реформаторів, створення нової коаліції вимагатиме поділу ще більшої кількості міністерських постів між ставлениками олігархів замість технократичних і політично незалежних фахівців на зразок Айвараса Абромавичуса або Наталії Яресько. Або, гірше того, нові вибори можуть привести до тривалої політичної безвиході без визначення чіткої більшості.

І це веде до четвертої проблеми: Україна воює з РФ, атакуючої її як у військовому, так і в економічному плані. Країна, яка перебуває в облозі, потребує максимальної передбачуваності і стабільності.

Вихід є. Порошенко слід використовувати свій, як і раніше, значний вплив, щоб натиснути на нинішній парламент – куди більш перспективний, ніж фрагментована маса, яка вийде в результаті нових виборів – і на його лідерів, щоб вони знайшли компроміс, заснований на чотирьох принципах:

1. Економічно значущі призначення в міністерствах і владі повинні здійснюватися з пулу експертів без зв'язків з олігархами і великим бізнесом.

2. Правила Кабміну повинні бути переписані.

3. Слід змінити розклад сил з урахуванням того, що популярність деяких партнерів по коаліції зросла, а деяких – знизилася.

4. Державні підприємства повинні бути в цьому році приватизовані на тендерах.

Є шанс, що в країні, яка перебуває на межі економічної стагнації і безвиході, навіть ненаситні олігархи зрозуміють, що дні старої системи полічені, а еволюційний перехід краще, ніж економічний колапс і безлад, що загрожує їх економічним інтересам.

Шлях до стабільності в Україні лежить через розумний компроміс між елітами, включаючи реформаторів, громадянське суспільство, бізнес-еліту (і олігархів теж), малий бізнес і професійних політиків.

Такого компромісу можна досягти. І, якщо це вдасться, це стане доказом справжньої революції в прагматичній українській політиці.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.